Díky COVID-19 blíž udržitelnému podnikání a službám

Organizace se teď perou s jasným dilematem. Musí řešit okamžitý i blízký dopad pandemie na svou ekonomiku a chování zaměstnanců i zákazníků, a přitom, jsou-li mission driven, musíse soustředit na to, aby se nezpronevěřily vlastní vizi, hodnotám, smyslu existence.

Roman Hřebecký
3 min readApr 8, 2020

V malém designérském studiu Pábení jsme na tom stejně. Ptáme se, jak budeme moci naplňovat naši vizi, která říká, že Chceme, aby se zodpovědný a udržitelný rozvoj stal součástí života organizací. V praxi to znamená, že hledáme odpovědi na otázky:

  • Jak můžeme pomoci firmám přizpůsobit se planetě a uvědomělému zákazníkovi?
  • Jak můžeme zpřístupnit služby veřejného sektoru?
  • Jak můžeme rozvíjet roli nevládních organizací v ČR?

Pro strategický rozvoj Pábení je teď ale důležité se rozhodnout: Budou tahle naše témata vůbec někoho zajímat? Chceme pořád jít za tím, že naše práce má pracovat s principy cirkulární ekonomiky, má respektovat SDG's…? I ve světě, kde náš byznys aktuálně nemá a nebude mít nic moc jistého?

Když Low Touch Economy potká zodpovědnost a udržitelnost

Odpověď je: půjdeme za naší vizí, protože věříme tomu, že ještě nikdy jindy nebyla větší šance nasměrovat celé organizace, jejich byznys modely a služby úplně novým směrem s respektem k uvědomělému uživateli a planetě.

V lidském chování totiž nastávají výrazné změny, které bude možné skvěle podchytit rozvojem služeb a organizací.

  • Zvykneme si, že nám můžou domů doručit cokoli kdykoli. Což povede k rozvoji specializovaných rozvážkových služeb, ale taky obalového materiálu, který bude muset být vyvíjen na opakované použití. Bylo by hloupé prošvihnout příležitost k zavedení principů cirkulární ekonomiky.
  • Budeme čelit bezprecedentní úrovni nezaměstnanosti. A to povede k nutnosti lidi znovu vzdělávat a trénovat. Takže se budou rozvíjet nové platformy a způsoby výuky. Remote microlearnings. Ucelené train the trainers programy, kde prim nebude hrát znalost řešení, ale schopnost se k němu kreativně dostat. V ČR to umožní akcelerovat růst konkurence zkostnatělému státnímu vzdělávacímu aparátu a připravovat lidi na to, co přijde, ne na to, co už bylo.
  • Dojde nám, že konflikty a krize — osobním nebo mezi lidmi a organizacemi, nemusíme řešit osobně. Právníci i psychoterapeuti začnou pracovat na dálku. Právo se automatizuje a demokratizuje. A tím, se sníží množství opičí práce a zvýší přístupnost kvalitních služeb veřejnosti.
  • Tradiční výrobní podniky se posunou v uvědomí, že mohou fungovat s manažery na home officech a úzkým hrdlem budou víc a víc zaměstnanci ve výrobě. COVID-19 urychlí automatizaci, zvýší tlak na kvalifikovanost lidí a pomůže překonat zaběhnutý zvyk osmihodinové pracovní doby 5 dní v týdnu.
  • Díky probíhajícímu precedentu (všichni se spojujeme v boji proti COVID-19) bude kladen čím dál větší důraz na souhru nevládního, veřejného a soukromého sektoru a zejména nevládní organizace si v něm budou muset najít respektovaný a hodnotný prostor a posunout své vnímání vůči zbylým sektorům, které v určitých tématech (zelené hnutí vs. greenwashing) přejímají jejich roli. Nevládky tak získají prostor soustředit se na nové výzvy a posunout sociální i ekologická témata dál.
  • Poroste protekcionismus, chuť využívat blízké zdroje (včetně lokální turistiky) a uvědomělý konzumerismus. Přehodnocování toho, co je zbytné, co ne a jak často. Pro firmy to může být signál: snižujme produkci a obrat a zvyšme kvalitu a marži. Zbavme svět balastu.

Redefinujme, co znamená úspěch

Pokračovat bych takhle mohl dál a dál, protože příležitostí, které aktuální situace otevírá na poli designu služeb, organizací, udržitelnosti a zodpovědnosti jsou spousty. I těch relevantních se smysluplným byznys plánem.

Klíčový je ten drive, který dnes mají jednotlivci, organizace i státy, aby zabránili pandemii, nepustit a rozvíjet. A přesně to je věřím naše role, naše poslání.

Budeme i dál podporovat organizace, které kopou za redefinici toho, co znamená úspěch. Ty, které úspěch přestanou měřit uspokojením potřeb jednotlivce, hodnotit ho kvartálními výsledky a jako jedinou relevantní metriku budou vnímat zisk.

Rolí designérů v dnešní době podle nás prostě není jen umět rapid prototyping, uživatelský výzkum a go to market strategy. To je samozřejmost. To důležité jsou a budou hodnoty, přijetí podpůrné role v dosažení silných vizí. A pomoc v porozumění mezi týmy, organizacemi, společností.

Chceme zdravou společnost a planetu.

Chcete se o možnosti vývoje služeb dozvědět víc, přijďte na webinář zdarma

--

--

Roman Hřebecký

V jižních Čechách hledám cesty k udržitelnosti. Pomocí designu služeb a strategického a participativního plánování. roman@hrebecky.cz | 777880690