Hayatınızı oyunlaştırmak

Hayatınız yeni maceralar ve zorlu görevlerle dolu bir oyun mu? Yoksa gittikçe yavan bir hale mi geliyor?

Yaş aldıkça çocukluktan gelen açıklığı ve merak duygusunu kaybediyoruz. Büyümeyi durdurup, “gerçekler” olarak gördüklerimize uyum sağlamaya çalışıyoruz.

Ama hayat böyle olmak zorunda değil.

Hayat sizin yeni şeyler öğrenip, engeller aştığınız harika deneyimler bütünü olabilir.

Hayatınıza farklı bir açıdan bakmanızı sağlayacağını düşündüğümüz bu makaleyi size ulaştırmak istedik.

Hayatınızı oyunlaştırarak, kendi oyununuzu yazabilir ve keyifle oynayabilirsiniz. Bu birkaç nokta, hayattan çok daha fazla zevk almanızı sağlayacak birkaç stratejik bakışı içeriyor.

Sizden daha ilerde olanlar ile yarışın

“Genellikle, birbirleriyle en sert rekabete giren, aynı yapı, bünye ve alışkanlıklara sahip olan, en yakından müttefik formlar, aynı türde çeşitleri ve aynı cins veya ilgili cinslerin türüdür.” — Charles Darwin

Yani siz de, kendinize en çok benzeyen ile rekabet edersiniz.

Bir ressamın, bir dağcı ile yarışması pek mantıklı olmaz.

İş hayatında da aynı sektörde olduğunuz kişilerle yarışırsınız. Sektör içinde de herkes kendi boyuna denk olanla yarışır.

En yaygın olarak görülen rekabet çeşidi bu olsa da, bu yöntem, gelişmek isteyen insan açısından iki engel teşkil eder:

1-Kendi seviyenizdeki insanlarla yarışmak, asgari ve yavaş ilerlemenize sebep olur

Sizden daha iyi olanlar ile rekabet etmeniz daha verimli olacaktır. Josh Waitzkin, “Öğrenme Sanatı: Optimal Performans için İçsel Yolculuk” isimli kitabında bu prensipleri Tai-Chi’de dünya çapında başarılı olmakta nasıl kullandığını açıklıyor.

Tai-Chi derslerinde serbest antrenman zamanında Waitzkin herkesin kendine denk ya da alt seviyelerdekilerle çalıştığını fark ediyor. Bu egonun bir yansıması, çünkü kaybetmeyi kim ister ki? Fırsatınız varsa birini yenmek daha iyi hissettirir.

Waitzkin diğer yolu seçiyor ve “başarısızlığa yatırım” adını verdiği prensibini uyguluyor. Kendisinden çok daha iyilerle çalışıyor, tekrar tekrar canı çıkartılıyor. Ancak bu şekilde, kendisinden yıllar yılı uzakta olan yetileri birinci elden deneyimlemiş oluyor. Beynindeki ayna nöronlar sayesinde kendinden üst seviyedeki rakiplerini taklit edip onları karşılayabiliyor. Böylece, sınıfta en hızlı ilerleyen o oluyor.

Ne yapmalı: Kendi seviyenizdeki insanlarla “yarışmak” yerine, olmak istediğiniz yerde olan insanlarla rekabet edin. Burada, başarılı olmak isteyenler ve diğerleri arasındaki ayrım noktasına geliyoruz: Başarılı olamayan insanlar şimdiki koşullara göre kararlar verirken, başarılı insanlar kararlarını, olmak istedikleri noktaya göre verirler.

2- İyiler yalnızca kendileri ile rekabet ederler

“Tribal Liderlik: İlerleyen bir Takım yaratmak için Doğal Grupları Güçlendirmek” isimli kitabında Dave Logan, “organizasyonel kültürlerin kendi içlerindeki rekabetin yüksek olduğunu söylüyor.

Kısacası, çoğu organizasyonda insanlar birbirleriyle yarışır. Basamaklardan yukarı çıkmak için arkadan bıçaklama, ayak kaydırmalar oluyorsa, böyle bir yerde herkes kendisi için vardır. Takımın ihtiyaçlarından çok, kendi hedeflerine odaklanmışlardır. Logan bunları “3. Seviye organizasyonel kültürler” olarak tanımlıyor.

Çok daha az sayıda organizasyon bu ego-maninin ötesine geçerek içinde “işbirliği” kültürü geliştirmektedir ve bu davranışlar olmadan rekabet etmektedir. Basitçe söylemek gerekirse, burada kişiler takımlarına yoğun bir şekilde adanmışlardır ve organizasyon amaçlarını kendi amaçları olarak tanımlarlar. Logan bu tip grupları “4.seviye organizasyonel kültürler” olarak adlandırıyor.

Bu tip organizasyonlarda güzel bir sinerji ve uyum bulunur. Kendi takım arkadaşları ile yarışmak yerine, diğer takımlarla yarışırlar. Logan’ın araştırmasına göre 4. seviye kültürler, 3. seviye kültürlerden üstün gelirler.

Çok nadiren, yarışma kavramını aşan bir takım, Logan’ın “5. seviye kültürler” olarak adlandırdığı seviyeye gelir. Bunlar, kimsenin yapmadıklarını yapanlardır, kendi kültürlerini ve özlerini yaratmışlardır. Sadece kendileri ve kendi hayalleri ile rekabet ederler.

Ne yapmalı: Birliktelik, yarışmadan çok daha başarılı sonuçlar kazandırır. Yazar Jeff Goins’in sözü “Tanıdığın değil, kime yardım ettiğin önemli,” diyerek bunu özetler. Sonuç olarak, en yaratıcı ve özgün ürününüzü yaratmak için diğerleri ile yarışma noktasının ötesine geçin.

Farklı Mentorlardan Zaman Kısıtlı Sınavlar Alın

Gelişim için mentorluk şarttır. Farklı alanlar için farklı mentorlardan yardım alın.

Sınavlarda amaçlı kısıtlamalar vardır, bu kısıtlamalar sizi daha iyi olmaya zorlar. Birincil kısıtlama zamandır, diğer kısıtları hedeflerinize ve ihtiyacınıza göre seçebilirsiniz.

Sizin bilmediğiniz bir işi defalarca yapmış olan bir kişiden alacağınız geribildirimler ve ödevler ile, öğrenmesi yıllar sürecek bir şeyi çok daha kısa sürede öğrenirsiniz.

Jane McGonigal, “Süper mükemmel: Oyunla Yaşamın Gücü” isimli kitabında tek, zor bir amacı hedeflemenin önemini anlatıyor. Yani bu sınavların her birinin “tek bir amacı” olmalı.

‘Kendi kaderini tayin etme’ teorisine göre bir şeye odaklanıp onu geliştirdiğinizde, doğal olarak, hayatınızın diğer alanları da gelişir. Sistemsel yaklaşımda da, sistemin bir alanını geliştirdiğinizde aynı anda, bütün de gelişir.

Kendi kendinize de meydan okuyabilirsiniz. istiyorsanız, kendinize 30 gün verin ve gelişiminizi takip edin. Ama dikkat, bu tip çalışmalar, ilerlemenizi başka biri ile paylaştığınızda daha verimli olur.

Kendi bildiklerinizi başkasına öğreterek, öğrenirken para kazanın

“Öğretirken, öğreniriz.” — Seneca

2007’de Science and Intelligence dergisinde yer alan makale, öğrendiklerini daha küçük öğrencilere öğreten öğrenciler, konuyu daha iyi anlamak için daha çok çalışıyor, daha doğru hatırlıyor ve daha iyi uyguluyorlar, diyor. Bu yöntem “protégé etkisi” olarak adlandırıldı ve sonuç net: öğreten öğrenciler, kendi için öğrenen öğrencilerden daha başarılı oluyor.

Geleneksel eğitimde, öğrenmek için para ödersiniz. Daha etkili bir öğrenme sisteminde ise, öğrencinin öğretmen olur ve öğretirken öğrenmek için ücret alır.

Ne yapmalı: Bir şey öğrenmek istiyorsanız ve hızlı öğrenme istiyorsanız, öğrendiklerinizi hemen başkalarına öğretin. Bu sizin öğrendiklerinizi farklı bağlamlara uyarlamanızı ve motive olmanızı sağlar. Ayrıca bilgileriniz daha esnek olacaktır ve aynı anda para kazanmanın bir zararı da olmaz.

Birkaç senede bir büyük değişiklikler yapın

“Hayatın her yeni dönemi, yeni biri olmanızı bekler” — Leonardo Dicaprio

Bilgisayar oyunlarında her aşama aynı olsaydı sıkıcı olmaz mıydı? Bu yüzden, oyunlarda ilerledikçe farklı dünyalarda yoluna devam eder.

Benzer şekilde, hayatınızda değişimler yaratmak, kendinizi yeniden keşfetmenin en iyi yoludur. Bu aslında ne olmak istediğiniz ve nereye doğru değişmek istediğinize karar vermenizdir. Aynı zamanda, geçmişinize ve önceki halinize fazla bağlı kalmak, gelişiminizi engelleyen bir tutumdur.

Yıkın ve yeniden başlayın

Arada bir değişim yaşamazsanız hayatınız düz ve steril bir hale gelir. Var olan şartlara alışır ve ilerlemeyi durdurursunuz. (Çünkü insan beyni, düzene alışmaya çok müsaittir.)

İlerlemek istiyorsanız, kendinizi durağan hissettiğiniz zaman bir değişim başlatmalısınız.

Değişim kaçınılmazdır, ama her değişim, gelişim anlamına gelmez. Değişimin aksine, gelişim bir seçimdir ve tercih edilmesi emek ister. Ama araştırma sonuçlarının net bir cevabı var: geliştiğimizde en mutlu halimize erişiyoruz.

Sonuç:

İlerleme eğlenceli olduğunda, hayatınız bir oyun gibi keyifli olur.

Engeller olmadan bir oyun da sıkıcı olurdu. Aynı şekilde, daha büyük sınavlar ve engeller ile “oynamazsanız” hayat da sıkıcı ve tatsız gelir. Bu sınavlar zamana bağlı olmalı ve zayıf yanlarınızı geliştirmeli. Aynı zamanda bu “meydan okumalar” sizi hedeflerinize yönlendirmeli ve ilerledikçe daha büyük ve daha iyi olmalılar.

Son olarak, heyecan olmazsa oyun keyifli olmaz. Hayatınızın büyük çoğunluğunda keşfetmenin ve yeni şeyler deneyimlemenin tadına varın. Yenileri keşfedin, yeni riskler alın. Görüşünüzü genişletin. Yeni insanlarla tanışın ve hep ilerleyin.

Bu hayat oyununun keyfini çıkarın. Kendinizi bir sonraki level’a geçirin. Daha çok ilerledikçe hayatınız daha büyülü, zor ve doyurucu olacak.


Bu yazıyı hayatın oyunlarından keyif almayı bilen arkadaşlarınıza ulaştırmak için paylaşabilirsiniz.

İş hayatı ile ilgili ince ayrıntılardan haberiniz olsun isterseniz, Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.