HOP do 21. století! Inovace českého vzdělávání pomocí Design Sprintu

Příběh o tom, jak jsme společně s týmem NPI ČR využili principy Designu Sprintu a za 7 týdnů navrhli a ověřili koncept služby pro celoživotní vzdělávání učitelů a ředitelů. A na konci vás zvu ke spolupráci!

Marek Mencl z Pábení
Pábení
5 min readMar 18, 2023

--

Další vzdělávání pedagogických pracovníků jako pákový bod pro změnu českého školství

Další vzdělávání pedagogických pracovníků (DVPP) je proces, který je významným prvkem celoživotního profesního rozvoje pedagogických pracovníků. Pomáhá zabezpečit úroveň vzdělávacího systému a zároveň rslouží jako nástroj na jeho podporu a inovaci.

DVPP tedy může být významným prostředkem = pákovým bodem, jak dosáhnout změny ve školství, ale jenom za předpokladu, že bude kvalitní a bezbariérový.

S týmem NPI ČR jsme během sedmitýdenního inovačního procesu zmapovali existující bariéry a zformulovali vizi vzdělávací platformy. Podívejte se, jak jsme na to šli a co jsme se cestou naučili.

Tým, ve kterém jsme celým procesem prošli. Zleva: Hana Novotná, Matěj Bacovský, Jiří Nekola, Katarína Pribylová, Michal Kříž, Lukáš Jan Němec, Kristína Staňková , Marek Mencl

Od záměru přes definici problému až k výslednému otestovanému řešení za 7 týdnů

Do projektu jsme vstupovali s velmi silným záměrem tvorby jednoho místa, na kterém najde učitel a ředitel vše, co potřebuje ke své práci, rozvoji a inspiraci. Ale chyběly nám jak reálné motivace budoucích uživatelů, tak především v týmu sdílená představa toho, jak takové jedno univerzální digitální místo může vypadat a jakou službu má nabízet.

Proto jsme si sedmitýdenní projekt rozdělili do čtyř fází:

  1. Pochopení reálných potřeb a obav učitelů a ředitelů spojených s profesním vzděláváním
  2. Syntéza a vizualizace dat pro zacílení naši pozornosti
  3. Sdílení nápadů a společná tvorba pro vzájemné vyjasnění čeho a proč chceme dosáhnout
  4. Reálné ověření výsledků naší tvůrčí práce s lidmi, kteří budou službu používat, a zapracování poznatků do výsledného řešení
Vizualizace sedmitýdenního procesu pomocí Double Diamond. První část slouží pro pochopení jaký problém a proč řešíme, ve druhé částí se soustředíme na nalezení vhodného řešení a jeho testování.

1/ Jádro pochopení lidí a jejich postojů pomocí série hloubkových rozhovorů

V rukou jsme měli propracovanou technickou analýzu stavu aktuální aplikace, nekonečné množství analýz a dat všeho druhu. Ale chybělo nám to hlavní — člověk a jeho postoje a očekávání spojené s profesním vzděláváním. Proto jsme jádro dvoutýdenního designového výzkumu upnuli k sérii hloubkových rozhovorů s učiteli*kami a řediteli*kami z mateřských, základních a středních škol.

Data, analýzy a strategické dokumenty pro rozvoj českého školství jsme si potřebovali doplnit o člověka — proto jsme se zaměřili v úvodní fází na sérii hloubkových rozhovorů.

2/ Nerelevantní a opakující se nabídky na vzdělávání jako nejčastější problém učitelů a ředitelů

Při syntéze dat jsme velmi rychle začali nacházet opakující se vzorek poznatků. Stávající systém dalšího vzdělávání v sobě nese;

  • Absenci jakéhokoliv kvalitativního filtru, protože lidé jsou zavaleni opakujícími se nabídkami od neznámých lektorů
  • Důležitost aktivního zapojení role ředitele*ky, který*á tyto nabídky filtruje a posílá dále do učitelského sboru ke zvážení
  • Prvky prohlubování nerovností mezi městy a venkovem, protože kvalitní kurzy jsou často pouze ve městech. Což představuje pro řadu lidí jak finanční, tak především časovou zátěž, která se umocňuje potřebou péče o domácnost a rodinu. Proto i značná část lidí preferuje kvalitní online vzdělávání.
V této fázi pro nás byla klíčová především štíhlost a přehlednost získaných dat. Díky tomu jsme mohli v širším týmu snadněji objevovat opakující se vzorce chování a potřeb.

3/ Jak doručit cenově dostupný, kvalitní a do praxe přenositelný vzdělávací obsah

Do pátého týdne projektu jsme přicházeli s lepším pochopením problému, který chceme řešit, a lidí, pro kterého ho řešíme. Před sebou jsme měli tři kritické otázky, na které jsme chtěli najít odpověď.

  1. Jak učitelům nabídnout vzdělávání, které bude odpovídat jejich časovým možnostem a mentálním kapacitám?
  2. Jak uplatnit nabyté zkušenosti a informace do každodenní praxe?
  3. Jak k učitelům dostat relevantní obsah, který je bude zajímat?

Protože cest mohlo být mnoho a my měli omezený čas, sáhli jsme po praxí ověřené metodice Designu Sprintu. Na čtyři dny jsme se s celým týmem usadili do jedné místnosti a společně postupně tvořili.

  • První den jsme vedli doplňující krátké rozhovory s experty*kami na dané téma a ujasnili si zadání
  • Druhý den jsme si sdíleli příklady dobré praxe a individuálně i skupinově vymýšleli možná řešení
  • Třetí den jsme vybírali ty nejsilnější nápady a společně stavěli základy budoucímu řešení
  • Čtvrtý den jsme tvořili digitální prototyp celé služby a připravovali se na uživatelské rozhovory v dalším týdnu

4/ Na závěr zpět k lidem a k dopracování prototypu řešení

Závěrečný týden jsme opět strávili s učiteli*kami a řediteli*kami. Vedli jsme sérii rozhovorů a testování, díky kterým jsme dostali okamžitou zpětnou vazbu na srozumitelnost a především potenciální přínos našeho řešení.

Klíčová zjištění jsme společně s dalšími detaily rozpracovali do výsledného prototypu služby.

Náhled na výsledný digitální prototyp služby, který jsme navrhovali v aplikaci Figma

Detaily samotného výsledku odkrýt prozatím nemůžeme, ale klíčové bylo, že nám celý proces významným způsobem pomohl k pochopení, kudy se v projektu pro další období vydat a jak by mohla vypadat budoucnost profesního vzdělávání učitelů*ek a ředitelů*ek v Česku.

Design veřejných služeb potřebuje HOP do 21. století. Cítíte to stejně? Potkejme se!

S týmem NPI ČR nás pojí nejen chuť zlepšovat kvalitu služeb v českém školství, ale také zájem přispět k celkové změně toho, jak vypadají české veřejné služby.

Proto pokud s námi sdílíte pocit, že české veřejné služby potřebují razantní HOP do 21.století, ozvěte se mi na marek@pabeni.cz. Já a tým NPI ČR se s vámi moc rádi potkáme, nasdílíme své zkušenosti a třeba vymyslíme hezkou spolupráci.

První možnost k otevření diskuze nabízíme ve čtvrtek 23.3 na Civil Service Talent Hacday 2023 => https://cesko.digital/events/civil-service-talent-hackday-2023

HOP designu českých veřejných služeb do 21.století. Pojďte do toho s námi, rádi se potkáme a nasdílíme zkušenosti a postřehy ze společné práce Pábení a NPI ČR. Marek Mencl z Pábení a Matěj Bacovský z NPI ČR

Ď!

--

--