Transition Design jako přístup k řešení komplexních problémů

Kateřina Večerková
Pábení
Published in
3 min readMar 30, 2023

Jak změnit designovou praxi, aby stačila na výzvy 21. století? Je Transition Design odpovědí? Jak lze jeho principy uplatnit v praxi?

V posledním vydání Hovorů o designu se o své myšlenky na téma Transition Designu podělili výzkumnice a designérka Klára Peloušková a designér Matěj Malecha. Záznam těchto Hovorů o designu si můžete pustit už teď. Jaké klíčové myšlenky tam zazněly, a proč stojí za to si jej pustit celý?

Transition Design optikou dvojitého diamantu

Nacházíme se v době tranzice — radikální, strukturální změny společenského systému. Stojíme před globálními výzvami, na které již zaběhlé metody Human-Centered Designu stačit nebudou. Odpověď může přinášet právě Transition Design — nebo jak se o něm u nás začíná mluvit tranzitivní design.

Oproti designu zaměřenému na člověka se nejedná o strukturovanou metodologii jako spíše o hodnotový rámec a novou vizi pro to, kam by se měl design ubírat. Původní myšlenky tranzitivního designu lze totiž najít v Hnutí tranzice (Transition Movement), které spojuje představa, že právě samotná tranzice by měla probíhat formou hluboké sociální transformace a odklonu od zaběhlých systémů.

I přesto ale není Transition Design od konzervativního designového myšlení zcela izolovaný. Jakým způsobem na něj navazuje, a co nového přináší? Jak se tím mění role designéra? Kde můžeme najít praktické ukázky tranzitivních myšlenek? A jak vůbec řídit velké systémové změny?

Dozvíte se v přednášce Kláry Pelouškové.

Inovace motivovaná ziskem nás nespasí.

Jak vypadají myšlenky Transition Designu v designérské praxi? V oblasti designu často pracujeme se zaužívanými pojmy, u kterých se vytrácí jejich význam. Může tak být řeč například o inovacích, které jsou tradičně spojovány s technologiemi, a tím pádem tržním prostředím. V rukou designérů je však síla tyto zaběhlé narativy změnit.

Jakým způsobem tedy přemýšlet nad inovacemi neekonomicky? Důležitým pojítkem se stává definovaná vize budoucnosti, o kterou usilujeme. Jak ale tuto vizi naplnit, a jak nám může pomoct koncept Tří horizontů?

Na tuto a další otázky odpovídá Matěj Malecha ve své prezentaci.

Jak v Pábení podporujeme naplnění naší vize?

V Pábení chceme svou prací přispívat k tomu, aby Česko bylo bezpečným místem pro důstojný život. Příkladem aktivních kroků k tomu, aby se tak stalo, jsou hned dvě aktivity:

  1. Podpora neziskových organizací, které pomáhají skupinám obyvatel ohrožených zvyšováním životních nákladů. Přispět můžete i vy. Komu pomoci, a proč je pro nás toto téma důležité, vysvětlujeme na stránce Společně proti hladu a dluhovým pastím.

2. Kompas udržitelného podnikání je založený na principech Doughnut modelu. Jedná se o vzdělávací aktivitu, kdy si během krátkého workshopu projdete všechny oblasti vaší organizace a zjistíte, do jaké míry (ne)přispívá k bezpečnému a důstojnému životu u nás. Díky tréninku Jak na kompas udržitelného podnikání se naučíte tento workshop facilitovat i vy.

Pusťte si celý záznam ze setkání:

Máte raději audio? Poslechněte si záznam diskuze na Spotify:

--

--