pbportal
Published in

pbportal

3D tlač a paintball

3D tlačiarne asi netreba nejak zvlášt predstavovať. Ide o zariadenia, ktoré dokážu z napríklad z plastu alebo gumy vytvoriť objekty podľa grafického modelu. Tie drahšie tlačiarne dokážu tlačiť aj z kovu.

Ja som tento rok kúpil jednu z najlepších 3D tlačiarní pod 200 dolárov. Je to model Ender 3 od firmy Creality. Dokáže tlačiť z plastu alebo z gumy v pomerne dobrej kvalite. Už po prvých pokusoch môžem povedať, že som nesmierne spokojný.

Na tlačiareň som sa zložil spoločne s kolegami z práce. Prišlo mi to ako dobré riešenie, pretože takéto hračky často zapadajú prachom, ak pre ne nemáte stále využitie. Takto tlačiareň lepšie využijeme a náklady máme rozdelené medzi viacerých ľudí.

Primárne som ju potreboval na tlač škatuliek pre môj projekt paintballových terčov. Na trhu len veľmi ťažko zoženiete škatuľku na mieru, hlavne ak spájate niekoľko komponentov do jedného celku. A hlavne nie vždy vám bude nejaký prefabrikát vyhovovať na 100 percent. S tým sa samozrejme spája aj dizajnovanie. Nie je to také jednoduché, všetko sa treba naučiť. Ale keď už raz máte 3D model, ste jednou nohou v suchu. Zadať podobný projekt firme by vás stálo 5x viac ako cena tlačiarne.

Pri škatuľkách sa to samozrejme nekončí. Našiel som ďalšie využitie pre tlačiareň a opäť pre paintball.
Podarilo sa nám stratiť štople od prekážok. Prekážky sme kupovali v čase, keď sme ich ešte nemali kde uskladniť. Tiež sa nám ich nepodarilo previezť všetky a časť z nich ostala na inom ihrisku v Rakúsku. Ďalšie u nášho kamoša v Bratislave. Neviem ako sa nám to podarilo, ale vedierko so štopľami sme niekde zapotrošili.

Čo nasledovalo? Možno má niekto podobný problém ako my. Tak som sa pustil do hľadania na stránke thingiverse.com. A ako náhodou to už niekto namodeloval :) Máme šťastie. Model je na stiahnutie. Samozrejme zvažoval som aj kúpu nových, ale z tlačiarne je to neporovnateľne lacnejšie. A mám pocit, že sú aj o čosi lepšie.
Jediné mínus je čas tlače. Jeden kus tlačí približne 2 hodiny a 15 minút. Ale až tak mi to neponáhľa.

Internet je plný hotových modelov. Ak máte šťastie, tak nájdete čo potrebujete.

Sledujte môj instagram účet, budú sa na ňom objavovať zaujímavé veci z paintballu, 3D tlače ale aj iných oblastí.

--

--

--

Našiel si domov priateľov a hráčov paintballu. Pridaj sa k nám a staň sa jeho súčasťou. Čítaj naše blogy, preži to čo prežívame my.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Vladimír Frčo

Vladimír Frčo

Mám rád pokoj, rozvážnosť, adrenalín, akciu a oxymoróny. Som security expert, bloger, paintballový hráč, tréner, … Žijem bežný život obyčajného človeka.

More from Medium

Honeypot on windows server

VHDL I2S Transmitter

Virtual Assistant on Microprocessor .

Larger GPU images leaked for the GeForce RTX 4090 Ti — take with some salt 🧂