Proširena stvarnost — danas i sutra

Penkalin blog
Penkalin blog
Published in
8 min readMar 17, 2022
info@phishar.com
9400 Garsington Road,
Oxford, OX4 2HN, United Kingdom

Serijal članaka o proširenoj stvarnosti donosi nam PhishAR, brzorastući startup pokrenut od strane dvojice hrvatskih znanstvenika sa Sveučilišta u Oxfordu, prof. dr. sc. Ivana Martinovića i dr. sc. Ive Sluganovića. PhishAR trenutačno radi na razvoju tehnologija temeljenih na računalnom vidu i umjetnoj inteligenciji, koje su ključna komponenta za budućnost proširene stvarnosti (eng. Augmented Reality, AR) i koje će omogućiti nove primjene u svakodnevnom životu te tako dovesti AR do sljedećih milijardu korisnika.

Što je proširena stvarnost (Augmented Reality)?

Razvoj osobnih računala, a posebno pametnih mobilnih uređaja, dovodi do sve većeg povezivanja digitalnog i fizičkog svijeta. U zadnjih desetak godina poprilično se promijenio način na koji se orijentiramo tijekom putovanja (GPS aplikacije), način na koji komuniciramo (videopozivi, društveni mediji, online sastanci), pa čak i način na koji kuhamo, tražeći većinu recepata online. Napredak tehnologija svakim se danom ubrzava i utječe na naš svakodnevni život i funkcioniranje, a jačanju tog utjecaja doprinosi i razvoj tehnologija proširene stvarnosti.

Pod pojmom proširene stvarnosti najčešće se podrazumijeva blisko i realistično nadopunjavanje fizičkog svijeta digitalnim elementima. Ovaj sloj digitalnih elemenata najčešće je promatran kroz ekrane mobitela ili pametne naočale na čije se leće projiciraju digitalni elementi i tako zajedno korisniku prikazuju proširenu stvarnost.

Tipičan primjer koji ilustrira “pravu’’ proširenu stvarnost je mogućnost da na ekranu svog mobilnog uređaja fotorealistično u prostoru u kojem se nalazimo vidimo virtualni komad namještaja. Realističnost se postiže ako je takav 3D virtualni objekt (npr. stolac) statičan u prostoru dok mu pristupamo s više strana, osvijetljen u skladu s ostatkom prostorije te primjerice, ako prstom prođemo ispred kamere, on će prirodno prekriti stolac na ekranu mobitela, umjesto da se objekt “naivno” i dalje prikazuje na prstu.

Proširenu stvarnost ne smijemo miješati s virtualnom stvarnošću (eng. virtual reality, VR). VR podrazumijeva da se korisnik u potpunosti “prebaci” u virtualni svijet, odvojen od stvarnosti, najčešće uz pomoć uređaja koji realistično preslikavaju pomake glave i tijela u pomak u VR-u. Također, bitno je i razlikovati pravu AR tehnologiju od mnogih ranijih uređaja koji su zapravo samo “heads-up-display”, kao npr. Google Glass, koji su koristili taj pojam, ali su imali vrlo ograničene mogućnosti — efektivno samo ekran niske rezolucije i kameru na korisnikovoj glavi.

Mnogima se AR tehnologija čini kao ideja iz SF filmova ili futuristički koncept koji će zaživjeti tek 2050., a naročito ako nisu isprobali neki od uređaja. To nije točno, i zato ćemo u nastavku ovog članka ukratko proći kroz najvažnije uređaje i neke od zanimljivih scenarija u kojima se AR već svakodnevno koristi.

Pametne naočale

Nisu svake pametne naočale ujedno i AR naočale! Pametne naočale pretežito imaju nekoliko funkcija. To uključuje ugrađene zvučnike i mikrofon, mnoge imaju i ugrađenu kameru, a neke čak i žiroskop, s pomoću kojeg pametne naočale prate drži li se korisnik uspravno ili pogrbljeno.

Uzmimo na primjer, Ray-Ban pametne naočale napravljene u suradnji s Facebookom (sadašnjom Metom). Ray-Ban pametne naočale omogućuju snimanje videa i slika, koje se uz pomoć aplikacije View na pametnom mobitelu mogu spremiti i podijeliti na društvenim mrežama. Nešto drugačija primjena pametnih naočala olakšava sigurno kretanje biciklista u prometu pomoću Raptor pametnih naočala koje biciklistu pokazuju trenutačne informacije o vožnji poput brzine vožnje, brzine otkucaja srca, ali i informacije o prometu i kartama.

Vuzix Blade naočale korisniku omogućavaju korištenje pametnog mobitela bez uporabe ruku. Uz pomoć ovih naočala možemo izvršavati svakodnevne zadatke, a na naočale se mogu instalirati i neke poznatije aplikacije, poput Netflixa, Zooma i Amazon Primea. Vuzix Blade naočale idealne su i za razna radna okruženja jer su njihova stakla certificirana kao otporna na udarce u skladu sa sigurnosnim standardima.

Slika 2. Vuzix Blade

Za razliku od pametnih naočala, primarna funkcija AR naočala jest prikazivanje digitalnih elemenata korisniku na način da se oni što realističnije prilagode percepciji realnog svijeta.

AR naočale

Microsoftove AR naočale — HoloLens, bile su dostupne korisnicima od 2016. godine, a već 2019. izašla je nova verzija naočala — HoloLens 2. Opremljene kamerama za mapiranje prostora i tehnologijom za praćenje ruku, očiju i pozicije naočala, HoloLens 2 omogućuje developerima razvijanje brojnih aplikacija. Uzmimo, na primjer, aplikaciju Holophobia: Spiders, koja iskorištava mogućnost mapiranja prostora kako bi na zidove, podove i ispred ili iza objekata postavila pauke raznih veličina. Korisniku je tako omogućena blaža verzija terapije samoizloženosti ili desenzitizacije, te se on sa svojom fobijom može susresti u proširenoj stvarnosti. Dok je HoloLens 2 zbog svoje cijene i veličine više namijenjen korištenju u profesionalne svrhe, potvrđeno je kako rade na trećoj verziji naočala koje bi bile pristupačnije za svakodnevno korištenje. HoloLens naočale mogu se spojiti na Microsoft Teams i Microsoft 365 usluge, što se pokazalo iznimno korisnim za rad na daljinu. Na početku pandemije londonski su doktori uz pomoć HoloLens 2 naočala vršili dnevne posjete pacijentima. Na taj su način smanjili izloženost medicinskog osoblja pacijentima i smanjili mogućnost zaraze koronavirusom.

Slika 3. HoloLens 2

Sredinom 2022. godine službeno izlazi i nova verzija Magic Leap naočala. One će prije službenog puštanja u prodaju biti dostupne brojnim medicinskim startup kompanijama, koje će uz pomoć AR tehnologije vršiti preglede očiju, ali i neke kompleksnije preglede. Medicinsko će osoblje uz Magic Leap AR naočale moći vidjeti pacijentovo srce u 3D-u, omogućujući tako bolju pripremu za zahtjevnije operacije.

Slika 4. Magic Leap 2 naočale

Kako bi riješila problem veličine kod AR naočala, kineska kompanija Nreal je svoje AR naočale Nreal Light odlučila priključiti na pametni mobitel te one sada veličinom, cijenom i težinom postaju usporedive s vrhunskim naglavnim slušalicama. Koristeći procesor pametnog mobitela, uvelike su uspjeli smanjiti veličinu AR naočala te su one postale pristupačnije krajnjim korisnicima.

Slika 5. Nreal Light naočale

Svoju verziju AR naočala je najavio je i Xiaomi u rujnu 2021., ali se još ne zna kad će one biti dostupne javnosti. Njihove AR naočale bit će opremljene kamerom, zaslonom, mikrofonom i zvučnicima, a naočalama će korisnik moći pristupiti kartama i navigaciji, speech-to-text tehnologiji, odgovarati na pozive i pregledati važnije notifikacije.

Apple nije službeno najavio AR naočale, ali mnogi izvori potvrđuju da su one u izradi. Između ostaloga, Apple već ima više od 50 patenata vezanih uz AR tehnologiju i 3D mapiranje prostora, a u zadnjih nekoliko godina ubrzano zapošljavaju stručnjake iz područja AR-a i VR-a.

Upotreba AR tehnologije u svakodnevnom životu

AR naočale zbog svoje cijene, ali i trenutačnih dimenzija, nisu još uvijek dovoljno dostupne široj javnosti. Srećom, to se jako brzo mijenja te pametne i AR naočale postaju sve dostupnije i povoljnije. Zbog dostupnosti pametnih telefona, upravo se na njima danas najviše primjenjuje tehnologija proširene stvarnosti.

Kad se spominje upotreba AR tehnologije u svakodnevnom životu, prvo na što pomislimo su razni AR filteri za lice (Instagram, Facebook, Snapchat) i mobilne aplikacije poput IKEA-ine aplikacije i viralne igre Pokemon GO, koja je dio popularnosti upravo dobila zbog AR komponenti.

Slika 6. IKEA-ina AR aplikacija

AR već uvelike smanjuje troškove i olakšava poslove milijunima ljudi u medicini, logistici, građevinarstvu, turizmu i raznim proizvodnim pogonima. AR tehnologija ima brojne primjene u medicini, a posebno je zanimljiva RespondEye platforma koja, uz pomoć ThirdEye AR naočala hitnom medicinskom osoblju prikazuje potrebne protokole i informacije koje izravno pomažu u spašavanju ljudskih života.

U logistici su pametne naočale i AR tehnologija utovarnim radnicima na Singapurskom aerodromu uspjele zamijeniti walkie-talkieje i papirnate izvještaje, a rezultat toga je skraćeno vrijeme čekanja za putnike i kraći tranzit za zračni teretni prijevoz. AR tehnologija koristi se i u građevinarstvu, omogućujući građevinskim inženjerima da vide kompleksne strukture na lokaciji na kojoj će se graditi i istraže moguće probleme. Uz pomoć AR tehnologije građevinski inženjeri mogu transformirati prostorne podatke, BIM i GIS, u AR vizuale, koji su generirani u stvarnom vremenu i pozicionirani u prostoru. Građevinski inženjeri također mogu vidjeti podzemne strukture i njihovu točnu lokaciju kroz AR naočale ili kameru pametnog mobitela.

Slika 7. Pogled kroz AR aplikaciju za gradilište

Utjecaj koji AR već ima na proces obučavanja djelatnika raznih sektora ne smije biti zanemaren. Zračne snage SAD-a svoje pilote obučavaju pomoću AR naočala i simulacija koje im se prikazuju u letu. Pilotima je na taj način omogućena sigurnija obuka s manje rizika, jer su prepreke koje moraju proći u fizičkom svijetu u potpunosti digitalne.

Slika 8. AR naočale montirane na kacige pilota

AR naočale koje će gluhim i slabočujnim osobama pomoću speech-to-text tehnologije omogućiti neometano sudjelovanje u raznim aktivnostima te sigurniji život već se razvijaju. AR svijet nije više pitanje budućnosti, već sadašnjosti, a u svakodnevnicu će nam se ukorijeniti i brže nego što očekujemo. To se vidi i po činjenici da investicije u AR kompanije rastu izrazito brzo posljednjih nekoliko godina. U AR kompanije je samo u 2021. godini investirano 2.6 milijardi dolara, što je povećanje od 684% u odnosu na 2020. godinu. Takav streloviti rast predviđa se i u budućnosti.

Zaključak

Uzimajući sve navedeno u obzir, gotovo je nemoguće zamisliti budućnost bez AR tehnologija. Dosadašnja područja primjene samo su početak i pitanje je vremena kada ćemo kroz pametne naočale svakodnevno gledati proširenu stvarnost. Ove tehnologije temelje se na brojnim istraživačkim uspjesima, tehnološkim platformama i alatima za razvoj, od kojih se neke razvijaju i u Hrvatskoj.

Ponosni smo da se iznimno inovativnim rješenjima za proširenu stvarnost bavimo upravo u PhishAR-u. S obzirom da trenutačno javno ne dijelimo detalje o našoj tehnologiji, specifičnije ćemo o njoj pričati u nekom od narednih članaka. Do tada nam se svakako javite na hello@phishar.com ukoliko ste zainteresirani za AR, računalni vid i umjetnu inteligenciju — uvijek tražimo vrhunske ljude spremne na nikad viđene izazove.

Ako želite biti u toku sa najnovijim vijestima iz AR svijeta, pretplatite se na tjedni newsletter PhishAR-a.

Dodatna literatura:

https://www.xrtoday.com/augmented-reality/mixed-reality-vs-augmented-reality/
https://arvrtips.com/augmented-reality-examples/#what-is-augmented-reality-in-simple-terms
https://augmentes.com/augmented-reality-what-is-it-and-how-does-it-work/
https://www.isee3d.app/blog/understanding-different-types-of-ar-glasses/
https://docs.microsoft.com/en-us/hololens/hololens2-options-remote-assist
https://medicalfuturist.com/augmented-reality-in-healthcare-will-be-revolutionary

--

--

Penkalin blog
Penkalin blog

Penkalin blog objavljuje tekstove mladih hrvatskih znanstvenika (i istraživača iz industrije). Tekstovi približavaju temu istraživanja ostalim članovima Penkale