Važiuoti taxi pigiau nei bėgioti

Vyresni bėgikai, kurie bėgiojo dar tais laikais kai bėgimas nebuvo madingas, pamena, kad kadaise bėgimo renginiai nebuvo komercija. Bėgimo renginiai buvo idėjiniai, daromi paprastai ir pigiai. Dabar jie gi tapo labai “nublizginti”, su geru organizavimu, patraukliu marketingu, tačiau prarado dalį to nekomercinio nuoširdumo. Daug kas to ilgisi ir pagrįstai piktinasi.

Kad tema aktuali, parodo ir ką tik paskelbtas straipsnis runnersworld.com, kuriame gan grubiai išaiškinama, už ką moki bėgimo renginy. Prieš kelis metus ir M.Katkus apie tai parašė, nes buvo rimtas pasipiktinimas kilęs dėl Vilniaus (gerai, Danske banko) maratono kainų. Tiesą sakant, manęs tada Katkaus paaiškinimai neįtikino, nes sukalkuliavus surenkamus pinigus iš dalyvių mokesčių, suma gaunas tikrai įspūdinga. Feisbuke bėgikų grupėse taip pat karts nuo karto išlenda diskusija dėl renginių kainų bei bėgimo organizatorių bandymais sugėdinti tokius bėgikus, kurie ateina prasibėgti neužsiregistravę.

Šiuo straipsniu nesiekiu nei pasipiktinti dėl smarkiai pabrangusių bėgimo renginių, nei jų pateisinti. Nepaisant to, vistiek kai kuriuose brangiuose bėgimuose dalyvauju pats ir džiaugiuosi, kad tokie renginiai vyksta. Mane buvo užpuolęs smalsumas — kiek gi viskas kainuoja iš tikro, todėl pernai metais nutariau pats organizuoti bėgimo renginį “Pajūrio trasa” miško takais. Pirmas blynas buvo pirmas blynas, su keliom didelėm klaidom ir daug mažesnių. Gera žinia, kad joms ištaisyt kažkokie dideli papildomi pinigai nereikalingi.

Pirmiausiai reikia suprasti, kad bėgioti mėgėjiškai nieko nekainuoja, tačiau bėgimo renginys yra šventė ir dalykas, kuris turi organizaciją. Organizacija gali būt prasta, gali būt didelė, bet kokiu atveju už to slypi įvairios ūkinės išlaidos, žmogaus darbo jėga. Kaip ir krepšinį žaist kiemo aikštelėj nieko nekainuoja, tačiau dalyvauti miesto krepšinio lygoj — būtina susimokėt ir už salių nuomą, teisėjavimą, kažkieno skaičiuojamus rezultatus ir pan.

Renginiui “Pajūrio trasa 2016” dėjom kainas per daug negalvodami — panašiai kaip kitur, tik šiek tiek pigiau. Norėjos neprarasti to nekomercinio nuoširdumo, tačiau buvo aišku, kad išlaidų bus, net ir neskaičiuojant savo darbo ar kitų dalykų, kuriuos galime gauti nemokamai (pvz. svetainę ir mokėjimus internetu susitvarkiau pats, nes esu programuotojas). Vistiek gavau bent kelis atsiliepimus, kad kainos didokos. Supratau, kad nekomercinio nuoširdumo nepakankamai, todėl po renginio susivedžiau galus ir žiūrėjau ką galima padaryt, kad renginys būtų geras ir kokybiškas, tačiau dalyvio mokestis būtų mažesnis.

Paskaičiavus išlaidas, grubiai žiūrint gavosi “-100€” minusas. Jei skaičiuoti ilgalaikes išlaidas, tai minusas yra “-400€”. Tačiau maikutės, ženklai ir kiti dalykai, ką vadinu “ilgalaikėm išlaidom” tarnaus ir kitais metais, todėl pavadinau tai investicija. Buvo keista, kad darėm renginį su starto mokesčiu bet vistiek iš savo kišenės teko susimokėti už tai, kad galėtume dirbti. Nepaisant to, jau galvojom kaip darysim Pajūrio trasą sekančiais metais.

Supratau, kad didžiausia bėda yra per mažas dalyvių skaičius. Šiemet pasidarius šiokį tokį finansinį planą ir atmetus kai kurias išlaidas, kurios pernai nepasiteisino bei sumažinus tokias, kurios nėra labai būtinos, matau kad galime išeiti iš minuso, bet tam reikia bent 200 dalyvių. Padėkite mums tai pasiekti. Kainas pavyko sumažinti ir tikimės tokį lygį išlaikyti. Registruokitės dabar ir kvieskite draugus :) www.pajuriotrasa.lt/registracija