Další cesta Pábení: propojujeme marketing a design

Roman Hřebecký
Pábení
Published in
5 min readMar 2, 2018

Je skoro jaro roku 2018. Před dvěma lety jsme měli na webu: Píšeme texty

Před rokem jsme si nahlas pojmenovali, že přestáváme jen psát a dostali na to zpětnou vazbu: Jasně, děláte marketing. Ne náhodný druh marketingové komunikace, ale poctivý marketing. Prostě hledáte průsečík mezi tím, co lidi potřebujou a tím, co jim produkty, služby a firmy dokážou nabízet. A hledáte způsoby, jak to co nejlíp pochopí.

Čtete vizi Pábení. Stojí na sérii rozhodnutí, na kupě zkušeností z minulých let a na týmu, který prostě chce dělat krásný věci plný smyslu. A čtete taky vizi, kterou ladíme společně, jak jen to jde.

Jak jsme na tom letos?

Čím dál víc nás to táhne k návrhu produktů a služeb

  • Známe a umíme použít metody, díky kterým líp rozumíme uživatelům a zákazníkům.
  • Ledasco umíme prototypovat anebo využíváme postupy, díky kterým s týmem na straně našeho klienta prototyp vytvoříme.
  • Víme, jak produkt/službu dostat mezi lidi — protože ať chceme nebo nechceme, pořád máme v hlavách marketing.
  • Stejně důležité pro nás přitom je myslet na uživatele i interního zákazníka.

A kromě toho, že jdeme do hloubky, se taky rozvíjíme uvnitř Pábení, protože nechceme vyhořet kvůli nesmyslné práci, kvůli plýtvání svým potenciálem na leštění fasád mizerných produktů a služeb.

Naopak nás baví narovnávat a vytvářet dlouhodobě udržitelné vztahy mezi zákazníky a firmami. Chceme zbavovat společnost tradiční představy, že každý zboží má svýho kupce, stačí jen nablýskaná propagace.

Proto jdeme zase dál, až k samotnému návrhu služeb a produktů.

Vyvíjíme se rychle

Rychle se učíme. Vlastně nám nic jiného nezbývá. Všechno za pochodu. Náš přístup je spíš techné než epistémé. Spoustu věcí nejdřív vyzkoušíme a teprve pak přijdeme na to, že nejsme první. Je to daň za překotný vývoj.

Zatím

  • umíme psát a jasně definovat obsah, který se psát má,
  • umíme udělat web,
  • umíme navrhnout náborový proces včetně jeho propagace,
  • umíme pojmenovat příležitosti u zákazníků a uživatelů a na jejich základě vytvořit prototyp služby nebo digitálního produktu,
  • umíme klientovi pomoci, když potřebuje rychle posunout svůj projekt dál, rychle ukázat výsledek své práce,
  • umíme koncepčně rozvrhnout agendu práce s daným zákaznickým segmentem napříč jednotlivými odděleními ve firmě,
  • svým klientů pomáháme pojmenovat jejich reálné možnosti a taky chápat zákazníky. A umíme je nasměrovat, aby obojí na obojí v propagaci reagovali
Komplexní zakázky znamenají chápání problémů firmy a potřeb jejích zákazníků. Čas na analytiku a na systémové změny u našich klientů. Čas na přesahy od marketingu k interní komunikaci, od náboru přes onording k rozvoji kompetencí. Čas na doručování výsledků naší práce klientovi a jeho čas na to, navrhovat řešení spolu s námi. Čas na HCD. A pak ještě miliardu dalších proměnných, které si neuvědomíte, dokud se nestanou.

Našimi dalšími metami je:

  1. pomáhat našim klientům s marketingem a dělat stále komplexnější zakázky zasahující do firemních procesů i interní komunikace
  2. být u rozvoje digitální nebo analogové služby nebo produktu od hledání příležitostí po spuštění
  3. oba předchozí body propojit ve smysluplný celek

Dostat se k jedničce nám trvalo rok a půl, u dvojky jsme na půli cesty. A dosáhnout trojky pravděpodobně potrvá roky. Své kompetence nabalujeme a validujeme za běhu. A učíme se z chyb.

Co nutně potřebujeme je mnohem víc zkušeností v oblasti dlouhodobého rozvoje služby nebo produktu (jasně, že můžeme započítat rozvoj Pábení, ale to tak nějak není ono). A taky víc zkušeností s uváděním na trh toho, co jsme sami navrhli.

Navíc jsme a ještě nějakou dobu budeme “jen” poskytovatelé služby, ne partneři daného projektu. A to s sebou nese specifické zodpovědnosti a míru našeho vlivu na výsledek.

Abychom si hlídali, že jdeme správnou cestou…

Věci, o kterých píšeme, že umíme, otevřeně sdílíme odborné i laické veřejnosti — je to pro nás střet s jinými realitami, prostor pro sběr zpětné vazby

K nově příchozím projektům i ke stávajícím, které rozvíjíme, přistupujeme s co nejotevřenější hlavou. Když máte v ruce kladivo, všude vidíte hřebíky. Když umíte copywriting, text je taky lékem na všechno. Nechceme už takhle přemýšlet.

Dlouhodobě mapujeme kompetence týmu i jednotlivců.

Chcete vědět, na co se ptáme? Jaké máš dovednosti / schopnosti, za které Pábení dostává peníze? Jaké máš dovednosti / schopnosti, které Pábení rozvíjejí interně? Jaké máš (chceš mít) dovednosti / schopnosti, které jsi v Pábení zatím nemohl projevit, ale vidíš v nich obchodní potenciál nebo potenciál pro rozvoj týmu? Vysvětli, jak důležité jsou pro tebe jednotlivé dovednosti / schopnosti. Pojmenuj, kam se v nich chceš rozvíjet a co Ti v rozvoji pomůže. Definuj si cíle rozvoje na čtvrt roku dopředu a řekni si, jak se odměníš, když se ti rozvoj povede. Zamysli se nad svým rozvojem celkově a řekni: Proč je pro tebe tenhle posun důležitý? Proč je pro ostatní lidi v Pábení tenhle posun důležitý? Proč je pro byznys Pábení tenhle posun důležitý?

Díky mapování kompetencí

  • snáz skládáme projektové týmy,
  • víme, jaké kompetence posilovat a jak,
  • víme, jaké kompetence potlačovat nebo nerozvíjet,
  • víme, kde má smysl doplnit síť našich partnerů — odborníků na konkrétní oblasti

Příchozí i stávající projekty hodnotíme optikou 3 podmínek — je-li splněna aspoň jedna, projekt pro nás má smysl.

  • Je projekt zajímavý finančně?
  • Naučí se na něm něco jednotlivec nebo jednotlivci v Pábení?
  • Posune celé Pábení někam dál?

Svou vlastní marketingovou komunikaci a obchodní jednání posouváme směrem ke kombinaci design + marketing

Každý je dneska designér

Sledujeme vášnivou debatu nad HCD a design thinking. Hlavami se nám honí etické otázky. Otázky po zodpovědnosti nad svou prací a nad prací klienta. A tak jsme daleci toho říkat o sobě v odborné komunitě, že jsme designéři. Hlavně proto, jak špatně je ten pojem ukotven. Hlavně proto, že jsme v téhle oblasti nedokázali nic převratného. To, že jsme navrhli řádku webů a nějaké služby, že jsme dělali persony, umíme provést designsprintem, navrhnout nábor…, že pracujeme pro Masarykovu univerzitu, Adastru, Komerční banku, Českou spořitelnu… a že věříme v Human Centered přístup z nás produktové designéry ani designéry služeb nedělá.

Mnohem důležitější než tohle vymezení se proto jeví principy, se kterými pracujeme:

  • human centered = ptáme se na potřeby uživatelů i firmy, pro kterou věci navrhujeme. A tyhle potřeby v návrzích ctíme
  • kooperace — snažíme se nedělit na MY a VY — jak jen to jde jsme s našimi klienty jeden tým
  • konkrétní cíle — pojmenováváme, jdeme za nimi, dosahujeme jich nebo je mineme — nepřipouštíme alibismus a vytáčky
  • zodpovědnosti — pojmenováváme a vyžadujeme své i ty na straně klienta
  • nikdo není idiot — ani sebe, ani své klienty, ani další jeho dodavatele neodsuzujeme za hajdaláctví, aroganci, neschopnost… Sotva totiž přesně pochopíme, proč se nechovají tak, jak bychom od nich očekávali. Existuje snad jediná výjimka, a to když narazíme na někoho, kdo s ostatními v týmu vědomě vydrbává. A pak se bráníme.
  • chyby — dělíme na osobní/týmová selhání a na ty, které jsou nedílnou součástí každého návrhu. Z obou se poučíme, za první ale neseme zodpovědnost my sami a sami pro sebe vyvozujeme následky
  • souvislosti a příležitosti — abychom viděli příležitosti pro vlastní rozvoj a pro rozvoj klienta, musíme chápat souvislosti. A souvislosti nezískáme jinak, než ustavičným učením se a vlastním rozvojem

— — — — — — — — — — — — —

Poznámka pod čarou: Ano, tento blogpost by vlastně měl být interním materiálem pro lidi v Pábení. A taky je. Je to naše vize. A jsme rádi, že ji máme. Košatou, bohatou, plnou.

A jsme rádi, že ji můžeme sdílet.

--

--

Roman Hřebecký
Pábení

V jižních Čechách hledám cesty k udržitelnosti. Pomocí designu služeb a strategického a participativního plánování. roman@hrebecky.cz | 777880690