Yanlış uygulaması faydadan çok zarar getirir: Koçluk nedir?

Image source: http://www.richlandsource.com/sports/madison-girls-basketball-coach-suspended/article_ef70d01e-7fdc-11e4-8300-6bb2e051ffc2.html

İnsan Kaynakları uzmanı olarak, adı üstünde, insanlardan olan bir şirketin parçalarını oluşturan bir pozisyonda çalışıyorsunuz.

Bu, birçok pozisyonda aranan mükemmel özelliklerin bütününü gerektiren bir pozisyon diyebiliriz. Sıklıkla tartışılıp, aynı sonuca varıldığı üzere, İnsan Kaynakları yönetiminin hem analitik, hem duygusal zeka gerektirdiği aşikar: Prosedürler, uygulamalar, teknik yönetim, kanunlar ve bunların çok çeşitli seviyelerde, farklı karakterlere uygulanması ve iletişimi. Problem çözmek ve inovasyon. Yeteneklerin hepsini sıralamak yerine bu işin hem biraz sanat biraz da bilime yakın, yönetimsel bir pozisyon olduğunun altını çizelim.

Yönetim demişken, İK uzmanlarının koçluk ve mentorluk özelliklerini de göz ardı etmek olmaz. Çevrenizdeki insanları destekleyip, yüreklendirip, kendilerini ifade edecekleri, sorumluluk alabilecekleri, güven kazanabilecekleri ve huzurla çalışabilecekleri bir ortam yaratmaya çalışırken bu konuda kaçırdığınız noktalar sizi gereksiz bir şekilde yoruyor olabilir.

Bu yüzden, Linkedin Pulse’da yer alan bir makalede insan yönetiminde koçluk yaklaşımı hakkındaki yazıda sıralanan maddeleri size ulaştırmanın faydalı olacağını düşündük.

Koçluk nedir?

Bir kişinin potansiyelini ortaya çıkarmaya yardımcı olmaktır.
Öğretmek yerine, öğrenmelerine yardımcı olmaktır.
John Whitmore

Adı konmuş olsun ya da olmasın, eğer İnsanlara koçluk yapıyorsanız; onlar için fırsatlar yaratıyor, birlikte verimli çalışabilmeleri, açıkça iletişim kurabilmeleri, doğru kararlar vermeleri için ortam sağlıyorsunuzdur. Ayrıca bu yaklaşımınızla rol model olarak doğru iletişim, dinleme ve sorgulama yeteneklerinizle onlara örnek olarak, en iyi ihtimalle, onların da bu özelliklere sahip olmasına yardımcı oluyorsunuzdur.

Bu pozisyonda bir fonksiyonunuz varsa ve iletişiminizde bilinçli olarak koçluk yaklaşımı kullanmazsanız, muhtemelen;

  • Bir dakikanız var mı?” cümlesi ile başlayan konuşmalar saatler sürüyor olabilir. (Kesinti sonrası işe dönüş ortalama olarak 25 dakika alıyor.)
  • İnsanlar size ‘problemlerini çözmeniz için’ gelirler.
  • -Aynı soruyu sorduklarında verdiğiniz cevabı hatırlamak yerine -insanlar bir şeyin nasıl yapılacağını sormak için, soru sormak, cevap almak için gelirler.
  • Bir bakarsınız ki, kendi alanınızda değil, bir başkasının alanı (konusu) içinde gün geçirmişsiniz ve günlük planınızı aksatmışsınız.. Böyle bir noktada üretken olmak biraz zor.
  • Düşünmek için zamanınız kalmaz, zamanınız ve enerjiniz -farkında olmadan- tüketilmiştir.

Bu ve benzeri durumlar sizin iş veriminizi nasıl etkiler, tahmin edebiliyorsunuz.

Bu durumlar tanıdık geliyorsa, şimdi de koçluğun sadece takımınıza ve organizasyonunuza değil, sizin performansınıza nasıl katkısı olabileceğine bakalım:

  • Çevrenizdeki insanlarla bağlantı kurar ve güvene dayalı ilişkiler inşa edersiniz.
  • Onların deneyimlerinden ,bilgilerinden, fikirlerinden faydalanırsınız. Konuşmaktan çok, dinleyerek öğrenirsiniz.
  • Diğerlerinin öğrenmesine ve gelişmesine katkıda bulunarak kişisel tatmin sağlarsınız. Yemeği altın kaşıkta sunmak yerine, doğru sorularla cevabı kolaylaştırırsınız.
  • Çevrenizdeki insanların da zamanla daha iyi dinleyiciler olup, daha iyi sorular sorduklarını görmeye başlarsınız.
  • Sizinle ve ekibinizle bilgi paylaşımı ve işbirliği fırsatları yaratırsınız.

Bu iki durum ne kadar farklı değil mi? Biri tüketici, diğeri birlikte üretici bir ilişki.

Aynı durumda farklı -ve doğru- yaklaşım hem sizin hem takımızını performasını olumlu yönde etkileyecek kadar güçlü. İşte bu yüzden İK / yönetim ekibi/ koçlar / mentorlar, bulundukları organizasyonun amiral gemileri oluyorlar. 
Kendinizi tüketmeden, ekibinizi ve şirketinizi güçlendirme ipuçlarına ihtiyaç duyarsanız PeopleBox Blog’da yer alan, mentorluğun önemi ve geleceğinden bahseden yazımıza göz atmanızı öneririz.

Birlikte çoğalan, güçlenen ekiplerin artması dileğiyle.


PeopleBox olarak, işe alımları doğru, hızlı ve akılcı çözümlerle gerçekleştirmek isteyenlere dijital çözümler sunuyoruz, işe alım uzmanlarının hayatını kolaylaştırıyoruz. Bunun yanında, PeopleBox Blog yayınında da iş hayatı, sektörel başlıklar ve ayrıca “bilmenin faydalı olacağı” yazıları okuyucularımıza sunmayı amaçlıyoruz.
Bu yazıyı, bilmek isteyen başka insanlar da okuyabilsin isterseniz, onlara gönderebilir, ayrıca “alkış” butonuna tıklayabilirsiniz, biz de bu alanlarda çeşitli konularla yazılarımızı kendini geliştirmek isteyen okuyucularımıza ulaştırmaya devam ederiz.
Çeşitli yazarların birlikte oluşturduğu PeopleBox Blog’u bu şekilde takip edebilirsiniz.
👉https://medium.com/peoplebox-ats
Dilerseniz, istek ve yorumlarınızı da bize iletebilirsiniz. Keyifli çalışmalar
Like what you read? Give PeopleBox a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.