Paintballová výstroj a výbava pre športovú hru

Vladimír Frčo
pbportal
Published in
6 min readMay 19, 2020

Tak ako keď som ja začínal, tak si aj veľa ďalších začiatočníkov kladie tie isté otázky. Čo potrebujem na hru? V čom budem hrať? Aký markér si mám kúpiť? V nasledujúcich riadkoch som sa aspoň troška snažil opísať čo bude potrebovať náš nový hráč.

K športovému paintballu patrí aj správna športová výstroj. Z jednou z jej najhlavnejších vlastností by mala patriť spoľahlivosť. Či už je to markér za 100, alebo 1000 Eur, nemal by Vás zradiť vo chvíli, keď ho najviac potrebujete. Preto výberu výstroje venujte dostatočný čas a ak nie ste natoľko skúsený, nechajte si odporučiť, čo by bolo pre Vás najvhodnejšie. Samozrejme nezabúdajte na vlastné pocity. Nie je nič horšie ako cítiť sa nekomfortne vo vlastných gatiach.

Tak a poďme k jednotlivým častiam.

Markér

CS2 PRO

V športovom paintballe sa zväčša používajú elektronické značkovače. Nebudem teraz rozprávať o pumpách a mechanikách, zameriam sa na tie elektronické. Väčšina high-end modelov sa vyznačuje vysokou kvalitou a ich kúpou rozhodne nič nepokazíte. Aj keď medzi jednotlivými značkami sú značné rozdiely v prevedení.

DYE M3+

Novinkou už nie je ani vedenie vzduchu rámom markéra(gas through/hoseless), jednoduché vyberanie celého boltu bez zložitého rozoberania a nástrojov, alebo kontrola tlaku senzorom. Výrobcovia posledné roky vylepšujú vlastnosti gunov. Stredná trieda značkovačov je ochudobnená o niektoré prvky ako je viacfarebný display(nie je pravidlom), sú hlučnejšie, konzumujú viac vzduchu a niektoré majú stále hadičky. Pred ich kúpou sa oplatí prečítať zopár recenzií, alebo sa poradiť s niekým kto daný markér už má.

Zásobník

CTRL loader

Takisto ako markér, musí spĺňať základné kritérium a to je spoľahlivosť. Ďalšou dôležitou vlastnosťou je šetrnosť ku guliam a dostatočná rýchlosť podávania. Šetrnosťou myslím len taký tlak, ktorý nepraskne guľu v zásobníku. To má za následok koniec hry, pretože tu už nepomôže vyčistenie hlavne, ale je nutné vyčistiť celý zásobník a aj feedneck s boltom. Rýchlosť podávania spĺňa väčšina predávaných zásobníkov. Rozdiel môže byť v množstve podaných gulí na jedny batérie a rýchlosti podávania pri nedostatku napätia. Dôležitou vlastnosťou pre Vás môže byť aj veľkosť otvoru pre gule(feed).

Fľaša

Používajú sa vzduchové kevlarové fľaše. Ich hlavnými parametrami sú objem vzduchu, maximálny plniaci tlak a rozmery. Ich súčasťou(dá sa vymeniť) je regulátor. Fľaša by mala byť čo najľahšia a nie príliš dlhá, aby nepredlžovala vzdialenosť markéra od masky, keď máte gun opretý o rameno. Veľká vzdialenosť markéra od masky zvyšuje nepresnosť a nároky na silu rúk pri držaní značkovača. Celková dĺžka regulátora ma vplyv na oba parametre. Veľkým plusom je, ak máte možnosť otočiť si plniaci pin regulátora do akejkoľvek polohy. Tak si ho natočíte presne tam, kde vám to najviac vyhovuje. Skrátite tým dobu manipulácie s markérom pri plnení. Na trhu je množstvo fliaš štandardnej veľkosti. Nemali by ste mať problém s výberom.

Maska

VIO mask

Je osobná výbava každého hráča. Dbať treba hlavne na čo najväčší zorný uhol a maximálne pohodlie. Dvojité termálne sklá sú predurčené k maximálnej bezpečnosti a optimálnym zorným podmienkam. Preferované sú číre sklá, žlté kontrastné sklá a sklá s gradientom — tmavšie z vrchu, svetlejšie k spodnému okraju masky. Pozor, ak si vyberiete príliš tmavé sklo, môže sa vám stať, že nebudete dobre vidieť pri horších svetelných podmienkach. Pri hre nezabúdajte na remienok na bradu. Zabráni spadnutiu masky z hlavy pri krkolomných situáciách.

Na ruky

Okrem dresu s vypchávkami chránia ruky chrániče predlaktia a rukavice. Počas turnaja sú predlaktia často vystavené zásahom súperových gúľ. Preto treba voliť mäkké chrániče, o ktoré sa rozbíja čo najmenej gulí. Rukavice patria tiež k osobnej výbave každého hráča. Niektorí hráči majú radi voľné ruky bez rukavíc, iní plnoprstové a ďalší rukavice s voľným ukazovákom a prostredníkom. Rukavice plnia hlavne ochrannú funkciu. Narážajúce gule do prstov môžu spôsobiť stŕpnutie a opuch. To nepriaznivo vplýva na pohyblivosť prstov a výkon pri hre. Na druhú stranu, príliš tvrdé rukavice môžu spôsobiť zníženú citlivosť a nižší komfort.

Na telo

Väčšinu hry ukryté za prekážkami nie je až tak vystavené súperovým guliam. Napriek tomu je dobré ho chrániť. Nepríjemný zásah do rebier môže narušiť pohodlie a koncentráciu pri hre a vyviesť z miery inak pokojného hráča. Na turnajoch sú povolené len dve vrstvy oblečena, a preto je dobré, začať už pri vypchávkach dresu. Ochrana hrudi(chest protector, overload) je ďalšou súčasťou výstroje. Ja ho nepoužívam, aby ma neobmedzoval pri hre. Tiež ustupuje trend hrubých vypchávok dresu a do popredia sa už dostali ľahšie dresy.

Na nohy

Začnime pekne od zeme. V závislosti od povrchu na ktorom hráte, voľte aj obuv. Na šmykľavý trávnik sa Vám určite budú hodiť futbalové kopačky. Zabezpečia Vám dobrý štart pri breaku a pohotové zaseknutie a brzdenie presne tam, kde potrebujete. Nestane sa Vám, že preletíte prekážku a súper Vás zasype guľami.

Ak však budete hrať na tvrdom a vyschnutom trávniku, voľte skôr turfové kopačky. Menšie štuple Vám zaručia pohotový štart, ale aj pohodlné a bezpečné zaseknutie na prekážkach. Turfy sú vynikajúce aj na umelý trávnik.

Obuv voľte určite čo najľahšiu. Vyhnite sa ťažkým trekingovým topánkam.

Dye performance knee pads

Ďalšou dôležitou súčasťou je ochrana kolien — kolenačky. Nie len že Vás chránia pri kľačaní, ale aj dobre spevňujú svalstvo a šľachy v oblasti kolien.

Na čo dbať pri výbere gatí? Určite na správnu veľkosť. Nie príliš dlhé, na ktoré si budete stúpať, alebo také z ktorých Vám budú trčať ponožky. Dobrý ventilačný systém oceníte počas horúcich letných dní. Väčšina gatí je v čiernej farbe a cítite sa v nich ako v skleníku. Ja osobne používam detský zásyp, aby som sa cez najväčšie horúčavy neuvaril vo vlastnej šťave. Väčšinou cene gatí zodpovedá aj ich kvalita a použité materiály.

Okrem klasických gatí môžete doplniť výbavu aj o “slide” gate. Poskytnú Vám zvýšenú ochranu pri “slajdoch”.

Harness/pod pack

BunkerKings Supreme Pack

Plní dvojitú funkciu. Nie len že slúži ako nosič túb, ale aj ako ochrana chrbta a krížov. Odporúčam ho nosiť aj počas tréningov ak v ňom práve nemáte tuby.

A čo na hlavu okrem masky? Odporúčam pletenú čiapku, ktorá dobre tlmí nárazy gúľ.

To by bolo zatiaľ všetko k výstroji. Ak som na niečo zabudol, neváhajte ma doplniť. Alebo ak máte pre našich začiatočníkov iné odporúčania, napíšte ich pod blog do diskusie.

--

--

Vladimír Frčo
pbportal

Mám rád pokoj, rozvážnosť, adrenalín, akciu a oxymoróny. Som security expert, bloger, paintballový hráč, tréner, … Žijem bežný život obyčajného človeka.