Çevre Koruma Haftası Kutlu Olsun

Çevresel problemlerde günümüzün en çok tartışılan konusu küresel ısınma. Kimi uzmanlar küresel ısınmanın dünyanın sonu olacağını söylerken bazı uzmanlar küresel ısınma diye bir şey olmadığını söylüyor. Küresel ısınma konusunun en baş nedenlerinden biri de yeşil alanların azalması.

Ağaç demek içimize çektiğimiz hava, hasta olduğumuzda içtiğimiz ilaç, okuduğumuz kitap, milyonlarca canlı türü ve daha fazlası anlamına geliyor. Her şeyle beraber ağaç dünyayı yaşanabilir yer kılan canlı demek oluyor. Peki, biz ona olan borcumuzu ödeyebiliyor muyuz? Hiçbir zaman geç değil, hemen şimdi ağaçları kurtarmaya başlayabiliriz!

Kağıtları akıllıca kullanmak basit bir adım gibi görünse de günümüzde yapacağımız en devrimsel hareketlerden biri olacaktır. Geri dönüştürülebilir olan kağıtları boş yere nasıl harcadığımızı ve doğada kaybolmalarına seyirci kaldığımızı biliyoruz. Bu yüzden kullanılan kağıtların geri dönüşümü için onları bir araya toplamak, müsvedde kağıtlarını da bu gruba dahil ediyorum, kağıdın iki yüzünü birden kullanma ve pamuklu mendile geçiş bu misyon için güzel bir başlangıç olabilir. Bir ağacın yetişmesi uzun yıllar aldığı için yetişkin ağaçların korunmasına öncelik vermek daha mantıklı bir hamle. Yaşadığımız bölgede korumamız gereken ağaçları küçük bir araştırma sonucunda öğrenebiliyoruz. Bunun yanında yeni dikilen fidanlar için bağışta bulunmak hatta kendi fidanımızı dikmek doğa ve kendimiz için yapacağımız en yararlı hareket olacaktır.

Pisano ekibi olarak sosyal medyada ve maillerimizde sık sık “yeşil kalp” emojisini kullanıyoruz. Bunun bir anlamı elbette ki var. Yeşil kalp Pisano ekibinin parçası olan kişilerin sağlıklı ve doğayla barışık yaşamı desteklediğini gösteriyor. Pisano’nun temel yapıtaşlarından biri olan dijital anket temel olarak müşteri ve işletme arasında hızlı iletişimi amaçlasa da kağıt anket devrini kapatması açısından oldukça devrimsel bir hareket başlatmış oldu.

The Marmara Otellerinde yapılan araştırmaya göre Pisano Dijital Anketlerini kullanmaya başladıktan sonra önümüzdeki 10 yıl içerisinde 50 bin kağıt israfının önüne geçecekler. The Marmara Otellerinin misafirlerinin %93’ü ise bu çevreci politikaları destekliyor. Bu gelişmeler ışığında Pisano ekibi olarak Yeşil Kalp’in hakkını vermek adına doğa için küçük ama bizim için büyük bir adım attığımızı hissediyoruz.

Kağıt anketlerdeki verileri analiz etmek için onları manuel olarak tekrar dijitale geçirmek hem zaman kaybı hem de kağıt israfı oluyor. Hem müşterileri hem de doğayı önemseyen Pisano ekibi olarak böyle bir hareketin içinde bulunduğumuz için çok mutluyuz.

Daha önce WWF ile yaptığımız Yunus Evlat Edindirme Projesiyle mutlu müşterilerimiz adına birer yunus evlat edindirmiştik.

Şimdi ise 8 Haziran Dünya Çevre Günü’nde mutlu ve doğasever müşterilerimiz için ağaç dikmek istiyoruz.

Dünya Çevre Günümüz Kutlu Olsun!

Yazıyı sevgili kurucu üyelerimizden Özkan’dan bir alıntıyla bitirmek istiyorum:

Take care of yourself, eat healthy food, do some sport :)

💚

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.