Pábení na cestě k regenerativnímu podnikání

Od řešeních, která podporují prosperitu jedné organizace k systémovým změnám, které umožňují lidem v Česku žít důstojný život. S Pábením jsme se vydali na novou cestu za designem organizací a služeb, které na prvním místě zdůrazňují potřeby celé společnosti — nikoliv pouze maximalizaci užitku jedné organizace.

Marek Mencl z Pábení
Pábení
8 min readSep 3, 2023

--

Zvídavost a nutkavá potřeba hledat způsoby jak naší prací přispívat k lepšímu životu druhých, nás zavedla do nové etepy naši designérské práce.

Tento text jsem napsal na konci dvouměsíčního letního volna. Jako snahu zreflektovat, kam se Pábení posouvá a jaké témata a proč jsou pro nás důležitá. Nabízí obrázek Pábení, který si nesu z června letošního roku. A jsem moc zvědavý jak se Pábení za ty dva měsíce bez mého zapojení změnilo.
Přiznám se, jsem trochu nervózní a zvědavý zároveň. :)

Vize Česka: Možnost žít důstojný život

Svaz podnikatelů, Hospodářská komora, Svaz průmyslu a obchodu, Druhá ekonomická transformace a řada dalších uskupení a zájmových skupin prakticky celé léto zvedá důležité sdělení: Česku chybí vize na další dekády. Sdělení doplněné o silné emotivní zkratky typu “Česko je skanzen”, ale i o velmi dobrá data společně s řadou srozumitelných námětů, kde a jak fungování Česka změnit a zlepšit.

Zástupcům (zástupkyně bohužel mezi řadou mužů nevidím, důkaz nabízím níže v textu), ale paradoxně chybí ona vize. Vize, která by překračovala ekonomicko-provozní potřeby jedné organizace (více pracovníků*nic, více dálnic pro kamiony, rychlejší povolovací procesy na nové spediční haly). A naopak vize, která by umožňovala vytvořit prostředí pro důstojný život každého obyvatele*ky Česka.

Doughnut model pro Česko přibližuje podobu prosperity Česka pro 21. století v 19 doménách

Doughnut model pro Česko postavený na základech obecného modelu britské ekonomky Kate Raworth jsme v Pábení vytvořili společně s řadou expertek a expertů na ekonomická, sociální a klimatická témata.

Doughnut pro Česko tvoří;

  • 9 socio-ekonomických domén, které konkretizují jaké minimální životní standardy má mít možnost žít každý obyvatel*ka Česka
  • 10 environmentálních domén, které konkretizují ekologické kapacity a meze, které bychom neměli svou činností překračovat.

Pro zajištění dlouhodobé prosperity naší společnosti potřebujeme najít způsob, jak zajišťovat minimální životní standardy způsobem, který nepřekračuje ekologické meze.

To je vize budoucnosti, kterou Doughnut nabízí.

Česko v roce 2022 pohledem Doughnutu

Česko pohledem Doughnutu v roce 2022

Pohled na podobu českého Doughnutu z roku 2022 nám ukazuje, že k naplnění vize o důstojném životu potřebujeme víc než dokončit dálniční síť a zrychlit stavební povolení.

Vybírám několik klíčových problémů, kterým čelíme

  • Více než pětina domácností nyní dává za náklady spojené s bydlením více jak 40 % svých příjmů.
  • 2/3 zaměstnanců*kyň nedosáhnou na minimální důstojnou mzdu (aktuálně 40.912 Kč, viz https://www.dustojnamzda.cz/)
  • Čelíme vysoké majetkové nerovnosti, kdy 1 % nejbohatších vlastní majetek, jehož hodnota odpovídá majetku „dolních“ 90 % lidí.
  • Přes 200 tisíc lidí už pravidelně navštěvuje potravinové banky.

Stejně tak se prohlubují naše ekologické problémy:

  • Naše emise skleníkových plynů od přelomu tisíciletí stagnují. Technologické inovace a přesun výroby do chudších zemích světa nahrazujeme větší spotřebou — především individuální dopravou. Česko patří v přepočtu na obyvatele k zemím s největším počtem vyprodukovaných přímých emisí na světě (mj. vyšší než Čína).
  • Přicházíme o pestrost života ve volné krajině a většina orné půdy je ohrožena půdní nebo větrnou erozí. A zároveň více jak polovina evropských firem je přímo závislá na zdrojích, které jim příroda poskytuje.
  • Spodní voda i řada českých řek je znečištěna pesticidy.

Chcete zjistit, jak vaše organizace podporuje nebo brání důstojnému životu lidí v Česku?
Vyzkoušejte si náš workshop “Kompas udržitelného podnikání”

Degenerativní RŮST

Zástupci odborných skupin, zájmových sdružení i politické strany prakticky napříč spektrem sice neumí pojmenovat srozumitelnou vizi Česka, ale shodnou se na primárním cíli ekonomického rozvoje — nastartovat další ekonomický RŮST.

Česko na křižovatce. 15 můžu a 1 moderátorka. Konference sice nenabídla vizi Česka, ale poukázala na jeden z mnoha podstatných problémů, které jako společnost máme — o naši budoucnosti rozhoduje “bílý heterosexuální muž se sociálním a ekonomickým kapitálem z přelomu tisíciletí”, role ženy je pak pouze moderovat nikoliv být součástí diskuze. V některé jiné — společensky vyspělejší zemi by podobná fotka mohla vyvolat i tlak na odstoupení přítomného premiéra. U nás?

Za uplynulých 30 let zažilo Česko pohledem ekonomického růstu značné úspěchy. Ekonomiku měřenou ukazatelem HDP jsme zvětšili čtyřikrát — aktuálně se blížíme k hranici 1 milionu korun bohatství na každého*u obyvatele*ku Česka. Bohatstvím se řadíme mezi vyspělé ekonomiky a několik západních zemí (např. Portugalsko) jsme již předehnali. Vyšší bohatství nám samozřejmě přineslo řadu benefitů, která nám zvyšují kvalitu našeho života. Za to je potřeba každému kdo se na růstu tohoto bohatství podílel poděkovat a respektovat jeho a její práci.

Ale — podoba tohoto růstu není bez přívlastku. V mnoha ohledech je to DEGENERATIVNÍ RŮST, který sice dokáže zvyšovat ukazatel HDP a tím zvyšovat určitou část kvality našich životů, ale zároveň prohlubovat sociální nerovnosti a přispívat ke klimatickému rozvratu (viz Česko pohledem Doughnutu v roce 2022).

Naši primární snahou by tak nemělo být pokračovat v dalším degenerativním růstu, ale hledat způsoby jak stávající bohatství vytvářet a distribuovat co nejvíce sociálně spravedlivě a ekologicky bezpečně. Samotný RŮST bohatství pak může být pozitivním vedlejším efektem,nikoliv hlavním cílem.

Čelíme řadě krizí — namísto řešení příčin našich problémů se ale soustředíme častěji na pouhé symptomy s vírou, že další ekonomický růst vyřeší jádro problému za nás — spoiler: nevyřeší. Zdroj: Na Zemi, webové stránky nerust.cz

Zajímá vás více do detailu, proč nám další růst v cestě za důstojným životem nepomůže?

Nabízím detailní pohled od Tadeáše Ždárského z organizace Na Zemi a zároveň konstruktivní kritiku Nerůstového hnutí od Petra Koubského. Oba long-read texty vřele doporučuju před zkratkovitým pohledem na problém naši závislosti na neustálém (degenerativním) růstu ekonomiky.

Regenerativní PÉČE

V Pábení přijímáme plnou zodpovědnost nejen za kvalitu výstupu naší práce, ale především za její dopad na společnost. Záleží nám na tom, abychom našimi řešeními nadále nepodporovali vznik a šíření produktů a služeb, které stojí na degenerativním růstu, ale naopak abychom přinášeli a rozvíjeli změny, které podporují vznik a šíření služeb postavených na regenerativní PÉČI.

Organizace a jejich služby s produkty považujeme za podporující regenerativní péči, když;

  1. Umí nabídnout podporu rozvoje fundamentálních lidských potřeb. Nejen v materiální, ale také psychologické , vztahové a re/produktivní rovině. Tyto oblasti vychází z 9 základních lidských potřeb od chilského ekonoma Manfred Max-Neefa.
    O základních lidských potřebách, které podporují důstojný a spokojený život píše kolega Michal ve svém článku zde.
  2. Lidem kteří se přímo či nepřímo podílí na fungování organizace a poskytování jejich služeb a produktů nabízí důstojné podmínky pro práci. Od minimálního důstojného platu, přes otevřené pracovní prostředí až pro dostatek času na regeneraci a osobní péči.
    Sebevražda mladého úředníka z Liberce je odstrašujícím příkladem toxického pracovního prostředí, které upřednostňuje degenerativní růst namísto regenerativní péče.
  3. K přírodním zdrojům přistupuje co nejvíce šetrně a se stejným respektem jako k potřebám lidí a samotné organizace. Minimalizuje svůj negativní dopad a zároveň se aktivně a jádrem svého chování podílí na jejich obnově.
    Protože jsme překonali klimatickou krizi a vstoupili do klimatického kolapsu — přečtěte si ucelené a varovné shrnutí klíčových klimatických událostí tohoto roku na The Guardianu. A nebo se podívejte, jak jsme společně s Kooperativnou vymysleli a uvedli v život prevenční program, který je součástí majetkového pojištění obcí. Program, který pomáhá obnovovat přírodě blízkým způsobem okolní krajinu obcí, které jsou ohrožené přívalovými deštmi.

Přicházíme se třemi celospolečenskými výzvami

Pro konkretizaci toho, co znamená podpora vzniku a šíření služeb postavených na principech regenerativní PÉČE přinášíme ke společnému tvůrčímu stolu tři klíčové designové výzvy;

1/ Jak skrze odpovědnou výrobu a spotřebu snižovat nadměrný konzumerismus, který způsobuje klimatický kolaps?

2/ Jak pomocí nových forem spolu-vlastnictví organizací a redefinace našeho vztahu k práci snižovat sociální nerovnosti ve společnosti?

3/ Jak za podpory ekonomické demokracie a participace občanů*nek přispívat k řešení krize demokracie?

Každá z výzev se snaží pojmenovat příčinu dnešních krizí (konzumerismus, sociální nerovnosti, krize domokracie), a zároveň přináší námět v jaké oblasti či jakými cestami tyto krize překonávat (odpovědná spotřeba, redefinice vlastnictví a práce, participace).

Chcete se společně zamyslet nad tím, jak tyto výzvy propojit s vaši organizací a službami, které nabízíte svému zákaznictvu?
Pojďme se o tom společně pobavit.

Transition design jako přístup pro řešení komplexních výzev

Abychom byli v Pábení schopni naplňovat naše ambice po řešení celospolečenských výzev, potřebujeme prohlubovat jak naše ekonomicko-sociální a klimatické znalosti, tak zároveň měnit náš designerský přístup.

Základní principy designu služeb (Service Design, Human Centered Design) se učíme rozšiřovat o Transition Design, který nám pomáhá lépe se orientovat v systémových a komplexních oblastech.

Maximální zjednodušení pro lepší přiblížení rozdílů. Klasický Human Centered Design umí nabídnout nástroje a přístupy pro pochopení problému (levá strana diagramu) a tvorby řešení (pravá strana diagramu). Oproti tomu Transition design nás vede k tomu, abychom ve spolupráci se širokou koalicí lidí hledali podobu chtěné budoucnosti (vize) a následně prováděli postupné intervence (změny) do stávajícího systému s cílem ho postupně změnit k tížené budoucnosti.

Naše práce se tak postupně vyvíjí do podoby čtyř klíčových etap, které se vzájemně propojují a ovlivňují

  1. Výzkum a mapování
    Odpovědné pochopení prostředí do kterého vstupujeme s co největším počtem klíčových akterů*rek, kterých se problém týká je kritický prví krok v naši práci. Jádrem naši činnosti jsou rozhovory, místní zkoumání a řada společných workshopů.
  2. Design intervencí
    Tempo naši práce ovládá šestitýdenní pracovní cyklus. Snažíme se kombinovat kompexní přístup, ale zároveň doručování dílčích výstupů a změn. Proto hledáme cesty jak skrze postupné inovace = intervence měnit stávající či budoucí podobu organizací a jejich služeb tak, abychom si v praxi ověřili klíčové poznatky a nápady z prvního kroku. Podoba intervencí může mít různý charakter. Od zavedení zkušebního provozu čtyřdenního pracovního týdne, po vytvoření pilotního prevenčního programu pro obce ohrožené přívalovými záplavami.
  3. Sledování změn
    Měříme a pozorujeme jak naše intervence fungují a zda přináší očekávanou změnu.
  4. Změny a šíření
    Vyhodnocujeme výsledky, navrhujeme změny a ve správný moment i cesty jak řešení šířit dál.
Pestrost. Klíčové slovo v naši práci. Díky spolupráci se soukromým, neziskovým i veřejným prostředí máme možnost nahlížet do různých kontextů a situací. Na prvním obrázku je kolegyně Eliška s kolegou Lukášem na dvoudenním terenním workhopu se zástupkyněmi organizace Omama, která pomáhá romským maminikám zvládat péči o miminka. Na druhém obrázku vidíte tým Greenpeace CZ, se kterým jsem strávil tři dny strategického plánování. Na třetím pak momentku z Doughnut workshopu.

Na závěr patří velké Ď kolegyním a kolegům z Pábení a všem našim klientům*kám a podporovatelům*kám. Díky za vaši důvěru a chuť měnit život kolem nás k lepšímu.

Těším se na novou cestu a nové příběhy.
A že jich nás čeká, od června jsme se pustili hned do sedmi nových projektů. Na ty se budeme soustředit celý podzim, ale pokud se chcete seznámit nebo máte dokonce námět na spolupráci, ozvěte se a od ledna se můžeme pustit společně do práce.

Chcete se o Pábení a našem přemýšlení dozvědět víc?
Vydali jsme Bez Balastu. Publikaci o 12 textech, které vás provedou našim pohledem na téma udržitelnosti, inovací a strategiích. Posíláme poštou přímo na vaši adresu, stačí přispět na jednu ze tří námi vybranných neziskovek.

Více informací tu =>
https://www.pabeni.cz/bez-balastu

Ď!

--

--