10 tipů jak uspět s Merchant Center

Jan Zdarsa
Perf.cz
Published in
4 min readAug 8, 2013

Merchant Center se stalo důležitým Google produktem pro každého majitele e-shopu. Alespoň by tomu tak mělo být. Nejen proto, že Google na počátku tohoto roku spustil nový reklamní formát Reklamy s produktovými informacemi, který přináší nový a kvalitní zdroj návštěvnosti z vyhledávání.

Merchant Center je i “databází” pro další produkty, například pro dynamické reklamy (bannery) v Reklamní síti Google. Právě díky Merchant Center může AdWords automaticky vytvářet bannery s jednotlivými produkty. Dynamické bannery mohou být použity pro remarketing (bannery s produkty, které uživatel navštívil) nebo například pro kontextově zacílenou reklamu — algoritmus vybere ty nejvhodnější produkty pro daný kontext stránky. Pokud s Merchant Center pracujete nebo se chystáte začít, mohlo by se vám hodit několik tipů, jak s vaším feedem v konkurenci ostatních retailerů uspět.

Pokud jste náhodou Reklamy s produktovými informacemi ve vyhledávání nebo dynamické reklamy v Reklamní síti Google ještě neviděli, tak jejich příklady můžete vidět níže. Ale než budete moci využívat těchto reklamních jednotek, tak je potřeba spravit základy v Merchant Center.

Reklamy s produktovými informacemi a dynamický banner

Zkontrolujte si specifikace Merchant Center

Než se vůbec pustíte do tvorby či optimalizace feedu pro Merchant Center, tak byste měli znát, jaké parametry ve vašem feedu nesmí chybět. Tyto specifikace se liší nejen země od země, ale také podle druhů produktu, který na stránkách prodáváte.

Nezapomeňte si přečíst ani zásady služby Nákupy Google, ať víte, které produkty a za jakých podmínek jsou v této službě povolené a které ne.

Poskytněte co nejvíce údajů, co můžete

Některé atributy jsou povinné a některé pouze doporučené. Pokud vám v tom ale technické možnosti nebrání, tak doporučuji vyplnit co nejvíce atributů, co jen můžete. S kvalitnějším feedem se většinou budete moci zobrazit častěji.

Nezapomeňte na unikátní identifikátory

Jedním z nejdůležitějších parametrů jsou unikátní identifikátory. Díky nim dokáže Google zjistit, do které kategorie produkt patří. Tento atribut je tak důležitý, že kdybyste ho neuváděli, mohlo by dojít k zastavení vašeho Merchant Center účtu.

Kategorie produktu Google

Některé produkty nevyžadují všechny atributy, například u zboží vlastní výroby budete těžko uvádět značku a číslo EAN. Právě u těchto produktů je tak důležité uvést kategorii produktu Google, aby Google poznal, že tyto parametry nemá vyžadovat.

Tento parametr má ale i jiný benefit. Podle zařazení do kategorie Google pozná, kdy má váš produkt zobrazovat. Dejte si tedy pozor na zařazení produktu do špatné kategorie — mohlo by se stát, že se váš produkt na relevantní dotazy nebude zobrazovat.

Přidejte kategorii produktů do názvu produktu

Dalo by se říci, že napsat správně název produktu není žádná věda, vždyť každý produkt má svůj název jasný. Není to ale tak snadné. Text v titulku má velkou důležitost na tom, jestli produkt Google zobrazí či nikoliv. Proto kromě názvu produktu samotného doporučujeme uvést i kategorii, pod kterou produkt spadá. Tuto kategorii pište až na konec názvu.

Vhodný formát by tak mohl být “Brand Model Kategorie”, např. tedy “Samsung Galaxy S4 mobilní telefon”. Před název produktu neuvádějte žádné termíny jako “Nový”, nepoužívejte velká písmena a do nadpisu neuvádějte ani žádné aktuální promo akce. Zakázaná je i snaha dostat do názvu co nejvíce klíčových slov různých kategorií. Narozdíl od textové reklamy ve vyhledávání lze využít v názvu produktu i ochranné známky, které jsou jinak pro texty v inzerátech ve vyhledávání zakázané.

Využijte své znalosti z SEO a tvořte originální obsah

Neméně důležitý není ani popis produktu. I ten vám může výrazně pomoci v tom, jestli se produkt ve vyhledávání zobrazí či nikoliv. Stejně jako v SEO nedoporučujeme používat texty od výrobce produktu, ale raději vytvořit originální texty pro váš e-shop. Nevadí použití stejného popisku jako máte na webu.

Obrázky jen ve vysoké kvalitě a bez vodoznaku

Ať již Reklamy s produktovými informacemi nebo dynamické reklamy v Reklamní síti Google, obojí přitahují pozornost uživatele především podle obrázku produktu. Je tedy důležité používat obrázky ve vysokém rozlišení (alespoň 800x800 pixelů).

V ideálním případě si produkty fotíte sami a tak můžete využít jiné úhly foceného produktu či si hrát s barvou pozadí. I tak můžete přitáhnout pozornost uživatele a zvýšit proklikovost vaší nabídky. Přemýšlejte ale dopředu a neexperimentujte s pozadím příliš, buďte konzistentní. Představte si, jak budou vypadat vaše produkty na dynamických bannerech.

Vyhněte se zakázaným produktům

Stejně důležité jako správný formát feedu je i to, abyste náhodou neporušili zásady inzerce AdWords. Ve feedu tedy zapomeňte například na tabákové produkty (ani elektronické cigarety nejsou v pořádku), zbraně, pyrotechniku a podobně.

Jelikož feed z Merchant Center bude použit i v dynamických reklamách v Reklamní síti Google, tak se doporučuji vyhnout i sexuálním pomůckám či dámského spodního prádla prezentované v sexuálním kontextu (či s nahotou). Tyto produkty jsou v Reklamní síti Google zakázané.

Aktualizujte feed pravidelně

Váš feed by měl být aktualizovaný tak často, jak se mění nabídka na vašem e-shopu — ať již se jedná o změnu ceny, stav skladových zásob a či jiného parametru. Většina e-shopů tak využije aktualizaci jedenkrát denně. Pokud by váš feed byl starší jak 30 dní, tak všechny aktivní produkty budou zamítnuty a nebudou se zobrazovat.

Pravidelně procházejte záložku Kvality dat

Některé tipy pro zlepšení vašeho feedu jsem vyjmenoval, ale zdaleka se nejedná o vyčerpávající přehled. Doporučuji vám pravidelně navštěvovat sekci Kvality dat ve vašem účtu Merchant Center. Zde se dozvíte, na co konkrétně byste si měli dát pozor.

--

--