Zaufaj naturze cz. III. Odkryj potencjał oleju sezamowego w pielęgnacji włosów i skóry głowy

Dorotheaan
Pielęgnacja skóry
4 min readApr 24, 2024

W kolejnym cyklu “Zaufaj naturze”, przyjrzymy się właściwościom i możliwym zastosowaniem oleju sezamowego w kontekście pielęgnacji skóry i włosów. Olej ten należy do grupy najstarszych olejów na świecie. Dzięki swojemu szerokiemu szerokie zastosowaniu zyskał popularność nie tylko w przemyśle spożywczym, ale i właśnie kosmetycznym. Dlaczego? Ponieważ fenomen tego naturalnego produktu, polega na jego niesamowicie odżywczym składzie, ale i dlatego, że efekty jego stosowania można zauważyć niemalże od razu.

Przeczytaj także: Zaufaj naturze cz. II. Odżywcza i pielęgnacyjna siła oleju migdałowego

Kilka słów o oleju sezamowym

Olej sezamowy jest tłoczony z nasion rośliny oleistej — rośliny zielnej z rodziny Pedaliaceae — Sesamum indicum L, znanego także jako pod nazwą “sezam wschodni”. Początkowo uprawiana głównie w Indiach, obecnie można ją znaleźć na całym świecie np. w Chinach czy Ameryce. Na rynku powszechnie sprzedawanymi i dostępnymi do kupienia czy spożycia gatunkami są nasiona białe i brązowe. Olej ten nadaje charakterystyczny i unikatowy smak daniom powszechnie znanym z kuchni azjatyckiej. Olej ten posiada właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Jest olejem o doskonałej odporności antyoksydacyjnej, który praktycznie nie jełczeje nawet w gorącym klimacie.

Olej sezamowy — wartości odżywcze

Nasiona sezamu to przede wszystkim źródło oleju ok. 50–60%, białka (18–25%), jak również węglowodanów. Skład oleju może różnić się ze względu na rodzaj uprawy, warunki klimatyczne czy glebę na jakiej wyrasta dana roślina. Z tego powodu, możemy się spotkać z różnymi gatunkami, które będą się różniły składem i wartościom odżywczym. Tak jak w przypadku każdego produktu, który musi zostać przetworzony aby został użyty w warunkach domowych,większość zawartych w nasionach związków,ulega rozpadowi i traci pewne wartości odżywcze podczas złożonych procesów obróbki z użyciem wysokiej temperatury lub substancji chemicznych. Dlatego najcenniejszym produktem jest nierafinowany olej sezamowy tłoczony na zimno. Przyjmuje się, że 100 g oleju sezamowego równa się 900 kcal.

Co wchodzi w skład oleju sezamowego? (Olej sezamowy)

  • nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie kwas linolowy i oleinowy),
  • lignany (sezamol, sezamolina),
  • sterole roślinne (kampasterol, stygmasterol, beta-sitosterol),
  • minerały (m.in. wapń, fosfor magnez, potas, żelazo, cynk),
  • witaminy (A, E, K oraz z grupy B).

Olej sezamowy w pielęgnacji włosów

Przyjmuje się, że olej sezamowy dobrze sprawdzi się przy włosach średnioporowatych lub niskoporowartych. Jednakże, nie powinno Nas to zniechęcić do spróbowania jego działania na własnym przypadku. Olej ten jest delikatny i raczej bezpieczny, nie powinien powodować reakcji alergicznych.

Olej sezamowy już od lat polecany przez ekspertów i dermatologów, a to ze względu na naturalnie odżywcze właściwości tego produktu. Można zauważyć, że nie tylko wzmacnia procesy nawilżające i regenerujące, ale także poprawia elastyczność, wygładza i chroni przed uszkodzeniami. Skutecznie zapobiega rozdwajaniu się końcówek, wspomaga redukcję łupieżu, i jest tarczą przed szkodliwym działaniem promieni UV. Dlatego też, regularne stosowanie tegoż oleju może znacząco pomóc w utrzymaniu zdrowej kondycji skóry głowy jak i włosów, dbając o odpowiedni poziom nawilżenia, jak i dzięki jego właściwościom regenerująco-kojącym.

Domowa pielęgnacja włosów z olejem sezamowym

Dowiedzieliśmy się już, że olej sezamowy głęboko nawilża, regeneruje i odżywia kosmyki Naszych włosów. Dlatego też, aby zwalczyć problem przesuszonych i łamliwych końców, należy regularnie nakładać na nie domowe maseczki zawierające kombinację różnych olejków lub stosowany pojedynczo i miejscowo. Jeśli chcesz również zadbać o skórę swojej głowy, na nie olej nie tylko na włosy ale i wmasuj odrobinę w skórę głowy, a następnie owiń głowę gorącym ręcznikiem. Tym sposobem, uaktywnisz korzystne działanie oleju sezamowego i zobaczysz jeszcze lepsze i szybsze efekty, niż te po nałożeniu go bez ciepłej izolacji.

Domowe maski na włosy z olejem sezamowym (Olej sezamowy na włosy w kosmetykach — czy warto? — Olini)

Maska nr 1:

  • 2 łyżki oleju sezamowego
  • 1 łyżka soku z buraka
  • 1 łyżka soku z cytryny.

Maska nr 3:

  • 2 łyżki oleju sezamowego
  • 2 dwie łyżki jogurtu naturalnego.
  • 1 łyżka miodu

Olejowanie na mokro i sucho

Olej można nałożyć na świeżo umyte/wilgotne lub suche włosy, nakładając ok 1–2 łyżek oleju, starając się go rozprowadzić pasmo po paśmie. Następnie aby wzmocnić efekt nawilżenia należy nałożyć na nie ręcznik lub folię, aby olejek wszedł w skórę głowy i końce jak najgłębiej.

Po zastosowaniu takiej aplikacji, należy zmyć olej używając odżywki do włosów. Takie olejowanie należy powtarzać regularnie aby cieszyć się naturalnie zdrowymi włosami i skórą głowy, dostarczając im mnóstwa składników odżywczych i witamin.

Olej sezamowy w kosmetykach

Jeśli posiadasz swój ulubiony kosmetyk do pielęgnacji włosów, możesz z całą śmiałością dodać do niego kilka kropel oleju. Możesz to zrobić poprzez mieszanie oleju sezamowego z gotową odżywką. Taką odżywkę z dodatkiem oleju należy zostawić na kilka minut, najlepiej w izolacji z ciepłego ręcznika lub folii. Po kilku zastosowaniach, gołym okiem zobaczysz efekty nabłyszczenia, nawilżenia i miękkości.

Przy wyborze produktów do pielęgnacji skóry i włosów, warto zwracać uwagę na skład i w miarę możliwości wybierać olej tłoczony na zimno. Taka wersja oleju sezamowego posiada najwyższą możliwą zawartość składników odżywczych, które nie zostały utracone w trakcie obróbki termicznej.

Przeczytaj także: Zaufaj naturze cz. II. Odżywcza i pielęgnacyjna siła oleju migdałowego

--

--