Facebook’un Reaksiyon Devrimi

Facebook’un genel merkezine birkaç kilometre uzaktaki Four Seasons Hotel’de yapılan bir toplantıda, dünyanın en popüler sosyal medya platformunun ürün şefi büyük bir fikri dile getirdi. Bu fikirle birlikte Facebook’un bugüne kadar uğradığı tüm değişikliklerden çok daha büyük ve etkili bir değişimin ayak sesleri duyulmaya başladı. İlk günden beri değişmeyen ve herkes için eşit değere sahip olan “Like” yani beğeni butonunu tamamen değiştirme fikri odadaki herkes için bir devrim niteliğindeydi. Bu tuşu değiştirmek, Coca-Cola’nın gizli tarifini değiştirmesi gibi… Gerçekten!

Bu değişim ile herhangi bir paylaşımı önce beğenip daha sonra da altına kalpli yorumlar yaparak kaybettiğiniz vaktinizi tek bir kalp ile çözebilirsiniz. Her ne kadar markalar karşılaştırmalı postlar koyup “A ise beğeni, B ise muhteşem’e tıkla” mesajlarıyla paylaşımlar yapsa da artık bu reaksiyonlar markaların ve kişisel profillerin görünürlüğünü de etkileyecek. Facebook ilk günden beri bunu yapıyor. Önce bir fikri deniyor, daha sonra da fikrin popülaritesine bakarak kendi çıkarlarını düşünerek hareket etmeye başlıyor. Rekabetin kızışması için en önemli detaylardan biri haline getiriyor.

Like butonuna da aynısı oldu…

Artık Facebook reaksiyonları, içerik ve paylaşımların yayın akışındaki sıralamasını belirlemede büyük bir önem taşıyacak. Beğenilerin yarısından fazlası kalpler tarafından ele geçirildi bile. Artık yayın akışında sayfanızı tepelere taşımak için gerçek anlamda kalpleri fethetmeniz gerekiyor.

kaynak: bloomberg & thenextweb

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.