Hangi hikayeyi yazıyorsunuz?

Bazen pişman olacağınız şekilde davrandığınız oluyor mu? Anlık tepki sebebiyle, durumun gerginliği ile bir davranışta bulunup çok pişman olduğunuz bir zamanı hatırlıyor musunuz? Özel hayatınızda ya da en azından resmi ilişkilerinizi sürdürmek durumunda olduğunuz iş yerinizde?

İş hayatında bazen kendi seçmediğimiz koşullar içinde doğru yolları ararken çeşitli gerilimler yaşadığımız oluyor. Değiştiremediğimiz şartlar, yanlış uygulamalar, kişisel çatışmalar derken, bazen enerjimiz sıfırlanmış ve hiçbir şeye güç kalmamış gibi hissettiğimiz durumlar olabiliyor.

Forbes’ta yayınlanmış bir makaleden ilhamla, insan ilişkilerinin ortasında bir pozisyonda başınıza gelebilecek bir gerilimin kuvvetini azaltmaya yardımcı olmak istedik. Nasıl mı? Hayal gücü ile!

Şu senaryolara bir bakalım:

1. Senaryo

Ayşe ABC şirketinde çalışıyor ve bir gün, patronunun yanlış bulduğu bir şey yapıyor. Yöneticisi Can, toplantıda öğrendiği bu duruma sinirlenerek ona çalışma arkadaşlarının önünde bağırıyor.

Ayşe durumu açıklamaya çalışırken onun konuşmasını engelleyip ufak hakaretler savuruyor ve artık ona güvenemeyeceğini söylüyor. Odanın içindekilere dönüp “Bakın, düşüncesizce davranırsanız böyle sonuçlar oluyor işte!” diyor ve odadan çıkıyor.

Sonuç: Ayşe tabii ki kendini kötü hissediyor. O yalnızca patronunun istediği şeyi yapmak için yaratıcı bir çözüm bulmak istemişti. Kendine güveni azalıyor ve yeteneklerini sorgulamaya başlıyor. Patronunun yanında kendini rahatsız hissediyor.

Ayşe’nin çalışma arkadaşları da bu durumdan etkilendiler. Artık herkes işin tam olarak nasıl yapılması gerektiğini anlamak için Can’a gidiyor, soruyorlar; çünkü işler tam olarak onun istediği gibi olmazsa başlarına gelecek olandan korkuyorlar. Üretim düşüyor, yaratıcılık düşüyor, moral ve bağlılık düşüyor, mikro yöneticilik (yani, aşırı detaycı yöneticilik) artıyor.

2. Senaryo

Ayşe, ABC şirketinde çalışıyor ve bir gün, patronunun yanlış bulduğu bir şey yapıyor. Toplantı sırasında bunu öğrenen Can duruyor ve “Ayşe, bunu neden böyle yaptığını anlamama yardımcı olur musun?” diyor.

Ayşe, Can’ın verdiği görevi yerine getirmeye çalıştığında IT sistemine girmek için gereken bilgilerin eksik olduğunu fark ettiğini ve ekipten iki kişiyle görüşüp hızlı birkaç değişiklik yaptığını söylüyor. “Bakınca ekranlar biraz farklı görünüyor olabilir ama birkaç hafta içinde bize zaman kazandıracak.”

Can, Ayşe’ye eksiklikleri fark ettiği ve sorunu çözmek amacıyla hızlı kararı için ve bu eksikliği gidermek için harekete geçen iki IT görevlisine teşekkür ediyor. “Bu tip günlük, hızlı buluşların olumlu sonuçları nihayetinde müşterilerimize de yansıyacak. Takım ruhunu tebrik ediyorum!”

Sonuç: Ayşe, patronunun çalışma arkadaşları önündeki onayından gurur duyuyor. Gelişime açık alanları görebilmek için eskisinden daha çok çalışıyor. Ayşe’nin çalışma arkadaşları, yöneticilerinin yeni fikirleri ve takım çalışmasına ne kadar değer verdiğini görerek, kendileri de gelişim ve ilerleme için yeni yollar araştırmaya başlıyorlar. Üretim artıyor, yaratıcılık artıyor, moral ve bağlılık artıyor.
Bir psikiyatr ve soykırımdan kurtulmuş olan bir insan olan Viktor Frankl, “Uyaran ve cevap arasında bir boşluk vardır. Cevabımızı seçme özgürlüğü ve gücü bu aradadır. Gelişimimiz ve mutluluğumuz da buradadır.” diyor.

Her gün başımıza gelenlere nasıl cevap vereceğimizle ilgili çeşitli sınavlar veriyoruz. Kontrol dışına çıkıp bizi pişman edecek refleksif cevaplardan önce, durun. Nasıl cevap verebileceğinizi, seçeneklerinizi ve bunların sonuçlarını düşünün. Dışarıya verdiğiniz tepki, karakterinizin yansıması olacaktır.

Bu şekilde, iki senaryoyu ve sonuçlarını düşündüğümüzde, olaylar gerçek olmasa bile hislerini tahmin edebiliyoruz. Gelecekte sizi zorlayacak durumları ve olasılıkları hayal ederek, orada vereceğiniz tepkinin sonuçlarının, sonrasında sizi mutlu edecek seçimler olmasını sağlayabilirsiniz.

Daha sık pratikle, olay anında doğru tepkiyi vereceğiniz süreyi de kısaltıp, olumlu sonuçları artırabilirsiniz.

Olumsuzluklar olsa bile, bunları kontrol edebileceğiniz güçte olacağınız günler dileriz.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated PeopleBox’s story.