Kariyerinizi hobiniz ile GÜÇLENDİRİN

Her şirkette hobileriyle bilinen arkadaşlar vardır. Sosyal sorumluluk projeleri için koşanlar, ya da blog yazarlığı ile meşhur olanlar, veyahut yemek kursları müdavimi olanlar…

İş dışındaki tutkuların profesyonel hayatımıza, özel hayatımıza olduğu kadar büyük bir katkısı olduğunu söyleyemeyiz. Proje yönetim uzmanının öz geçmiş dokümanındaki 80 km koşucusu olduğu bilgisinin iş hayatına nasıl bir katkısı olabilir ki?

Aslında özel hayatınızda özel zamanınızı ayırdığınız aktiviteler karakterinize ve yeteneklerinize beklenmedik açılardan katkı sağlayabilir, tabii dolayısıyla işinize de..

Çalışmaktan zaman bulamadığınız eski hobinizin, kariyerinizde aradığınız sıçramayı yaratacak tuşa basacağını tahmin edebilir miydiniz?

Hobi sahibi olmanın iş hayatına katkısı olabilecek alanlara bakalım:

Hobiler yeni deneyim ve durumları daha ılımlı karşılamanızı sağlar.

Sönük, sıradan görünen hobiler size göründüğünden fazla katkı sağlayabilir.

Kitap okumak ya da yemek yapmak size yeni şeyler deneme cesareti verirken, dünyaya bu yeni bakış açısıyla bir kez daha bakmanızı sağlayabilir. Mesela kitap okumak, empati yeteneğinizi geliştirmeye yardımcı olur. Bu da iş hayatındaki yeni durumları ve şartları daha az stresle karşılamanızı sağlar.

Hobiler, sosyal yeteneklerinizi geliştirmenize de yardımcı olur.

İnsan ilişkileri konusunun çok önemli olduğunun farkında olmamıza rağmen, çoğumuz ‘networking’ konusunda zorluk yaşıyor olabiliriz. Hobi kulüplerine katılırsanız ya da hobiniz toplu yapılan aktivitelerden biri olursa, farklı geçmişlerden gelip aynı konu üzerinde birleşmiş insanlar tanışma fırsatı yakalarsınız. Hobinizle ilgilenirken, bu ortamda iletişim becerilerinizin gelişmesini fark etmeyebilirsiniz. Ancak iş hayatınızdaki projelerinizde yeni takım arkadaşlarınızla çalışırken ya da yeni çalışanlarla tanışırken bu farkı hissedebilirsiniz.

Hobiler, görünmeyen bağlantıları görmenizi sağlar.

Bir durumu birine açıklamakta güçlük çekiyorsanız, duruma hobiniz üzerinden bakın! Yeni bir çalışana, işinizin temel fonksiyonunu açıklarken, cümleyi “Yani benim işim futboldaki…. gibi,“ şeklinde bitirmeyi deneyin, beyninizin nasıl kolay bir bağlantı kurduğuna şaşıracaksınız.

Hobiler, beyin fonksiyonlarınızı güçlendirir.

Hobisi dans olanlara iyi haber, dans etmek beyin gücünü önemli ölçüde artırıyor. Yeni hareketler öğrenmek beyninizin yeni bağlantılar kurmasını, böylece daha hızlı düşünmenizi sağlıyor. Böylece, öncesine göre hızlı karar verip, problem çözebilir ve düşüncelerinizi daha net iletebilirsiniz.

Hobiniz sizi çok çeşitli insanlar ile karşılaştırabilir.

Hobiniz sayesinde başka hiçbir şekilde tanışamayacağınızı düşündüğünüz insanlarla karşılaşabilirsiniz. Sürekli değişik tiplerde insanlarla iletişim kurmanız, iş yerindeki farklı karakterleri anlamanızı ve idare etmenizi de kolaylaştırır.


Hobileri boş zaman eğlencesinden saymayın. Kazandığınız yetiler, iş hayatınızda da yansıması olan değerli parçalardır ve hepsi birlikte sizi oluşturur. Özel zaman aktivitelerinize bu gözle bakıp, katkılarını fark edince, hobisi olan adaylar hakkında olumlu bir önyargı taşımanız belki de pek yanlış bir tutum olmayabilir.

Nihayetinde, kendisine zaman ayıran ve mutlu olduğu bir aktivite ile uğraşan insanın hem kendine, hem çevresine faydalı olacağı yadsınamaz bir gerçek.

Farklı uğraşıları birer renk gibi düşünün; elimizde ne kadar çok renk olursa, o kadar renkli ve zengin bir ifademiz olur.

Kaynak

Image credit

Like what you read? Give PeopleBox a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.