Kwasy AHA i BHA — czy potrzebujesz ich w swojej pielęgnacji?

Lifestyle by Nat
Pielęgnacja skóry
4 min readMar 24, 2024

Przeglądając dostępne produkty do pielęgnacji, często można natknąć się na określenia “AHA” i “BHA”. Substancje te należą do kwasów hydroksylowych i występują w składzie wielu kosmetyków. Dziś wytłumaczę Ci, jak działają i czy warto włączyć je do swojej rutyny pielęgnacyjnej.

Image from Pexels

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat składników aktywnych i ich łączenia, zajrzyj do mojego poprzedniego artykułu. Jeśli natomiast szukasz urządzeń, które wzbogacą Twoją rutynę pielęgnacyjną, sprawdź ofertę FOREO.

Czym są kwasy AHA?

AHA to alfa-hydroksykwasy, nazywane również kwasami owocowymi. Mają one wiele właściwości wpływających pozytywnie na stan skóry, dlatego często wykorzystuje się je w kosmetologii: zarówno w preparatach przeznaczonych do stosowania gabinetowego, jak i jako składnik kosmetyków do użycia domowego. W zależności od rodzaju kwasu, możemy czerpać korzyści z ich działania złuszczającego, antybakteryjnego, przeciwzmarszczkowego lub rozjaśniającego.

Kwasy AHA działają na warstwę rogową naskórka i mogą być wykorzystywane przez posiadaczki każdego rodzaju cery. Nie powinno się ich używać jedynie w przypadku podrażnień i zaburzonej bariery ochronnej, gdyż mogą one dodatkowo pogorszyć stan cery. Do kwasów AHA zaliczamy:

  • kwas mlekowy — działa on głównie w obrębie naskórka. W zależności od stężenia, może mieć działanie nawilżające (przy stężeniach do 10%) lub złuszczające (przy około 30%). Jest szczególnie polecany dla skóry trądzikowej i suchej. Wspiera barierę hydrolipidową i hamuje rozmnażanie się bakterii.
  • kwas glikolowy — dzięki małej budowie cząsteczkowej, ma możliwość penetrowania naskórka. Stosuje się go do głębokiego złuszczania, które jest szczególnie pożyteczne w zabiegach przeciwstarzeniowych. Ma on wysoki potencjał drażniący, dlatego należy go używać ze szczególną ostrożnością. Nie poleca się go osobom z aktywnym trądzikiem.
  • kwas migdałowy — działa łagodnie, ale skutecznie. Ma większe cząsteczki, niż kwas glikolowy, przez co wnika w głąb skóry powoli i nie podrażnia jej. Poleca się go posiadaczkom skóry wrażliwej, a nawet naczynkowej. Kwas migdałowy posiada najsilniejsze właściwości antybakteryjne wśród kwasów AHA. Dodatkowo nie zwiększa ryzyka fotouczuleń, przez co może być stosowany przez cały rok. Ma on działanie złuszczające, nawilżające, regulujące pracę gruczołów łojowych i rozjaśniające przebarwienia.
  • kwas cytrynowy — jest on używany w kosmetykach głównie jako wspomagacz dla innych kwasów. Wpływa na wyrównanie kolorytu skóry, redukcję przebarwień oraz reguluje pH kosmetyków.

Czym są kwasy BHA?

BHA to beta-hydroksykwasy, których przedstawicielem jest kwas salicylowy. W przyrodzie występuje on w korze wierzby i topoli. Jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach, przez co bez problemu przedostaje się przez warstwę sebum i wnika do naskórka. Kwas salicylowy zapobiega namnażaniu się bakterii i działa przeciwgrzybiczo. Redukuje zmiany trądzikowe oraz odblokowując ujścia gruczołów łojowych, przeciwdziała powstawaniu nowych zaskórników. Jest szczególnie polecany dla posiadaczek cery trądzikowej i tłustej. Dodaje skórze blasku, usuwa przebarwienia i łagodzi zaczerwienienia. Stosowany regularnie, może pomóc w zmniejszeniu blizn potrądzikowych. W kosmetykach dostępnych bez recepty, zwykle występuje w stężeniu do 2%.

Jak bezpiecznie stosować kwasy AHA i BHA?

Stosowanie kwasów AHA i BHA w pielęgnacji twarzy niesie za sobą wiele korzyści. Musisz jednak przestrzegać pewnych zasad, aby ich używanie było bezpieczne i niosło za sobą tylko pozytywne skutki:

  • stosuj kosmetyki z kwasami na noc,
  • zacznij od niskich stężeń i zwiększaj je stopniowo (po zbudowaniu tolerancji),
  • stosuj się do zaleceń specjalistów,
  • obserwuj reakcje swojej skóry (może ona być bardziej wrażliwa na niektóre składniki),
  • przed wprowadzeniem nowego kosmetyku, wykonaj próbę uczuleniową,
  • pamiętaj o stosowaniu na dzień kremów z filtrem, aby zapobiec dodatkowym podrażnieniom,
  • podczas kuracji kwasowej zrezygnuj z opalania,
  • unikaj aplikacji kwasów na skórę wokół oczu,
  • zwróć uwagę na przeciwwskazania do stosowania poszczególnych substancji,
  • w razie jakichkolwiek wątpliwości, skonsultuj się ze swoim dermatologiem lub kosmetologiem.

Z czym można łączyć kwasy AHA i BHA?

  • ceramidy

Kwasy AHA i BHA są odpowiedzialne za złuszczanie. Działają bardzo intensywnie, co może doprowadzić do podrażnień i wysuszenia skóry. Ceramidy zapewniają optymalny poziom jej nawilżenia, wspierają jej elastyczność i utrzymanie bariery hydrolipidowej w stanie odpowiedniego odżywienia. AHA/BHA i ceramidy stanowią fantastyczny duet, który dopełnia się zapewniając skórze ochronę przed podrażnieniami, jednocześnie odpowiednio ją złuszczając i poprawiając jej koloryt.

  • kwas hialuronowy

Skóra poddana intensywnej kuracji kwasami może stać się sucha i podrażniona oraz bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Kwas hialuronowy działa w celu podniesienia poziomu nawilżenia skóry i wzmocnienia jej.

  • pantenol

Pantenol również głęboko nawilża skórę, chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi i łagodzi podrażnienia. Używanie go podczas kuracji kwasowej pozwoli więc złagodzić niepożądane skutki ich działania.

Z czym nie łączyć kwasów AHA i BHA?

  • retinol

Połączenie kwasów AHA/BHA z retinolem może być niebezpieczne. Retinol redukuje zmarszczki i promuje produkcję kolagenu. Kwasy AHA i BHA działają natomiast złuszczająco. Stosowanie tych składników aktywnych w jednej rutynie, może doprowadzić do silnych podrażnień, nadmiernego złuszczania naskórka, a w konsekwencji uszkodzenia bariery hydrolipidowej. Jeśli Twoja tolerancja na retinol jest już zbudowana, możesz używać kwasów AHA/BHA w dni, podczas których nie używasz retinolu. Nie jest to jednak polecane osobom, które dopiero zaczynają przygodę z tymi składnikami aktywnymi.

  • niacynamid

Łączenie niacynamidu z kwasami AHA i BHA nie jest dobrym pomysłem. Kwasy te obniżają pH skóry, przez co używanie niacynamidu w większych stężeniach mogłoby doprowadzić do poważnych podrażnień. Ponadto, substancje te używane w jednej rutynie pielęgnacyjnej, neutralizują swoje działanie.

  • witamina C

Zarówno witamina C, jak i kwasy AHA i BHA mogą przynieść niesamowite efekty, jeśli są używane prawidłowo. Stosowanie ich razem nie ma jednak sensu. Ich połączenie destabilizuje pH skóry i nie pozwala działać składnikom aktywnym. Można jednak stosować je w oddzielnych rytuałach pielęgnacyjnych — witaminę C w pielęgnacji porannej, a kwasy AHA i BHA w pielęgnacji wieczornej.

  • peptydy

Środowisko kwasowe pozbawia peptydy ich korzystnych właściwości. Dlatego nie zaleca się stosowania ich z kwasami, takimi jak AHA, BHA i witamina C.

Stosowanie kwasów AHA i BHA może przynieść skórze wiele korzyści. Należy jednak robić to w sposób bezpieczny, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, skontaktować się z dermatologiem lub kosmetologiem.

--

--