Zaufaj naturze cz. II. Odżywcza i pielęgnacyjna siła oleju migdałowego

Dorotheaan
Pielęgnacja skóry
4 min readApr 4, 2024

W ostatnim czasie, zdecydowanie wzrosła Nasza świadomość na temat mocy i właściwości naturalnych produktów. Zwracamy coraz większa uwagę nie tylko na to co jemy, ale i na to jak traktujemy Nasze ciało i czy dostarczamy mu odpowiednich składników odżywczych.

Cykl “Zaufaj naturze”

W poprzednim artykule z cyklu “Zaufaj naturze”, przedstawiłam wiele pozytywnych i zdrowotnych korzyści płynących z używania olejku kokosowego jako elementu swojej pielęgnacyjnej rutyny. (Zaufaj naturze. Popraw kondycję swojej skóry, dzięki olejowi kokosowemu.) W dzisiejszym artykule przyjrzymy się olejkowi ze słodkich migdałów, który stanowi cenne źródło witamin i wartości odżywczych, które Twoja skóra i włosy mogą wykorzystać w walce z oznakami starzenia czy utrzymania zdrowej kondycji. Zobacz więcej.

Czym jest olej migdałowy?

Migdały są nasionami drzewa zwanego Prunus dulcis, znanego powszechnie pod nazwą migdałowiec. Są to drzewa z rodziny różowatych, pochodzącego z Azji Środkowej. W dzisiejszych czasach jednakże, to Stany Zjednoczone są największym producentem migdałów, a największymi konsumentami są mieszkańcy Europy. Istnieją dwie odmiany migdałowca — słodka i gorzka. Gorzka odmiana migdałowca używana jest zazwyczaj w przemyśle spożywczym np. do aromatyzowania wyrobów cukierniczych. Uważa się, że posiadają one właściwości lecznicze, ale mogą być toksyczne, jeśli nie zostaną odpowiednio przetworzone. Na większą skalę zaś, uprawiana jest odmiana słodka, która stanowi bazę wielu produktów kosmetycznych.

Po zebraniu migdały są obierane i suszone, a następnie różnymi metodami wydobywa się z nich olej. Następnie w wyniku wyciskania nasion drzewa migdałowego i tłoczony jest w temperaturze 30 stopni, a następnie poddawany częściowej rafinacji.

Niestety Ta metoda ma szkodzący wpływ na wartości odżywcze, ponieważ wiele ze składników odżywczych ulega zniszczeniu podczas obróbki w wysokiej temperaturze. I chociaż w wyniku tej metody powstaje olej o mniejszych zawartości składników odżywczych, olej tej może wytrzymać znacznie wyższe temperatury i jest zdecydowanie tańszy niż nierafinowany. Z kolei nierafinowany olej migdałowy pozyskiwany jest przez tłoczenie migdałów bez użycia wysokiej temperatury czy środków chemicznych.

Dzięki temu olej migdałowy wciąż zachowuje dużo składników odżywczych, co sprawia, że jest np. zdrowszym składnikiem produktów spożywczych.

Właściwości oleju migdałowego

Olej migdałowy to żółtawa, przejrzysta, oleista ciecz o lekkiej konsystencji i przyjemnym słodkim zapachu. Znajdziemy w nim dużą zawartości zdrowych tłuszczów : 70% tłuszcze jednonienasycone, 20% tłuszcze wielonienasycone, 10% tłuszcz nasycony. Dlaczego jest to takie ważne ? Dieta bogata w tłuszcze nienasycone to przede wszystkim wiele korzyści dla Naszego zdrowia, w tym znaczny wpływ na zmniejszanie ryzyka chorób serca czy otyłości.

Ponadto tłuszcze jednonienasycone, pomagają w obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi, które stanowi potężny faktor w kontekście występowania zawałów serca.

Dodatkowo, cechuje go wysoka zawartość witamin E, D, A oraz z grupy B. Stanowi on źródło szereg minerałów takich jak:

  • wapń
  • magnez
  • potas
  • cynk
  • sód
  • fosfor

Jak stosować olej migdałowy?

Twarz.

Należy przemyć twarz ciepłą wodą, a następnie rozprowadzić kilka kropli oleju najlepiej wykonując przy tym delikatny masaż twarzy. Zapewni to lepsze wchłanianie się olejku do głębszych warstw skóry. Można go użyć jako preparatu do demakijażu przecierając twarz wacikiem nasączonym olejkiem. Olejek ten świetnie sprawdzi się jako składnik domowego peelingu. Wymieszany z cukrem, stanowi świetne połączenie złuszczająco odżywiające.

Olej migdałowy sprawdzi się świetnie zarówno do skóry suchej, wrażliwej i dojrzałej. Dzięki jego szerokim właściwościom i składowi, pomaga zwalczać stany zapalne, dlatego też, często zaleca się jego użycie osobom z atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą czy egzemą. Systematyczne i regularne stosowanie olejku migdałowego może znacząco spowolnić proces starzenia się skóry, tym samym przeciwdziałać powstawaniu rozstępów na skórze czy opóźniać powstawanie pierwszych zmarszczek.

Włosy.

Jeden z częściej spotykanych składników do pielęgnacji włosów. Olej ten można stosować zarówno na końce, jak i całą długość włosów. Należy nanieść kilka kropli oleju na opuszki palców i delikatnie rozprowadzić olej na włosach. Najlepiej aby włosy były nawilżone, aby lepiej zaabsorbowały olejek do głębszych struktur włosa. Jeśli zależy nam na utrzymaniu zdrowego wyglądu i kondycji włosów, stosowanie olejku powinno być regularne i systematyczne. Olej wygładzi i wzmocni włosy, nadając im przy tym naturalny blask i przyjemny zapach.

Obecnie wiele produktów takich jak odżywki czy serum, posiada w swoim składzie wyciąg z migdałów. Taką odżywkę należy zostawić na włosach kilka minut i dokładnie spłukać, aby włosy nie były obciążone i nie miały oleistego wyglądu.

Paznokcie.

Olejek ten świetnie sprawdzi się w przypadku wysuszonych i odstających skórek. Może stanowić kojące zakończenie po zrobieniu manicure lub do domowego masażu dłoni. Pomimo swojej tłustawej formy, olejek migdałowy bardzo dobrze się wchłania, co sprawia, że nie musimy długo czekać aby używać Naszych rąk.

Olej wcieramy w płytkę paznokci i skórę dłoni. Aby zmaksymalizować efekty nawilżenia i blasku, przed aplikacją możemy go podgrzać go do temperatury Naszego ciała.

Ciało.

Kilka kropli olejku dodanego do kąpieli stanie się perfekcyjnym dodatkiem nawilżającym, sprawiającym, że Nasza skóra będzie gładka i ujędrniona. Jeśli chcemy użyć tego olejku do masażu ciała, należy pamiętać, że bardzo szybko się wchłania, dlatego zaleca się użycie go w połączeniu z innym olejem o cięższej konsystencji. Olej można również rozprowadzić na skórze zaraz po kąpieli. Dla osób, które zmagają się z cellulitem czy rozstępami zaleca się jego użycie miejscowe i punktowe, dokonując relaksującego i głębokiego masażu.

--

--