İK Uzmanları Zamanını nasıl Harcıyor ?

En az 10 yıldır sektörde olan ve halihazırda 50 ile 500+ arası çalışanı olan şirketlerde çalışan profesyoneller arasında yapılan bir araştırmaya göre İnsan Kaynakları uzmanları, zamanlarını pek verimli kullanamadıklarını düşünüyorlar.

Şirketlerine doğrudan olumlu etki edecek durumları yönetmek, şirketin çıtasını yukarı çıkaracak katkılar sağlamak yerine, üretkenliğe engel olan ilk 10 tehdit sıralaması yapıldığında ilk başlarda; çalışan yönetimi, işe alımlar ya da zaman planlaması, çalışan bilgileri güncellemesi gibi işlerin geldiği görülüyor.

Peki İK uzmanları zamanının çoğunu neye harcıyor? dersek, cevabın

%71 oranında Çalışan Yönetimi

%54 oranında Şirket Politikaları ve Uyum

%42 oranında İşe Alımlar olduğunu görüyoruz.

Buna karşılık “İK departmanı zamanını nasıl değerlendirmeli?” diye sorduğumuzda İK uzmanları,

%54’ü Kişisel Gelişim

%47’si Eğitim Çalışmaları

%37’si de Şirket Kültürü Yönetimi ve Denetimi ile olması gerektiğini düşünüyor.

İK sizin Parti Organizatörünüz Değil

Ankete göre, İK etkinlik planlaması konusuna olabilecek en minimum zamanı harcamalı. Bu zamanını uzun vadede de olsa büyük değişim yaratacak adımlara, kendini geliştirmeye yatırım yapmalı.

İK profesyonellerinin kendilerini eksik gördüğü yetkinlikleri de şirket boyutuna göre değişiyor.

500’den az çalışanı olan küçük şirketlerde iş gücü planlamasının ardından eğitimler düzenlemek ve tazminat konuları gelirken, büyük şirketlerin İK departmanı biraz daha geniş çaplı konularda kendini geliştirmek istiyor; Profesyonel gelişim ve Şirket kültürü yönetimi.

Büyük Şirketler, Bazı İşlerin Fazla Zaman Almaması Gerektiğini Biliyorlar

Büyük şirketlerin %16’sı çalışan bilgilerini güncellemek için bir dakika bile harcamıyor.

Bunun dışında kalan %84’ün ise bu işe minimum zaman ayırdığını tahmin etmek zor değil.

Küçük şirketlerde ise bu oran %7’de kalıyor.

Ücretli izin, çalışan bilgileri güncelleme ve maaş konularında zaman harcamamayı başaranların yüzdeleri

Zaman çizelgesi ve maaş bordrosu takvimine baktığımız zaman ise bu fark daha da artıyor. Büyük şirketlerin neredeyse yarısı, İK departmanının bu işin dışında daha önemli işleri olduğunu düşünüyor.

Çalışanların üretkenliğinin sağlanması görevinin yönetim bölümünde olduğunu düşünen İK uzmanlarının oranı %82.

İK profesyonelleri kendi iş performanslarını ve şirket içindeki rollerini geliştirmek istiyorlar. Teknoloji ve iş hayatı zamanla birlikte evrilirken, geleneksel İK anlayışı da onlara katılıyor ve bu değişimi görebilenler, bu yeni dönemde İnsan Kaynakları profesyonelleri ve işe alım uzmanları gerçekten kendilerine ve şirketlerine katkı sağlayacak yatırımlar ve pratikler için zaman ayırabilecek imkanlara sahipler.

Bilgisayarda bir tıkla halledilebilecek bir işlem için saatlerinizi harcamak artık çok daha büyük kayıp. Siz Excel’deki bir formül hatası yüzünden zaman kaybederken rakipleriniz ikinci tık’a geçmiş olacaklar, bundan emin olabilirsiniz.

Kolayı varken niye boşuna uğraşasınız ki?

Teknik işleri, prosedürleri teknolojiye bırakın; siz kendinizi ve şirketinizi geliştireceğiniz, ilham vereceğiniz ve asıl fark yaratacağınız işlere zamanınızı harcayın.

Zamanınız çok değerli.

Biz de bu değerli zamanınızı en verimli şekilde kullanmanıza yardımcı olmak ve işinizi kolaylaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz.

Eğer siz de aynı fikirdeyseniz, PeopleBox ile tanıştığınıza memnun olacaksınız:) Buraya tıklayıp bir demo talep edebilirsiniz.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated PeopleBox’s story.