Tatil dönüşü sendrom olmasın

PeopleBox
PeopleBox
Jul 25 · 3 min read

Tatile gitmeyi düşünmek, kızgın kumlardan serin sulara atlamak kadar güzel değil mi? Ama bir de dönüşü var ve bu, serin sulardan kızgın kumlara geri dönmek anlamına geliyor.

Şu zamanda iş hayatından tümüyle uzaklaşmak biraz zor olsa da, tatilden dönenlere sorarsanız, neredeyse tatil dönüşünün sıkıntısı için bir tatile daha ihtiyaç duyduklarını söyleyebilirler.

Bayram tatilini şehir dışında değerlendirecek ve sonrasında sevgili şehir hayatına geri döneceklere bu acıyı azaltmaya yardımcı olacak birkaç tavsiye sıralayalım istedik.

Gitmeden önce;

1- Öncelikle mümkünse, işe başlamaya 1–2 gün kala dönerek, adaptasyon için kendinize geniş zaman bırakın. Bavul açmak, en acil ev ihtiyaçlarını tamamlamak, biraz da kendi kendinize sessiz zaman geçirmek ilk gün stresinizi azaltacaktır.

2- Her şeyin planlandığı gibi gitmeyebileceğini de planlayın. Otomatik tatil mesajınızın “Tatil sonrası yoğunluktan ötürü, x gün içinde dönmezsem tekrar hatırlatın,” şeklinde olması işinizi kolaylaştıracaktır.

3- Eğer tatilde dijitallikten uzak bir şekilde kafa dinleyecekseniz, bunu (klavye başına geçeceğiniz tarihe kadar olan zamanı da tatil sürenize dahil ederek) sosyal medyada takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Ve ilk hafta;

4- İlk bir ya da iki haftada nelerin yapılması gerektiğini NET olarak (tarih ve saat bakımından da) öncelik sırasına koyun. (Evernote ya da Google Drive gibi dijital yardımcıları kullanabilirsiniz.)

5- Önemli ve öncelikli işlerinizin yanında eğlenceli, basit ya da kafa dağıtıcı işler için de ayrı bir liste yapın. Böylece beyninizin alışmasını beklerken bu işleri de aradan çıkarırsınız.

6- İşleri kolaylaştırın. Seçme şansınız varsa, zor ve dikkat gerektiren işleri gitmeden halletmeye çalışın, hatta başlamış olsanız bile en keyifli kısmını sona bırakın ki dönüşte hevesle başlayacağınız bir iş sizi bekliyor olsun.

7- Dönüş haftanızda ajandanızda mutlaka keyif alacağınız toplantılara da yer verin, tatlı kahve molaları, sohbet ortamları akşam yemekleri olsun; böylece iş yükü yığınlarının arasında bir hafta içine düşmenin önüne geçebilirsiniz.

8- Alışkanlıklarınıza geri dönmeyi ertelemeyin. Haftalık spor programınıza aksatmadan devam edin, bu aktivite size işlerinizin stresini azaltmaya yardımcı olan endorfin, seratonin gibi mutluluk hormonları olarak geri dönecektir.

En uzun tatilin bile bir sonu olacak, süresine takılıp kendinizi üzmeyin.

İlk haftanız da biraz zor geçebilir, bunu kabul edin. Ama arada da olsa, az da, dönüşü de olsa, bazen ufak bir kaçamak, hepsini aşacak enerjiyi veriyorsa, ne mutlu size!

Kaynaklar: 1, 2.

PeopleBox olarak, işe alımları doğru, hızlı ve akılcı çözümlerle gerçekleştirmek isteyenlere dijital çözümler sunuyoruz, işe alım uzmanlarının hayatını kolaylaştırıyoruz. Bunun yanında, PeopleBox Blog yayınında da iş hayatı, sektörel başlıklar ve ayrıca “bilmenin faydalı olacağı” yazıları okuyucularımıza sunuyoruz.

Bu yazıyı, bilmek isteyen başka insanlar da okuyabilsin isterseniz, “alkış” butonuna tıklayabilirsiniz, biz de bu alanlarda çeşitli konularla yazılarımızı kendini geliştirmek isteyen okuyucularımıza ulaştırmaya devam ederiz.

Çeşitli yazarların birlikte oluşturduğu PeopleBox Blog’u bu şekilde takip edebilirsiniz.

Dilerseniz, istek ve yorumlarınızı, ya da yazarlarımız arasına katılmak isterseniz talebinizi de bize iletebilirsiniz. Keyifli çalışmalar:)

PeopleBox - Aday Takip Sistemi

İşe alım sektörü için süreç yönetimi ve aday takip yazılımı PeopleBox, insan kaynakları ve işe alım başlıklarında güncel paylaşımlarla iş hayatınıza renk katar… iyi çalışmalar dileriz :)

PeopleBox

Written by

PeopleBox

İşe alım süreçlerinin bütünsel, entegre ve kolay yönetimini sağlayan yeni nesil İK yazılımı.

PeopleBox - Aday Takip Sistemi

İşe alım sektörü için süreç yönetimi ve aday takip yazılımı PeopleBox, insan kaynakları ve işe alım başlıklarında güncel paylaşımlarla iş hayatınıza renk katar… iyi çalışmalar dileriz :)

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade