Kwas Hialuronowy — czy potrzebujesz go w swojej pielęgnacji?

Lifestyle by Nat
Pielęgnacja skóry
4 min readMar 10, 2024

Rynek kosmetyków do pielęgnacji oferuje tysiące produktów o różnych działaniach i składach. Wiele z nich bazuje na popularnych składnikach aktywnych, które mają za zadanie polepszenie kondycji skóry oraz walkę z jej niedoskonałościami. Jedną z najczęściej reklamowanych substancji jest kwas hialuronowy. W tym artykule wytłumaczę Ci, czym jest i czy warto włączyć go do swojej rutyny pielęgnacyjnej.

Image from Pexels.com

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to związek chemiczny, który występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Jest on obecny w skórze, ścianach naczyń krwionośnych, ciele szklistym oka oraz w mazi stawowej. Fizjologiczne występuje on w skórze jako hialuronian sodu i decyduje o jej jędrności, gęstości, gładkości i sprężystości. Jest substancją silnie hydrofilową i humektantową, dzięki czemu ogranicza transepidermalną utratę wody i zatrzymuję ją w skórze. Stanowi podstawową strukturę skóry właściwej, jednak jego ilość maleje wraz z wiekiem, co prowadzi do wiotkości i przesuszenia skóry. Proces ten rozpoczyna są po 25. roku życia.

Wykorzystanie kwasu hialuronowego

Mówi się, że kwas hialuronowy działa jak gąbka. Wiąże wodę w skórze, przez co zachowuje ona optymalny poziom nawilżenia. Z uwagi na tą właściwość, stał się on nieodzownym składnikiem kremów nawilżających i przeciwzmarszczkowych. Używa się go zarówno do twarzy, jak i do ciała. Stanowi on również kluczowy składnik preparatów stosowanych w medycynie estetycznej, do zabiegów takich jak mezoterapia lub jako wypełniacz.

Kwas hialuronowy stosuje się:

  • w terapii ran, oparzeń, urazów i zmian trądzikowych (przyspiesza gojenie i zapewnia skuteczną regenerację),
  • na zmarszczki (jako wypełniacz),
  • w zabiegach modelujących kształt twarzy (m.in. w korekcji nosa, do podniesienia łuków brwiowych i kącików ust, do modelowania podróbka i policzków oraz do wypełnienia bruzd nosowo-wargowych),
  • pod oczy (do wypełniania doliny łez, aby zniwelować sińce i cienie pod oczami),
  • w zabiegach powiększania ust (zabieg ten nie posiada ryzyka groźnych powikłań, jednak należy wziąć pod uwagę, że kwas hialuronowy ma tendencję do migrowania, przez co twarz może ulec drobnym deformacjom po zastosowaniu dużych ilości tego preparatu).

Kto może stosować kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy określa się jako jeden z bezpieczniejszych składników aktywnych. Nie ma działania światłouczulającego, nie alergizuje i nie powoduje podrażnień. Można go stosować przy każdym typie cery. W kosmetykach występuje on w trzech formach strukturalnych:

  • niskocząsteczkowa — jest odpowiedzialna za długotrwałe nawilżenie skóry, dzięki wnikaniu w jej głębsze warstwy,
  • średniocząsteczkowa — daje natychmiastowy, lecz krótkotrwały efekt ujędrnienia i wygładzenia, silnie nawilżając warstwę rogową naskórka,
  • wielkocząsteczkowa — utrzymuje się na powierzchni skóry, tworząc błonę przeciwdziałającą odparowywaniu wody.

Kwas hialuronowy można stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Jego stosowanie polecane jest dla osób w każdym wieku, które chcą wdrożyć profilaktykę przeciwstarzeniową. Dzięki właściwościom hydrofilowym sprawdzi się on także jako remedium dla suchej i odwodnionej cery. Wspomaga on prawidłowe funkcjonowanie bariery lipidowej, dlatego będzie on również dobrym rozwiązaniem dla osób, których skóra jest często narażona na działanie promieni słonecznych i szkodliwych czynników środowiskowych. Poleca się go także osobom pracującym w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz przebywającym długo przed ekranem. Może on być również świetnym rozwiązaniem po długiej podróży samolotem.

Jak stosować kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy może być stosowany na praktycznie każdym etapie pielęgnacji. Ze względu na łagodne działanie, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby korzystać z jego dobrodziejstw każdego dnia. Można używać go nie tylko na twarz, ale także na włosy i całe ciało. Sposób jego aplikacji zależy od rodzaju produktu, jednak należy pamiętać, że musi on zostać nałożony jako pierwszy, jeśli w tej samej rutynie pielęgnacyjnej są obecne produkty na bazie olejów.

Zajmijmy się teraz jego działaniem na różnych etapach pielęgnacji. Jeśli jest on obecny w kosmetykach do mycia twarzy, zabezpieczy skórę przed nadmiernym wysuszeniem i zadba o odpowiedni poziom jej nawilżenia. Może być on równie skuteczny w formie toniku lub kremu. Jeśli zależy nam na jak najsilniejszych właściwościach nawilżających, najlepszym rozwiązaniem może być użycie serum z kwasem hialuronowym.

Z czym łączyć kwas hialuronowy?

Łączenie ze sobą składników aktywnych staje się coraz popularniejszym trendem w pielęgnacji. Pozwala ono na wzmocnienie pozytywnych właściwości poszczególnych substancji, co może przełożyć się na jeszcze lepsze efekty dla cery. Niektóre składniki aktywne mogą jednak tworzyć ze sobą mieszankę wybuchową, dlatego należy dokładnie sprawdzić, które z nich stanowią bezpieczne połączenie. Jeśli ten temat jest dla Ciebie interesujący, sprawdź mój poprzedni artykuł.

W przypadku kwasu hialuronowego, nie ma zbytnich powodów do niepokoju. Współdziała on świetnie z wieloma składnikami aktywnymi i może być używany również w połączeniu z mocniejszymi substancjami, takimi jak retinol. Budując swoją rutynę pielęgnacyjną, warto połączyć go z:

  • witaminą C, która działa rozjaśniająco oraz antyoksydacyjnie, chroniąc skórę przed wolnymi rodnikami. Łącząc w pielęgnacji witaminę C i kwas hialuronowy, zadbamy o właściwy poziom nawilżenia skóry i wyrównamy jej koloryt.
  • peptydami, które wspomagają syntezę kolagenu, regenerują i nawilżają skórę. Razem z kwasem hialuronowym stworzą one świetny duet nawilżający i przeciwdziałający starzeniu się skóry.
  • ceramidami, które “cementują” naskórek, wypełniając przestrzenie między komórkami jego warstwy rogowej. Ograniczają one przeznaskórkową utratę wody, co idealnie uzupełnia się z nawilżającym działaniem kwasu hialuronowego.
  • retinoidami, które są jednymi z najbardziej skutecznych substancji działających przeciwstarzeniowo i stanowią nieocenioną pomoc w walce z trądzikiem. Ich działanie jest jednak bardzo silne i może prowadzić do podrażnień i przesuszenia skóry. Stosowanie kwasu hialuronowego pozwala więc na złagodzenie skutków ubocznych kuracji retinoidami.
  • AHA i BHA, czyli kwasami o szerokim spektrum działania. W większości działają one oczyszczająco i złuszczająco, co może prowadzić do podrażnień. Stosowanie ich w połączeniu z kwasem hialuronowym, pozwala na utrzymanie cery w stanie optymalnego nawilżenia.

Efekty stosowania kwasu hialuronowego

Regularne stosowanie kosmetyków z kwasem hialuronowym może przynieść wiele pozytywnych efektów. Należą do nich:

  • przywrócenie skórze właściwego poziomu nawilżenia,
  • nawodnienie i wygładzenie,
  • redukcja drobnych zmarszczek,
  • poprawa kolorytu cery,
  • redukcja cieni pod oczami,
  • złagodzenie podrażnień,
  • poprawa elastyczności i napięcia skóry,
  • ogólna poprawa kondycji skóry.

Właściwości kwasu hialuronowego, jego uniwersalność, szerokie spektrum działania oraz bezpieczeństwo stosowania zdecydowanie zachęcają, aby wprowadzić go do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej.

Więcej o łączeniu składników aktywnych dowiesz się w moim artykule: Jak łączyć składniki aktywne w pielęgnacji twarzy?

--

--

Pielęgnacja skóry
Pielęgnacja skóry

Published in Pielęgnacja skóry

Przewodnik po pielęgnacji skóry : najlepsze produktu i wskazówki do pielęgnacji skóry. Przewodnik przecwistarzeniowy : okryj produkty przeciwstarzeniowe i tipy przeciwstarzeniowe