Verge (XVG) vs PIRATE (ARRR)

Tehnička usporedba između popularne privatnošću centrirane kriptovalute Verge i kriptovalute u velikom zaletu PIRATE.

PeLe
Pirate Chain
6 min readNov 23, 2018

--

Vrijeme je za našu prvu usporedbu:

XVG

Verge valuta prema vlastitoj web stranici:

Verge valuta je brza, fleksibilna, posve privatna i potpuno anonimna, ali najvažnije je da je to valuta napravljena s idejom da omogući široku masovnu adopciju širom svijeta.

Pa što onda Verge, čini Verge?

Pogledajmo ključne tehničke značajke ovog novčića.
Crni papir (blackpaper) Vergea kaže da je Verge kriptovaluta koja je najviše usmjerena na privatnost.

Zato usredotočimo se na taj aspekt Vergea.

Verge je integrirao Tor, I2P tuneliranje (s podrškom za Android) i provjera jednostavnog plaćanja provjere (SPV), kako bi lako poslali plaćanja preko Tor mreže. Rad na mreži Tor s I2P tuneliranjem osigurava da je vaša IP adresa prigušena, te je zbog toga put kojim se transakcija kreće maskiran. Nadalje, Verge novčanik uključuje SSL šifriranje, čime se osigurava da se podaci koji se šalju iz novčanika u novčanik ne presretnu [1].
Međutim, adrese koje se koriste za obavljanje transakcije nisu maskirane. U tom smislu, aspekt privatnosti funkcionira slično Bitcoinu s opcionalnim Tor+I2P tuneliranjem koji je podržan u određenim novčanicima. Pogledajte blok istraživač i vidite sami.

Wraith protokol je Verge-ov najveći dio, a omogućuje korisnicima da izaberu između javne ili privatne knjige popisa i da su cijelo vrijeme anonimni na Tor mreži (zemljopisno).
Ako se odabere javna knjiga popisa, to znači da je Wraith protokol isključen, te sve se može vidjeti tijekom transakcije kao što je javni ključ, saldo i pojedinosti o iznosu transakcije. Samo je lokacija (IP) pošiljatelja i primatelja prigušena.
Uključivanjem Wraith protokola aktivira se korištenje privatne knjige popisa koja se sastoji od potajnih adresa: jednokratne odredišne ​​adrese u ime primatelja, napravljene bez ikakve interakcije između pošiljatelja i primatelja [2].
Potajne adrese funkcioniraju preko Elliptic Curves Diffie-Hellman (ECDH) koji omogućuje dvama javnim ključevima (pošiljatelju i primatelju) da izračunaju zajedničku tajnu koju nitko drugi ne može duplicirati ili povezati s pošiljateljem ili primateljom [3].
Ove adrese se ne mogu javno povezati ni s adresom pošiljatelja ni primatelja iz kojih su izvedene, tako da efektivno postoje izvan javne knjige popisa.

Kada korisnik odabere privatnu knjigu popisa podaci o transakcijama i dalje sadrže količinu poslanih novčića, ali javni ključevi i lokacija (IP) pošiljatelja i primatelja su maskirani tijekom transakcije.
Ravnoteža na javnoj knjizi popisa će “magično” primiti novčiće od nekuda.

Ostale značajke koje nisu vezane uz privatnost Vergea [4]:

  • Provedba BIP65 omogućuje razmjenu Vergea putem atomskog swap-a.
  • Dvosmjerno šifrirana p2p chat funkcija koja štiti krajnjeg korisnika od metoda nadzora kao što je stilometrija.
  • Koristi 5 alternativnih algoritama za konsenzus x17, Scrypt, Groestl, Lyra2re i Blake.
  • Vrijeme bloka: 5–10 sekundi
  • Naknada za transakciju: 0,1 XVG
  • Maksimalna opskrba: 16,5 milijardi XVG
  • Transakcije u sekundi: do 100 TPS (potencijalno do 2000 sa implementacijom RSK)

Sigurnost

U travnju 2018, iskoristila se greška u preusmjeravanju algoritama za 51% napad. Koristeći spoofiranu s vremenskim oznakama, potreba za različitim algoritmima svakog bloka je bila odrezana i hakeri su mogli pustiti blokove u lanac velikom brzinom, rudareći jedan blok u sekundi (!), Što je ustvari isključilo 99% legitimnih bazena i koji su gubili novac [5].

U svibnju 2018. dogodila se ista stvar, ali s drugačijim pristupom: hakeri su poslali jedan blok sa Scrypt algoritmom koji je sadržavao spoofiranu vremensku oznaku, a nakon čega je uslijedio blok s Lyra2re algoritmom koji je imao spoofiranu vremenske oznake, te ponovnavljanjem tog postupkom smanjenja je težina rudarenja, a hakeri su si omogućili rudariti nekoliko blokova u minuti [6].

Čini se da je XVG kriptovaluta sa upitnim aspektima privatnosti i sigurnosti: salda se uvijek mogu pratiti na javnoj knjizi popisa, pa se lako mogu pratiti razlike u saldu i iz toga vući zaključke.
Ljudi u XVG-u su prisiljeni koristiti samo TOR i I2P, a imaju izbor kopristiti privatnu knjigu popisa ili ne. Pa ipak, korištenjem privatne knjige popisa samo se privremeno štite javni ključevi tijekom transakcije.
Nadalje, XVG je pokazao da je ranjiv na 51% napad u nekoliko navrata.

ARRR

PIRATE (ARRR) je assetchain (nezavisni blockchain) iz Komodo ekosustava koji se temelji na Zcash tehnologiji, ali s različitim značajkama određenim parametrima postavljenim u Komodo assetchainu.

Tehnološka pozadina Zcash-a

Zcash koristi specifične dokaze nula-znanja koji se zovu zk-SNARKs (zero-knowledge succinct non-interactive arguments of knowledge) koji omogućuju provjeru valjanosti transakcijskih podataka bez otkrivanja informacija o iznosu i uključenim stranama [7]. Zcash korisnicima omogućuje slanje iz bilo koje transparentne (t-adrese) ili zaštićene adrese (z-adrese). Privatnost Zcashovih zaštićenih transakcija postiže se isticanjem preuzetih obveza (UTXO) i poništavača (potrošenih rezultata). Za svaku novu bilješku izrađenu zaštićenim plaćanjem objavljuje se obveza koja se sastoji od hasha od: adresa na koju je bilješka poslana, iznos koji se šalje, jedinstveni broj “rho” kasnije korišten za izvođenje poništavača (nullifier) i slučajnog ‘nonce’ broja [8].

Ono što je još bolje od odabira između javnih ili privatnih knjiga popisa jest mogućnost Zcasha da “otključa” detalje o zaštićenim transakcijama pomoću ključeva za gledanje dolaznih i odlaznih transakcija uključujući i njihova memo polja nakon privatne transakcije!

U osnovi, ništa nije moguće pratiti između zaštićenih bazena sredstava, Zcash privatnost je prava moderna tehnologija.

Zaštićene adrese u Zcashu zahtijevaju znatnu količinu računalne snage, što zauzvrat može objasniti relativno niski postotak zaštićenih sredstava u Zcashu. Sa aktivnim Sapling-om, to se trenutno mijenja: isplate sa Sapling z-adresama mogu se izraditi za samo nekoliko sekundi i sa samo 40 megabajta memorije, što bi u teoriji trebalo poticati upotrebu zaštićenih sredstava.

Ali…

Što ako imamo novčić s kompletnim bazenom zaštićenih sredstava?
S time bi Zcash bio savršen..

Privatnost u PIRATE..

Ono što PIRATE čini jedinstvenim jest blockchain sa prisilno zaštićenim transakcijama koji koristi zk-SNARKS tehnologiju (z-transakcije), najbolju tehnologiju privatnosti koja postoji, te je zaštićena je BTC hash-om. PIRATE se rudari u transparentnu adresu, no odande može otići jedino u zaštićenu adresu [9]. Rezultat ove značajke je da je barem 99,99% ARRR-a zaštićeno, što dramatično povećava privatnost korištenja blockchaina za slanje sredstava. Štoviše, PIRATE podržava TOR kako bi zamutio geografsku lokaciju (IP) baš kao i Verge (XVG) [10].

Sigurnost

Dok je XVG ranjiv na 51% napade, PIRATE je zaštićen od većine hash napada, dakle reorganizacija, kroz odgođeni dokaz o radu (dPoW). Bitcoinova hash mreža je ludo visoka i vjerojatno neće biti nadmašena ni u kojem trenutku u doglednoj budućnosti. Odgođeni dokaz o radu (dPoW) koristi ovu ogromnu moć bitcoin mreže kako bi zaštitio svoj blockchain od 51% napada. Zaštita se postiže pohranjivanjem sigurnosnih kopija KMD blockchaina na Bitcoin blockchain. dPoW je uspješno implementiran u Komodo, Game Credits, Einsteinium, Pungo, HUSH i PIRATE.

Ostale značajke koje nisu vezane uz privatnost PIRATE:

  • dPoW implementacija
  • Vrijeme bloka: 60 sekundi
  • Algoritam rudarenja: Equihash PoW
  • Naknada za transakciju: 0.0001 ARRR
  • Maks. opskrba: 200 milijuna ARRR
  • Transakcije u sekundi: 6–26 TPS (potencijalno puno više sa Saplingom)
  • Sapling potpora u razvoju

Zaključak

Čini se da je XVG kriptovaluta sa upitnim aspektima privatnosti i sigurnosti: salda se uvijek mogu pratiti na javnoj knjizi popisa, zaključci se mogu povući iz razlika u saldu zbog postojanja javne i privatne knjige popisa istodobno.
Nadalje, nažalost XVG je dokazano ranjiv na 51% napad u nekoliko navrata.
Trenutačno Sapling još nije implementiran u PIRATE, ali to je samo pitanje vremena. Kada se to desi, PIRATEu se neće moći ući u trag isto kao Vergeu, imat će tehnologiju privatnosti Zcasha sa postotkom korištenja privatnosti Monera i sigurnosti Bitcoina.

Ovdje završavamo članak sa sažetkom glavnih točaka:

Hvala na čitanju!

PIRATEchain (Flexatron)

Also, read: “ Monero (XMR) vs. PIRATE (ARRR)”

Links:

Website: pirate.black

Twitter: @PirateChain

Telegram https://t.me/piratechain

Reddit: www.reddit.com/r/piratechain

Bitcointalk Topic: https://bitcointalk.org/index.php?topic=4979549.0

Discord: https://discord.gg/Bd4nY7C

Mining pools: https://miningpoolstats.stream/pirate

CEX: https://digitalprice.io/order?url=arrr-kmd

Article sources:

[1] https://vergecurrency.com/key-tech/

[2] https://medium.com/verge-currency-xvg/what-is-the-wraith-protocol-bd1dfb289cda

[3] https://vergecurrency.com/static/blackpaper/Verge-Anonymity-Centric-CryptoCurrency.pdf

[4] https://vergecurrency.com/faq/

[5] https://bitcointalk.org/index.php?topic=3256693.0

[6] https://bitcointalk.org/index.php?topic=3256693.msg38135174#msg38135174

[7] https://z.cash/technology/

[8] https://z.cash/technology/zksnarks

[9] https://pirate.black/

[10] https://pirate.black/how-to-run-pirate-chain-using-tor/

--

--