Önce Network, sonra Keyfi: Șimdi Kendi Yetenek Topluluklarınızı Kurmanın Zamanı

Kıymetli iş ağlarını sürdürmek, işverenlerin yapabileceği en önemli şeylerden biri. LinkedIn, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya siteleri bu ağlar için aday sunan mükemmel mecralar olabilir, ancak çoğu işe alımcı bu yöntemi pek kullanmıyor.

İnternete sürekli ilan vererek kalifiye insanların gelmesini beklemek yerine, halihazırda işinizle ilgilenen ve işinizdeki açıkları dolduracak adayların olduğu bir havuzunuz olsa? Yeteri kadar zamanınız varsa sosyal medyada ağ kurmak işe yarayacaktır, ancak etkili olacağını söylemek güç.

Online referans doğrulama firması SkillSurvey’in CEO’su Ray Bixler, “İyi bir iş veren her zaman kendi ağını kurar ve her bağlantısını yeni bir bağlantı oluşturmak için kullanır,” diyor. “Sosyal medya profillerini araştırmak, özellikle de pozisyon, beceri ve coğrafik bölge bazlı spesifik aramalar yapabildiği için, pasif adayları bulma konusunda başlıca yöntem haline geldi.”

Bixler, çoğu işverenin hala eski tip “telefonla arayıp soruşturma” yöntemine sadık kaldığını vurguluyor. Fakat, ister telefon, ister interneti kullanıyor olsun, çoğu işveren kısıtlı zamanlarının çoğunu etkili bir şekilde harcamıyor.

“Bu yöntemlerin ikisi de inanılmaz derecede zaman alıyor. Bir işveren, birlikte çalışma potansiyeline sahip bir adaya ulaştığında sanki bir ürün satıcısı moduna geçip adayların telefonlarına, sosyal medya isteklerine, e-postalarına cevap verip pozisyon hakkında bilgi alacaklarını umuyor.” diyor.

‘Resmi Facebook’un Ötesine Gitmek

İş verenler eski usul ayak işi kaynak oluşturma yöntemlerini alt edip kendilerini angaryadan kurtarmak istiyorsa, alanlarına ilgi duyan pasif aday havuzu oluşturan uzman yazılımları kullanmayı deneyebilir. Bu tarzda proaktif çözümler iş verenlerin, halihazırda şirketle veya işverenle çalışmak isteyen adayları tespit etmesini sağlıyor.

Eski usul kaynak oluşturma yöntemlerini alt edip kendilerini angaryadan kurtarmak isteyen işverenler, alanlarına ilgi duyan pasif aday havuzu oluşturmalarını sağlayan uzman yazılımları kullanmayı deneyebilir.

Bu şekilde proaktif çözümler iş verenlerin, halihazırda şirketle veya işverenle çalışmak isteyen adayları tespit etmelerini sağlıyor.
Bixler, “Özellikle yerini doldurması zor pozisyonlar için, işverenlere kalifiye adayların hazır bir listesinin olması, aramakla geçirdikleri saatlerden tasarruf etmelerine yardımcı olabilir,” diyor. “Bir veri tabanından ziyade, kişilerin dahil olabildiği bir yetenek topluluğu olmalı. İşverenler potansiyel adaylarla sürekli olarak etkileşime girer, işe alım ve markanızla ilgili haberler ve bilgileri paylaşarak, topluluğun tavsiyelerini dinler. Bu şekilde yeni ve canlı tutarak daha da etkili olabilir.”

Bixler ayrıca, işverenlerin adaylar mevcut işlerinden ayrılmadan çok önce ilişkilerini kurmaya başlamaları gerektiğini söylüyor.

“Potansiyel adaylarının mevcut pozisyonlarında neyi sevip sevmediğini ve yeni şirketlerindeki yeni pozisyonlara geçmelerini sağlayacak ihtiyaç ve isteklerin neler olduğunu teşhis eden bir görüşmeyle başlar.” diye açıklıyor. “Mevcut konumlarında çok mutlu olabilirler, ama çoğu aday en azından yeni fırsatları duymaya açık olacaktır.”

“Azami etki için işe alım süreci adayın ihtiyaçlarına, sorumluluk ve planlarına son derece hassas yaklaşıyor olmalı”

Bixler, “İşe alım yapan müdürlerin, departmandaki diğer çalışanlarla veya yüksek yöneticilerle adayları buluşturarak, kuruluşun adaylarını gerçekten istediğini göstermesi ve kendilerini evde hissetmelerini sağlaması anlamına da gelebilir bu.” diyor.

Sadece Twitter’dan takip etsem olmaz mı?

SkillSurvey Source gibi pasif iş alımı yazılımları, işverenlerin pasif adaylarla hızlıca etkileşime geçmesini sağlıyor. Bu sayede işverenleri yüzlerce sosyal medya hesabını taramaktan, verimsiz hedef listelerine kapsamlı e-posta göndermekten veya iş başındaki adaylarıyla genel başvuru konuşmaları yapmaktan kurtarıyor.

Bixler, “Aslında otomatikman, yeni fırsatlar kollayan adayların kendi isteğiyle katıldığı bir havuza giriyorsunuz.” diyor. “Yani potansiyel pozisyonunuzdan bahsederken soğuk bir aramadan biraz daha önde oluyorsunuz.”

Bixler verimli çalışan bir yetenek ağının kendi kendine inşa olacağını söylüyor. Katılmayı tercih eden kalifiye adaylar işverenlerine referanslarını ulaştırabilecek ve böylece erişim alanlarını genişletebilecek.

Bixler, “İyi insanlar genelde iyi insanları tanır.” diyor. “İş için gelen bir adaydan referans göstermesini talep ettiyseniz veya potansiyeli olan bir aday önerisi isterseniz, bu insanlara iyi bir kaynaktan ulaşmış olursunuz.”

Yetenek avında epey rekabet yaşanıyor. İşe almak istediğiniz her aday muhtemel bir veya birkaç rakip ve belki farklı endüstrilerdeki işverenler tarafından da takip ediliyordur. İşverenlerin en iyi adaylara istedikleri zaman ulaşabilecekleri gereçlere ihtiyacı var.

Pozisyon doldurmada zorluk çekenler için, hevesli ve istekli katılımcıları bünyesine katan pasif kaynak teknolojileri aradıkları çözümü onlara sunabilir.

Kaynak

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.