Performante
Published in

Performante

Jak robić piękne zdjęcia na firmowe kanały social media

Fotografia dla biznesu jest ważną częścią komunikacji. Dzięki zdjęciom, które stanowią też dodatek do samych grafik, komunikujemy się z klientami czy obecnymi i potencjalnymi pracownikami w bardziej personalny sposób. Możemy tu i teraz pokazać produkty, usługi, biuro, benefity i wszystko to, czym chcemy się pochwalić. Ładne i dobrze wykonane zdjęcie przyciąga uwagę odbiorcy, zachęca go do naszego contentu, zatrzymuje uwagę na naszych treściach na dłużej. Jest parę zasad, które ułatwią Ci zrobienie ładnych, profesjonalnych zdjęć na firmowe social media, a ja z przyjemnością się nimi podzielę.

Światło

Światło jest najważniejszym elementem przy tworzeniu kadrów. Możesz mieć świetny sprzęt, dobre ustawienia, piękne dodatki i dużo zapału, ale bez dobrego światła to się nie może udać.

Ja zawsze staram się robić zdjęcia przy świetle naturalnym. To, co szczególnie pomaga mi przy fotografiach produktowych, to ustawienie się obok okna — najlepiej przesłoniętego firanką, która pełni rolę dyfuzora światła. Dzięki temu będzie ono miękkie.

Jeżeli fotografuję ludzi w biurze, ustawiam ich twarzą do okna. Ten prosty zabieg sprawi, że nie będą schowani w cieniu, więc podczas edycji nie będę musiała za bardzo rozjaśniać zdjęć. Same zalety!

Spróbuj zrobić zdjęcie tego samego przedmiotu obok okna i wewnątrz biura, gdzie dostęp do światła jest mniejszy. Od razu widać różnicę w jakości, prawda? A właśnie na jakości zdjęć chcemy się skupić. Jeżeli już na początku zaczniesz zwracać uwagę na poszczególne etapy, to zapewniam Cię, że finalne ujęcie wyjdzie idealne.

Trójpodział

Aby zdjęcie przyciągało uwagę odbiorców, warto zastosować zasadę trójpodziału. Ułatwi to zrobienie poprawnego technicznie zdjęcia za każdym razem. Czym jest więc trójpodział? To zdecydowanie pierwsza i najważniejsza zasada w kompozycji. Wykorzystując trójpodział umieszczamy elementy na zdjęciu, w mocnych punktach (są to przecięcia linii). Nasze zdjęcie dzielimy na 9 równych kwadratów, za pomocą 4 linii. Ich przecięcia od razu sprawiają, że odbiorca koncentruje tam swój wzrok. Pomoże Ci to przy tworzeniu kadrów produktowych. Przy tego typu zdjęciach możesz też położyć produkt idealnie na środku kadru. Z kolei przy robieniu zdjęć ludzi zawsze ustawiam najwyższą linię na poziomie oczu.

Zadbaj o szczegóły

Od samego początku buduj “scenę” świadomie. Pomyśl, co jest głównym tematem zdjęcia. Czy jest to przedmiot, który sprzedajesz, czy pracownicy, konkretne zadanie, które wykonują? Od tego momentu masz jasno zdefiniowany temat. Jeżeli od początku ustalisz, co jest najważniejsze na zdjęciu, to odbiorca również będzie o tym wiedział.

Jest takie powiedzenie, że tylko spokój może nas uratować. Ja dodałabym półżartem, że również stabilna ręka lub statyw. Jeżeli nie zadbasz o odpowiednią ostrość na zdjęciu, to nie naprawisz tego w żaden sposób w “postprodukcji”. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma wystarczająco dużo światła, czas naświetlania jest za długi, więc zdjęcia mogą wyjść nieostre. Warto zaopatrzyć się w statyw — wtedy będziesz mieć pewność, że ręka Ci nie zadrży i uchwycisz idealną ostrość. Mała podpowiedź: fotografując ludzi w biurze, zawsze robię serię zdjęć, bo wiem, że z tych dziesięciu szybkich ujęć zawsze udaje się wybrać to jedno idealne.

Czy przychodząc do biura od razu zaczynam robić sesję pracownikom? Oczywiście, że nie. Najpierw porządkuję plan, usuwam cały bałagan w tle, przypadkowe kable, kubki czy niepotrzebne krzesła. Ustawiam stoliki, fotele i kanapy tak, żeby później ułatwić pracę sobie i moim “modelom”.

Powyższe wskazówki oczywiście nie wyczerpują całej wiedzy o fotografii, ale te podstawy w zupełności wystarczą, żeby zacząć robić piękne zdjęcia dla swojej marki na social media. Na spokojnie przemyśl swój kadr, wybierz temat zdjęcia, zadbaj o dobre światło i ostrość i… do dzieła!

Z niecierpliwością czekam na Twoje efekty! Pamiętaj też, że zawsze odpowiem na wszelkie pytania związane z fotografią.

--

--

--

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Aleksandra Witkowska

Aleksandra Witkowska

More from Medium

Harbour Town Adventure

Moving in the right direction: Sustainable and ethical brands in the sports, outdoors, and fitness…

Create Your Own Piece of Paradise

Do recording artists still need DJs?