Yalnızca gereken kadarına odaklanın

Yaptığınız bir işi, tamamladığınız bir görevi bir yere yazmanın hormonlarınız üzerinde etkisi olacağını biliyor muydunuz?

Günlük koşuşturmaca içinde aklımızda bir dolu maddeden oluşan “yapılacaklar” havuzu var. “Liste” yerine “havuz” tabiri daha doğru olabilir, çünkü genellikle yeni girişlere açık olan, sürekli aktif, sürekli “online” bir “yapılacaklar tomarı” ile birlikte yaşıyoruz.

Yapmak istediklerimizi listelemek, önem sırasına koymak hayatımızı kolaylaştıran bir yöntem. Buna ek olarak şimdi, üzerinde çalıştığımız ve bitirdiğimiz şeyleri de listelemenin öneminden bahsedelim.

Beynimizin çalışma şeklini bir karmaşa içinde değil, düzenli olarak daha iyi anlayabiliriz. Bu şekilde düşünürsek, yapılacakları gruplayarak ayırdığımızda -önceki durumdan farklı olarak- sadece yapıyor olduklarımıza, üzerinde çalıştıklarımıza dikkatimizi vermiş oluyoruz.

Başka bir deyişle, beynimizin RAM’ini, kullanmadığımız açık duran sekmeler için harcamıyor, iş yapma kapasitemizi düşürmüyoruz.

Bir de üstüne üstlük, tamamladığımız işlerin üzerine “tamamlandı” başlığını koyduğumuzda elle tutulur, gözle görülür bir başarımız olmuş oluyor. Burada gözle görülür kısmı önemli. Beynimizde nörokimyasal bir sonucu olması için, bu başarının duyularınızdan içeri girmesi gerekiyor. “Ufak tefek şeylerin başarı hissinden ne olacak?” demeyin. Beyninizdeki etkisi, sizin bir sonraki ufak ya da büyük işinize motivasyon sağlayacak kadar önemli.

Bitirilmiş işlerimizi karşımızda gördüğümüzde beynimizin mutluluk hormonu, serotonin desteği ile gelen başarı, tatmin hissi hayatta tüm bu işleri yapma sebebimiz değil mi?

İşleri bu şekilde gruplamanın ve görselleştirmenin etkisini, Toyota fabrikasından bir mühendis fark etmiş ve bu tekniğe Kanban tekniği denilmiş. Düzenleme ve disiplin alanında bir tekniğin Japonya’dan çıkmış olması şaşırtıcı olmasa gerek.

Bu tekniği hayatınızda kullanmak isterseniz kağıt- kalem ile başlayabileceğiniz gibi, dijital imkanlardan da faydalanabilirsiniz.
https://trello.com/ — (Biz PeopleBox takım çalışmalarımızda Trello’yu kullanmayı tercih ediyoruz.)
http://kanbantool.com
https://kanbanflow.com/

Bu konuda biraz daha geniş bilgi için “Zamanı ve hayatı yönetmenin Japoncası: Kanban Tekniği” isimli videoyu da izleyebilirsiniz.

Bol serotoninli ve başarılı günler dileriz.

Like what you read? Give PeopleBox a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.