O zavádění human centered designu do firmy

Vlastně si tu jen tak chci odložit malé zamyšlení. Víte, dneska je děsně cool designové přemýšlení. A všechny ty Human Centered Designy. A taky navrhování služeb pro lidi… A já se tomu ani nedivím. Ostatně v Pábení na tom taky jedeme.

Poptávky, které k nám chodí, bývají spojené s tlakem na zodpovědnost vůči světu kolem. Někdy jsou upřímné, v tom, že výsledek nemá být jen sexy nálepka, ale vychází z DNA firmy. Někdy upřímné v tom, že má jít o sexy nálepku a hlavním očekáváním je zvyšování obratů a zisků. Často je záměr kombinovaný.

Rozkoukáváte se ve světě HCD? Design Sprint je dobrý začátek. Zjistěte, jak děláme Sprinty v Pábení

V důsledku se dá pracovat s obojím stejně dobře. Co se ale nedá obejít, je proces. Když chcete dělat věci pro lidi, musíte:

  • lidi znát a poznávat jejich potřeby, obavy a touhy,
  • si uvědomit, že aby někdo (váš zaměstnanec nebo dodavatel) udělal hezký projekt pro jiný lidi, musí na to mít prostor, náturu, náladu a musí v tom vidět smysl,
  • pochopit, jaký je rozdíl v designovém procesu stojícím na dlouhém přístupu HCD, a co je operations, které řeší hotfixy a krize. Ty dvě formy práce ve firmách velmi dobře fungují vedle sebe, zvlášť, když tam frčí interní komunikace, a navzájem obě složky chápou, co která dělá a proč,
  • si upřímně přiznat, proč to děláte a nelhat si do kapsy, že vám třeba jde o sluníčkovej svět,
  • si uvědomit, že když jste od přírody lovci, kteří svého zákazníka odstřelí a dál ho nepotřebujou, existuje pro vás mnohem lepší cesta k byznysovému úspěchu,
Toto je fotografie na odpoutání pozornosti, která s obsahem článku nemá vůbec nic společného

A taky je fér říct, že se zavádění human centered designu do firmy nevyplácí dělat překotně. Bývá to spojené se změnou uvnitř firmy. A to často znamená zastavit se, zamyslet se, podívat se kolem sebe, chvíli se poslouchat… vlastně začít designovat od sama sebe.

Zdaleka totiž nejde jen o nějaké přenastavení procesů. Firem, které se kasají, že dělají produkty pro lidi, a které zároveň nejsou zrovna lidsky přívětivé pro své zaměstnance, je hodně. Takový stav se dá chvilku udržet. Většinou to ale nakonec někde probublá a firma projde dalšími změnami.

Až si tedy řeknete: chcem tu být víc pro lidi, uvažujte nad tím, že je to prostě fuška. Krásná a dlouhá dřina, který se nevyhnete. A že ovlivní nejen marketing, který budete dělat, ale taky produkt, služby, vaše zaměstnance, vaši značku, vás. A užijte si to.