Naturalna moc witamin. Jak witamina C i E budują Twoją antyoksydacyjną barierę ochronną.

Dorotheaan
Pielęgnacja skóry
4 min readMar 19, 2024

Zapewne każdy z Nas, choć raz usłyszał słowo “antyoksydanty”. Ale czy dokładnie wiemy jak działają i czemu służą? Antyoksydanty, znane także jako przeciwutleniacze, mają bardzo duże znaczenie w kontekście Naszego zdrowia oraz pielęgnacji Naszej skóry. Czym są antyoksydanty? Dlaczego suplementacja witaminami C i E jest tak ważna? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.

Kilka słów o antyoksydantach i wolnych rodnikach.

Antyoksydanty są bioaktywnymi cząstkami, które dzięki swojej unikatowej budowie mają zdolność neutralizowania wolnych rodników (głównie tlenowych), zwanych oksydantami. Oksydanty zaś, to wysoce reaktywne cząstki chemiczne zawarte w Naszych tkankach, które pobierają elektrony od zdrowych komórek. Wolne rodniki powstają naturalnie w organizmie.

Ich ilość zwiększa się pod wpływem oddziaływania różnych czynników. Mogą to być: dieta, tryb życia, uprawianie sportu, jak również stosowanie używek. Nałogowe palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, życie w stresie, czy spożywanie ciężkostrawnego i przetworzonego jedzenia, znacząco zwiększa ryzyko ich powstawania.

Proces antyoksydacyjny

Jest niczym innym, jak procesem oczyszczania i neutralizowania szkodliwego działania oraz namnażania wspomnianych wyżej wolnych rodników. Działanie to polega na spowalnianiu reakcji utleniania zachodzącego na poziomie komórkowym. Za ten proces odpowiedzialne są przeciwutleniacze, które nazywamy antyoksydantami.

Dlaczego ten proces jest tak ważny? Ponieważ działanie wolnych rodników jest odpowiedzialne za przewlekłe reakcje zapalne w Naszym organizmie. Reakcje te, często uznaje się za jedną z przyczyn degeneracji tkanek i rozwoju cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, zapalenia stawów, demencji, osteoporozy czy nowotworów. Proces antyoksydacyjny zapobiega tzw. stresowi oksydacyjnemu, czyli stanowi wywołanemu nadmiarem szkodliwych wolnych rodników, co w konsekwencji prowadzi do wielu chorób oraz przyspieszenia procesów starzenia się Naszej skóry i organów wewnętrznych.

Witamina C i jej antyoksydacyjne właściwości

Witamina C, czyli kwas askorbinowy, to wszystkim Nam dobrze znany związek organiczny, który pełni w organizmie szereg ważnych funkcje. Rozpuszczalna głównie w wodzie co oznacza, że nie jest magazynowana w organizmie, dlatego też musi być dostarczana poprzez przez dietę lub suplementy. Jest silnym przeciwutleniaczem, bierze udział w produkcji kolagenu, a w okresie jesienno-zimowym, chroni Nas przed infekcjami. Uczestniczy w syntezie hormonów steroidowych, karnityny i adrenaliny. Składnik ten zwiększa przyswajanie żelaza niehemowego.

Witamina C przeciwdziała rozwojowi onkogenezy, czyli procesu prowadzącego do powstania nowotworów. Kwas askorbinowy biorąc udział w syntezie kolagenu — formuje zagęszczenia tkanki łącznej wokół zmian onkologicznych. Dzięki temu nie dopuszcza do rozprzestrzeniania złośliwych komórek nowotworowych. Badania jednoznacznie podkreślają rolę witaminy C w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na wszystkie nowotwory złośliwe.

Ze względu na jej ogromny potencjał i właściwości, znajdzie ona zastosowanie zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Witamina C stanowi składnik wielu produktów tj. kremy, balsamy, żele, peelingi oraz maski do twarzy. Naukowcy od lat przypisują jej właściwości rozjaśniające, poprawiające elastyczność skóry czy pomoc w uszczelnianiu naczyń krwionośnych.

Gdzie znaleźć źródła witaminy C?

Oprócz suplementacji witaminy C w kapsułkach lub syropach, najwięcej witaminy C posiadają owoce i warzywa.

Owoce (zawartość witaminy C [mg] w 100 gramach produktu):

  • Czarna porzeczka (182 mg)
  • Truskawki (66 mg)
  • Poziomki (60 mg)
  • Kiwi (59 mg)
  • Cytryna (50 mg)
  • Grejpfrut (40 mg)
  • Mandarynki (31 mg)

Warzywa:

  • Czerwona papryka (144 mg)
  • Jarmuż (120 mg)
  • Brukselka (94 mg)
  • Kalafior (69 mg)
  • Kalarepa (64 mg)
  • Pomidor (23 mg)

Oczywiście należy pamiętać, że najwyższa zawartość witamin występuje w produktach świeżych i surowych. Obróbka termiczna znacznie obniża zawartość kwasu askorbinowego w naszym pokarmie. Obniżenie zawartości odżywczych, spowodowane jest przede wszystkim długim przechowywaniem, gotowaniem i duszeniem produktów spożywczych. Dlatego też, zaleca się spożywanie surowych warzyw i owoców, gotowanie w niewielkiej ilości wody bądź na parze. Produkty dostarczone Naszemu organizmowi w takiej formie, zapewniają jak najwyższy poziom zawartości witaminy C.

Antyoksydacyjna rola witaminy E

Kolejnym szczególnie silnym antyoksydantem jest witamina E , która z kolei jest rozpuszczalna w tłuszczach. Z tego powodu nadmiar witaminy E może być szkodliwy dla zdrowia i poprawnej kondycji Naszego ciała. Nie powinno to jednak umniejszać jej silnych właściwości antyoksydacyjnych i mocy z jaką walczy ze szkodliwymi działaniami dokonanymi przez wolne rodniki. Witamina ta przede wszystkim, pomaga chronić stan Naszych komórek przed uszkodzeniem, jednocześnie przyspieszając proces regeneracji skóry. Wykazuje silne właściwości przeciwzapalnie, pomagając w leczeniu takich dolegliwości jak zapalenie stawów czy wszelakie choroby autoimmunologiczne.

Co ważne, witamina E chroni przed powstawaniem blaszek miażdżycowych oraz rozwojem miażdżycy. Wskazuje się często na działanie ochronne, wspomagające kondycję i jakość czerwonych krwinek i śródbłonka. Ochraniając Nasz system krwionośny, zapobiega Nasz organizm przed wystąpieniem chorób serca i układu krwionośnego. Ogromną rolę, przypisuje się tej witaminie, we wspomaganiu układu odpornościowego. Ostatnie badania, wskazują, że witamina E może znacząco zmniejszać ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych.

Gdzie znaleźć źródła witaminy E?

Źródła witaminy E to m.in.:

  • orzechy
  • nasiona
  • oleje roślinne
  • jaja

Ale też i warzywa, m.in.:

  • brokuły
  • pomidory
  • szpinak
  • brukselka
  • natka pietruszki
  • dynia

Zbalansowana dieta

Jeżeli chcemy w sposób dogłębny zadbać o odpowiednią dawkę witaminy E w Naszym organizmie, warto rozważyć dodanie do Naszej diety olejów roślinnych, czyli olej słonecznikowy i rzepakowym, a także oleju z orzechów włoskich, oleju arachidowym, czy oliwie z oliwek. Należy pamiętać, że nadmiar tłuszczów w organizmie, może powodować również zagrożenie dla kondycji i zdrowia Naszego ciała. Dlatego też, pamiętajmy aby Nasza dieta była zbilansowana i dobrana do potrzeb Naszego organizmu.

--

--