Heineken, işveren markasında karizmasını ortaya koyuyor

İngiliz bira markası Heineken, ilginç bir İK kampanyası ile karşımızda.

“Go places” isimli video şirketin potansiyel adayını alıp, biraz bilim- kurgu etkiyle, Heineken’in hayat dolu dünyasına doğru büyülü bir yolculuğa çıkarıyor sanki.

Reklam filminin yönetmeni: “Heineken çalışanlarının karakter özelliklerine çok önem veren, ve bu karakterlerin parlamasını isteyen bir marka. Diğer tüm İK kampanyalarına göre öne çıkan mesajımız bu,” demiş.

Adayların karakter özelliklerine önem veren marka, başvuruları Enneagram modeli bir karakter testi ile alıyor: Videoda sunucu Heineken’de çalışmak ile elde edilebilecek her şeyi hızlı bir akış içinde, sorularla anlatıyor. Bu sunum, testin formatı ile gayet uyumlu, çünkü şirkete iş başvurusunda bulunmak isteyen aday 3–5 saniye içinde cevaplanacak 12 soruluk bir teste davet ediliyor. Sonuçlar bir kişilik profili oluşturuyor ve başvuru için bu profil, CV ile birlikte Heineken’in Linkedin sayfasına yüklenerek başvuru tamamlanıyor.

Bu yöntemdeki mülakat soruları, kişisel özellikleri gelişebilir / teknik özelliklerden ayrı görebilmeyi sağlayan sorular.

Şirket kültürünü ve karakterini vurgulayan Heineken, “Go places” kampanyası ile bir kere daha, şirketin ve çalışanların ruhunu, enerjisini ve ruhunu tüm potansiyel adaylarına, değerlerini yansıtır şekilde duyurmuş oluyor.