Poprosili jsme vás o pomoc pro kolegovu nemocnou neteř. A stalo se něco úžasného

Je to asi měsíc, co jsme posílali do světa tuhle zprávu o Edenn, neteři našeho brněnsko-oregonského kolegy Kyla Kristoffersena:

Moc jsme doufali, že se zpráva rozšíří do světa a podaří se získat aspoň nějaké peníze na experimentální léčbu pro 13letou Edenn, která právě válčí s extrémně vzácnou formou rakoviny.

Neměli jsme moc způsobů, jak zprávu šířit — k dispozici jsme měli vlastně jen své vlastní e-maily a facebookové účty.

Chcete vědět, jak to dopadlo?

V přímém přenosu se nám stal před očima malý zázrak

  • Desítky lidí zprávu sdílely a předávaly dál. Kolegové z Impact Hubu, kde pracujeme. Naši kamarádi. Známí známých.
  • Desítky lidí poslaly Edenn finanční příspěvek. Naši a Kylovi přátelé, ale taky lidé, kteří neznají nejen Edenn, ale vlastně ani nás a naši firmu — lidi, ke kterým se zpráva dostala díky všemu tomu sdílení.
  • Blogpost si dohromady přečetlo bezmála 2 300 lidí.

Jen za 12 hodin po zveřejnění zprávy přibylo na účtu crowdfundingové kampaně 2 193 $, tedy víc než 50 000 korun.

Během dvou týdnů se podařilo vybrat 6 073 $ — tedy přes 150 000 Kč.

Pokud nám něco mělo posílit víru v lidstvo, je to tohle.

A to ještě není všechno…

Za pár dní dostal Kyle osobní e-mail od primáře brněnské dětské nemocnice

„Klinika dětské onkologie naší nemocnice se mimo jiné zabývá i léčbou GIST. Naše péče je na stejné úrovni jako v USA a naše postupy jsou v souladu s americkými, tam však bude léčba výrazně nákladnější. Pokud byste o to stáli, přijmeme dívenku k léčbě u nás jako samoplátce. Anglický jazyk pacientky není problém, všichni tu mluvíme anglicky.“

Zhruba toto ve zkratce napsal pan primář Blatný, ke kterému se dostala naše zpráva nejspíš přes Facebook. A ve svém nepochybně našlapaném rozvrhu si udělal čas, aby nabídl pomoc.

I když tu nabídku zatím rodina Edenn nejspíš nevyužije (aby mohli být všichni spolu, museli by k nám přesídlit všichni i s dalšími dvěma dětmi, které v Oregonu chodí do školy), dojalo nás to. Všechny.

Pro rodinu Edenn přišla vaše pomoc za 5 minut 12

Celá ta lavina podpory se spustila, když měla zrovna narozeniny Edennina starší sestra Jadenn.

V ten den měla rodina na účtě dohromady 100 dolarů.

Asi si umíte představit, že vám není lehko, když zvažujete prodej svého domu, abyste si mohli dovolit zaplatit vlastní dcerce léčbu nezbytnou pro život.

A tak byla kolegova rodina neskutečně vděčná. Vám všem, kteří jste pomohli.

Cedule: Jadenn. Modelka: Edenn

První krizi se podařilo zbrzdit, Edenn bojuje dál

A spolu s ní celá rodina. Edenn se některé dny cítí dobře, ale jiné prochází peklem. Nedávno dostala infuzi železa, která by měla pomoci extrémně slabému žaludku (3/4 jí ho museli odstranit kvůli nádoru).

V srpnu pojede z Oregonu do Marylandu, kde by měla projít sérií různých experimentálních zkoušek a testů.

Na základě nich budou lékaři schopní přesněji určit, o jaký typ rakoviny se jedná a jak nejlépe nastavit léčbu.

Možnosti jsou dvě:

  1. Edenn se s touhle rakovinou už narodila a rostla v ní celý život. To by byla lepší varianta. Znamenalo by to, že Edenn bude muset pouze po zbytek života chodit na pravidelné prohlídky a možná v průběhu projít dalšími 2–3 operacemi.
  2. Nádor se objevil zhruba před rokem a vyrostl extrémně rychle. V tom případě bude třeba co nejrychleji hledat účinnou léčbu, protože tělo Edenn už si neporadí s mnoha dalšími operacemi v podobném rozsahu, jako byla ta předchozí. Nemluvě o tom, že by v dlouhodobém měřítku rodina zbankrotovala.

Vaši pomoc Edenn stále potřebuje

Rodina si platí zdravotní pojištění, to ale funguje na bázi roční spoluúčasti do 6 000 $. Samotná infuze železa stála 8 500 $, takže už teď Edennina máma Dana dluží nemocnici těch 6 000 dolarů spoluúčasti. Pozitivní na tom je, že je to roční limit — takže tu část léčby, kterou pojišťovna hradí, už do konce roku zaplatí kompletně.

Jenže. Experimentální testy v Marylandu pojišťovna nepokryje. Rakovina Edenn je na příliš vzácná a neexistuje oficiální léčba. Kromě toho máma Dana nemůže chodit do práce, aby se mohla o dcerku starat, a tím vypadl celý jeden příjem v rodinném rozpočtu.

A při tom všem se rodiče snaží, aby Edenn mohla žít co nejvíc normálně. Chodit do školy, sportovat, hrát její milovaný softbal.

Co to v praxi znamená?

Aby rodina kompletně splatila dluhy nemocnici a dokázala zaplatit veškeré testy i experimentální léčbu, bude potřebovat zhruba 30–35 tisíc dolarů, které musí někde získat.

Pošlete kousek dobra do světa!

Zní to jako spousta peněz, ale na druhou stranu — pětinu té částky jsme dali dohromady během dvou týdnů. A to přispělo kolem stovky lidí. Máme ještě nějaké možnosti v rukávu. Chceme pomoct, jak jen budeme umět.

A víme, že když nám pomůžete, může se to podařit.

Je nám jasné, že všichni musíme opatrně volit, co se rozhodneme podpořit. Tady přispíváte na život usměvavé 13leté holce, která má v sobě i v nemoci spoustu energie, optimismu a chuti bojovat. Věřte, že pokud k ní pošlete kousek dobrého, mnohonásobně to vrátí světu nazpátek.

Přispějte Edenn na crowdfundingové kampani GoFundMe:

A pokud chcete a můžete, pošlete tuhle zprávu dál. Třeba se zopakuje podobné kouzlo, jako když se posledně náš blogpost dostal k brněnskému panu primáři.

Vám všem, kteří jste to poslední kouzlo umožnili, kteří už jste přispěli, sdíleli, pomáhali… děkujeme, děkujeme, děkujeme!

Like what you read? Give Nela Wurmová a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.