Niacynamid — Czy potrzebujesz go w swojej pielęgnacji?
Niacynamid jest jednym z najbardziej popularnych składników aktywnych używanych w kosmetykach do pielęgnacji twarzy. W tym artykule dowiesz się, jak go używać, aby wzbogacić swoją rutynę pielęgnacyjną i aby Twoja skóra była zdrowa i lśniąca.
Czym jest niacynamid?
Niacynamid jest pochodną witaminy B3. Jest to substancja w niewielkich ilościach produkowana w ludzkim organizmie. Do utrzymania jej optymalnego poziomu, koniecznie jest dostarczanie jej z pożywieniem. Można znaleźć ją między innymi w mięsie, nabiale, orzechach i rybach. Niedobór witaminy B3 może prowadzić do pelagry, która jest chorobą objawiającą się między innymi stanami zapalnymi skóry i osłabieniem.
Niacynamid jest substancją rozpuszczalną w wodzie. Jest on silnym antyoksydantem, który wykazuje dużą odporność na promieniowanie UV i działanie wysokiej temperatury. Charakteryzuje się on niezwykle szerokim spektrum działania. Do jego licznych funkcji należą:
- obniżanie poziomu cholesterolu,
- udział w syntezie aminokwasów, kwasów tłuszczowych i hormonów,
- działanie antybakteryjne,
- wsparcie prawidłowego działania układu nerwowego.
Jak niacynamid działa na skórę?
- przeciwstarzeniowo — dzięki właściwościom przeciwutleniającym niacynamid chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Stymuluje również produkcję lipidów, kolagenu i elastyny w organizmie. Wpływa to na poprawę elastyczności i jędrności skóry. Może również zapobiec powstawaniu drobnych zmarszczek;
- przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie — hamuje stany zapalne i ogranicza namnażanie się bakterii, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w przypadku cery trądzikowej;
- regenerująco — pomaga w odbudowie uszkodzonej bariery hydrolipidowej. Niacynamid stymuluje organizm do tworzenia lipidów i ceramidów niezbędnych dla funkcji ochronnej skóry. Dzięki temu skóra pozostaje nawilżona i chroniona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Niacynamid sprawdzi się więc dobrze dla posiadaczek skóry suchej;
- nawilżająco — zachowana równowaga hydrolipidowa pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia skóry;
- zwęża pory;
- łagodzi podrażnienia;
- przeciwdziała przebarwieniom — hamuje syntezę melaniny, która jest odpowiedzialna za powstawanie plan pigmentacyjnych. Rozjaśnia również zmiany potrądzikowe;
- reguluje działanie gruczołów łojowych — zmniejsza nadprodukcję sebum i zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się cery.
Używanie niacynamidu zdecydowanie niesie za sobą wiele korzyści. Z uwagi na szerokie spektrum działania, wchodzi on w skład produktów przeciwzmarszczkowych, nawilżających, regenerujących, przeciwtrądzikowych, rozjaśniających przebarwienia i łagodzących. Możesz znaleźć go w kremach nawilżających na dzień i na noc, żelach do mycia twarzy, preparatach punktowych i serach. Wprowadzając do pielęgnacji nowy składnik aktywny powinnaś upewnić się, że nie będzie miał on działań niepożądanych w połączeniu z substancjami, których używasz obecnie.
Z czym można łączyć niacynamid?
- z kwasem hialuronowym
Niacynamid optycznie zmniejsza pory, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Chroni również komórki przed działaniem wolnych rodników. Kwas hialuronowy pomaga zachować optymalny poziom nawilżenia skóry, inicjując jednocześnie syntezę kolagenu i elastyny. Niacynamid i kwas hialuronowy mogą być używane razem, aby utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry. regulować produkcję sebum i zmniejszyć pory. Na rynku jest wiele produktów, które zawierają te dwa składniki, ale jeśli preferujesz nakładać swoją pielęgnację warstwowo, możesz znaleźć sera skupione na każdym z tych składników osobno.
- z cynkiem
Na pewno słyszałaś o produktach z cynkiem, jako sprzymierzeńcach w walce z trądzikiem. Cynk wspomaga regenerację skóry i przyspiesza gojenie się ran. W połączeniu z niacynamidem stanowi skuteczny duet w walce z niedoskonałościami.
- z retinolem
Retinol to składnik aktywny o wysokiej skuteczności. Może on jednak prowadzić do podrażnień, szczególnie na początkowych etapach jego stosowania. Niacynamid stymuluje produkcję ceramidów, lipidów, elastyny i kolagenu, dlatego może pomóc w minimalizowaniu skutków ubocznych stosowania retinolu.
Z czym nie łączyć niacynamidu?
- z witaminą C
Według ekspertów, łączenie niacynamidu i witaminy C nie ma sensu. Z uwagi na różnicę w ich pH, substancje te osłabiają wzajemne działanie. Ich kombinacja może również prowadzić do stworzenia kwasu nikotynowego — związku podrażniającego skórę. Dzieje się tak, gdyż witamina C działa efektywnie w niskim, kwasowym pH, w którym niacynamid przekształca się do kwasu nikotynowego.
- z AHA/BHA
Łączenie AHA/BHA z niacynamidem nie jest najlepszym pomysłem. Wspomniane kwasy obniżają pH skóry, więc użycie niacynamidu w wyższych stężeniach mogłoby doprowadzić do poważnych podrażnień. Ponadto, te substancje neutralizują się wzajemnie, więc ich wspólne użycie nie przyniesie żadnych korzyści.
Więcej o łączeniu składników aktywnych dowiesz się w moim artykule: Jak łączyć składniki aktywne w pielęgnacji twarzy?