PeopleBox
PeopleBox
Aug 6 · 4 min read

Kamera önünde konuşmak en büyük yetkinliğimiz olmayabilir, ancak günümüzde göz ardı edemeyeceğimiz kadar önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Zamanın hızına yetişmek için gittikçe dijitalleşen dünyamızda, işe alım süreçlerinin en verimli ve kullanışlı yöntemleri dijital video görüşmelerini de içeriyor.

Öncelikle şunu kabul edelim ki, kamera önünde konuşan insanlar, sunucular ve hatta Instagram meşhurları bile bu yetenekle doğmadılar, kamera önünde rahat olmayı zamanla öğrendiler. Siz de kendinizi bu konuda rahat hissetmiyorsanız, güzel bir haberimiz var: Öğrenebilirsiniz!

Bir süre pratik yaparak ve birkaç noktaya dikkat ederek bu yetinizi fark edilir ölçüde geliştirebilirsiniz.

Bu yazımızda hem “asynchronous video interview”, yani kayıt alınıp sonra gönderilen asenkron video mülakatlar, hem de “live video interview” yani online video mülakatlar için bir takım tavsiyeler bulabilirsiniz.

Video mülakat günü öncesinde

1- Teknik ekipmanları hazır edin

Mobil cihazların kamera çözünürlükleri çeşitlilik gösterdiği için, görüşme kaydınızı laptop ya da masaüstü bilgisayar ile almanızı tavsiye ederiz.

İnternet bağlantısında yaşanabilecek sorunların ihtimalini en aza indirmek için, wireless yerine ethernet (LAN) kablo bağlantısı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Her ne kadar canlı yayın olmasa da, teknik problemlerin can sıkıntısının video kayıtlara yansımasını istemezsiniz.

2- Video için uygun bir yer belirleyin.

Kendinizi rahat hissedeceğiniz, arka fonu temiz olan bir yer belirleyin. Geniş bir oda açısı ya da fazla derin alandan kaçının. Düz bir duvardan bir iki adım ötede yerleşim iyi bir seçim olabilir. Sade, açık renk bir duvar yeterli olacaktır, ama etkinizi artırmak isterseniz bu alana ufak dekoratif objeler ekleyebilirsiniz: kitaplık ya da resim gibi.
Ama ekrandaki resimde odak nokta siz olmalısınız.

3- Her aşamayı test edin

Görüntüyü, bağlantıyı, kamerayı, mikrofonu, kullanacağınız tüm araçları test edin. Kamera açısından ekran görüntüsü alarak görünümünüze bakın. Görüşme yapan taraf açısından eleştirin.

4- En az bir kere prova alın

Kendi kendinize birkaç kere deneme çekimi yapın. Sorular sorun ve cevaplayın. Bu deneyimlerinizi arkadaşlarınıza izleterek dış göz fikri de alabilirsiniz. Bu aşamanın ardından aldığınız fikirler ile birlikte, düzeltme gereken yerlerin üzerinden geçerek, bir kere de bunları uygulayacağınız prova almanızı tavsiye ederiz.

5- B planı hazırlayın.

Bir aksilik olması durumunda yedek bilgisayarı, ya da laptopun kamerası dışında bir webcam lazım olursa nereden bulacağınızı önceden düşünmek faydalı olacaktır.

6- Hazırlığınızı hafife almayın

Geleneksel tarzda bir mülakata nasıl hazırlanacaksanız, bu görüşmeye de aynı şekilde hazırlanın. İşveren hakkında araştırmanızı yapın, olası soruları gözden geçirin. Unutmayın, fiziksel olarak orada olmasanız bile aynı kriterler ile değerlendirileceksiniz.

Video görüşme gününde

1- Kayda başlamadan önce ekipmanları bir kere daha test edin

Evet, bir kere daha.

  • Şarjınızı takın
  • Laptop kullanacaksanız, masaya yerleştirin.
  • Kameranızı göz seviyesine getirin
  • Işığın arkadan gelmemesine dikkat edin.

2- Profesyonel kostümünüzü giyin.

Fiziksel olarak bir görüşmeye nasıl gidecekseniz, tam olarak o şekilde giyinmeniz sizi daha profesyonel hissettirecek, bu duruşunuz da mülakatı yapan kişiye yansıyacaktır. Hatta ayakkabınıza kadar, tamamıyla. Ayakkabınıza kadar gerçekçi olmanıza gerek yok diye düşünüyorsanız, bunu deneyip, nasıl hissettiğinize göre karar verin.

Videolarda canlı renkler harika görünür. Çizgili, desenli, detaylı kumaşlar netlik etkisini azaltır. (Film ödüllerinde, kırmızı halılarda en iyi kıyafetlerin genellikle tek renk ağırlıklı olması dikkatinizi çekti mi?)

3- Görüşmeye başlamadan önce bütün programları kapatın.

Gelecek planlarınızı anlatırken, bilgisayarınızdan hata sinyali almak, ya da yenilenen sayfadan müzik çalmaya başlaması hoş olmayabilir. Başka bir program nedeniyle bilgisayar kilitlendiğinde son aldığınız kaydı gönderememenin acısını kim anlar?

4- Görüşme yapacağınız yeri kontrol altına alın.

Her türlü dikkat dağıtıcı etmenden uzak durmak, konsantrasyonunuz sağlamak isteyebilirsiniz. Gerekiyorsa perdeleri çekin, kapıyı kapatın, kediyi dışarıda tutun, camı kapatın. Ailenize ya da ev arkadaşlarınıza biraz özel zamana ihtiyacınız olduğunu söylemeyi unutmayın.

5- Sözsüz iletişime de dikkat edin.

Geleneksel bir mülakat olmamasının kolaylığı olarak, önünüzde bir takım notlar, hatırlatıcılar bulundurabilirsiniz. Ama bunları doğrudan, sürekli okumaktan ya da duvara bakarak cevap vermekten kaçının. Ekrana değil, kameraya bakarak cevap vererek, göz kontağı etkisi yaratın.

Online / canlı mülakatta, bağlantıdaki gecikmeler sebebiyle senkronizasyon sorunu yaşayabilirsiniz. Bu yüzden sakince dinleyin, karşınızdaki insanın cümleyi bitirdiğinden emin olun.

Bazı formatlarda ise önce soruyu okuyup, sonra cevabınızı video olarak kaydetme şansınız olabiliyor. Göndermeden önce dilediğiniz kadar tekrar alabilirsiniz.
( Birebir mülakatlarda geri dönüp silmek istediğiniz anlar olmuş muydu?)

Özetle:

- Pratik yapın.

- Hazırlanın.

- Profesyonel olun.

- Görünümünüze özen gösterin.

- Ekrana değil, kameraya bakın.

- Bağlantı ile ilgili sorun olursa, yedek planınızı hazırlayın.

Gerekli hazırlık ve planlama ile, video mülakatların başarıyla geçmesi oldukça kolay!


PeopleBox olarak, işe alımları doğru, hızlı ve akılcı çözümlerle gerçekleştirmek isteyenlere dijital çözümler sunuyoruz, işe alım uzmanlarının hayatını kolaylaştırıyoruz. Bunun yanında, PeopleBox Blog yayınında da iş hayatı, sektörel başlıklar ve ayrıca “bilmenin faydalı olacağı” yazıları okuyucularımıza sunuyoruz.

Bu yazıyı, bilmek isteyen başka insanlar da okuyabilsin isterseniz, “alkış” butonuna tıklayabilirsiniz, biz de bu alanlarda çeşitli konularla yazılarımızı kendini geliştirmek isteyen okuyucularımıza ulaştırmaya devam ederiz.

Çeşitli yazarların birlikte oluşturduğu PeopleBox Blog’u bu şekilde takip edebilirsiniz.

PeopleBox - Aday Takip Sistemi

İşe alım sektörü için süreç yönetimi ve aday takip yazılımı PeopleBox, insan kaynakları ve işe alım başlıklarında güncel paylaşımlarla iş hayatınıza renk katar… iyi çalışmalar dileriz :)

PeopleBox

Written by

PeopleBox

İşe alım süreçlerinin bütünsel, entegre ve kolay yönetimini sağlayan yeni nesil İK yazılımı.

PeopleBox - Aday Takip Sistemi

İşe alım sektörü için süreç yönetimi ve aday takip yazılımı PeopleBox, insan kaynakları ve işe alım başlıklarında güncel paylaşımlarla iş hayatınıza renk katar… iyi çalışmalar dileriz :)

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade