Když je spokojenost s prací na prvním místě

Než se pustíte do čtení, zkuste si odpovědět na otázku: Co pro vás znamená úspěch v práci?

Josef Kocurek
Pábení
3 min readFeb 5, 2020

--

Pro někoho to může být výše zisku. Pro jiné počet zákazníků nebo prodaných produktů. Někdo jiný zase sleduje managementem stanovená KPIs.

Co když ale vedete firmu, která se nedívá jen sama do sebe, ale zajímá ji i kontext, ve kterém existuje? Jaký má vliv na společnost, přírodu a životy lidí. Jestli jedná udržitelně a zodpovědně.

Pracovní spokojenost vypovídá o úspěchu

Témata udržitelnosti a zodpovědnosti v Pábení intenzivně řešíme a došli jsme k závěru, že úspěch firmy prostě nejde zredukovat na jednu kategorii , například pouze na zisk nebo pouze na dopad práce. To proto, že když z balíčku „úspěch“ něco vynecháte, hrozí, že tím někdo bude poškozen. Například lidi v organizaci.

Vytvořili jsme nástroj, který nám komplexní obrázek o naší úspěšnosti doplňuje o rovinu spokojenosti lidí v práci.

Podívejte se na video, jak o něm přemýšlíme:

Data sbíráme už rok

Pindex nám pomohl v průběhu roku otevřít debatu o množství času, které trávíme v práci, ale také o trápeních jednotlivců. A díky tomu jsme je mohli začít řešit.

Jedním z velkých benefitů je možnost ohlédnout se za celým rokem a moct posoudit, jaký byl z pohledu lidí v týmu. Naše výsledné číslo je 6,94, ale ukazuje nám pouze souhrn týmové spokojenosti. Nedíváme se na něj jako na metu, kterou musíme překonat, protože tím bychom se hnali jen za dalším číslem. Síla Pindexu je totiž v hledání příčin. Mohli jsme tak kompletně překopat přístup k 1on1 setkáním, promyslet finanční ohodnocení i role, které v týmu zastáváme.

Vyzkoušejte si, jaké to je vyplňovat Pindex

Máme tady takovou malou ochutnávku. Kam byste zanořili puntík u následujících škál?

Tak schválně, vzpomenete si, kdy jste se k takovým tématům mohli v práci naposledy vyjádřit? Kdy se vás na ně někdo zeptal? A kdy jste je naposledy položili svým lidem?

V Pindexu máme takových otázek 46. Navíc jednu otevřenou, která datům dodává hutnost a kontext. Samotná čísla jsou super zejména pro sledování vývoje a extrémů. Když ale chcete zjistit, co se za nimi skutečně skrývá, musíte jít víc do hloubky. Ideálně bezprostředně poté, co s vámi lidi svou spokojenost sdílí.

K tématu spokojenosti lidí v práci musíte dozrát

Jako organizace i jako leader. Aby všechno klaplo, potřebujete…

  • mít nastavenou týmovou firemní kulturu — jdete za společným cílem a jdete tam spolu. Pokud pracujete v prostředí, kde na sebe lidi koukají skrze prsty, nikdo nikomu nevěří a každý kope sám za sebe, tak budete potřebovat radikálnější změny — na úrovni interní komunikace a rovných pracovních podmínek.
  • prostředí, kde jsou otevřenost a upřímnost součástí komunikace. Kde je bezpečné sdílet své problémy a hlavně je někdo slyší a řeší.
  • Dobrovolný souhlas a transparentnost. Každý musí vědět, proč sdílí své (někdy až velmi osobní) problémy s vedením a jak s touto důvěrou bude naloženo. Pokud se na lidi díváte jen jako na zdroje k dosahování KPIs, měření spokojenosti vám nepomůže.

Dokážete si představit, že takový nástroj zavedete i u vás ve firmě?

S čím by vám měl pomoct?

Dejte nám vědět! Do komentářů nebo na pindex@pabeni.cz.

PS: Budeme rádi, když s námi budete sdílet i své dojmy, postřehy nebo obavy, které ve vás téma spokojenosti nebo Pindex vzbuzují.

--

--