Anketlerden Nasıl En Verimli Sonucu Alırsınız?

İşletmenizin geleceği için müşterilerinizle ilgili öğrenmek istediğiniz çok fazla şey var. Bunu öğrenmenin ise günümüzde birçok yolu var. Bunların başında müşteri datası toplayıp onları analiz etmek var. Müşterilerden görüşleri çeşitli yollarla alınabilir. Hangi geri bildirim yöntemini seçeceğinize karar vermeden önce araştırma alanında niteliksel ve niceliksel araştırma yöntemleri yaklaşımlarını iyi bilmeniz gerekiyor.

Niteliksel Araştırma Yöntemi

Niteliksel anketler geri bildirim toplanan kişilerin duygu ve düşünce durumunu ön plana alan sorulardan oluşur. Bu tarz anketlerle müşterilerinizin markanız hakkındaki görüşlerini ve onların gözünde markanızın değerini öğrenmenizi sağlar.

Niteliksel anketler sayesinde işletmenizin geleceği ile ilgili alınacak kararlar da doğru hamleler yapabilirsiniz. Örneğin, satışlarınız iyi gitmesine rağmen bunun geçici bir durum olup olmadığını bilmek için müşterilerinizin gerçek görüşlerini öğrenmek işletmenizin büyümesi için oldukça önemlidir. Niteliksel anketlerde müşterilerinizin bireysel olarak ne düşündüğünün önemi vardır. Müşterinizin kim olduğunu, yani müşteri profilinizi bu anketler sayesinde öğrenebilirsiniz.

Niceliksel Araştırma Yöntemi

Niceliksel anketler ise data ve sayı bazlı sonuçlar sunar. Niteliksel anketler müşterilerinizin neden sizi tercih etmediğini söylerken niceliksel anketler müşterilerinizin yüzde kaçının ve hangi demografik alana ait olanların sizi tercih etmediğini söyler.

Bu tarz anketlerde genelde birden beşe kadar sıralanmış kutucukları ya da kesinlikle katılmıyorum/katılıyorum kutucuklarını işaretleyebileceğiniz sorulardan oluşur. Müşterinin tek tek kim olduğundan ziyade toplu demografik yapı göz önüne alınarak sonuçlar çıkartılır.

Niceliksel araştırma yöntemini niteliksel araştırma yönteminin ön adımı olarak sayabiliriz. Niceliksel anketle müşterilerinizin yüzde kaçının mutsuz olduğunu öğrendikten sonra, bu yüzdenin neden mutsuz olduğunu niteliksel anketle öğrenebilirsiniz.

Bu iki araştırma yöntemi ayrı ayrı birçok şirket tarafından kullanılıyor. Fakat bir şirketin tek bir araştırma metodunu kullanarak gerçek sonuçlara ulaşması beklenemez. Bu iki araştırma metodunu bir arada kullanılmasını sağlayan “karma araştırma yöntemi” gerçek müşteri görüşlerini öğrenmek için başarılı bir seçim olacaktır. Niteliksel anketlerde müşterilerinizin temel ihtiyaçlarının ne olduğunu öğrenip niceliksel anketlerle de müşterilerinizin mevcut durumdan ne kadar memnun olduklarını görebilirsiniz.

Biz Pisano olarak bu iki araştırma yöntemini uyumlu bir şekilde kullanıyoruz. Pisano anketlerinde niteliksel ve niceliksel araştırmaları bir arada bulabilirsiniz. Pisano gerçek zamanlı dijital anketleriyle topladığı geri bildirimlerle niteliksel araştırma yöntemlerini uygular. Şirketin müşteri profiline uygun sorular hazırlandığı için müşterinizi Pisano anketlerinden çıkan sonuçlarla tanımanız çok kolay olacaktır. Pisano analiz sistemi de niceliksel anketin size vereceği yüzdeleri ve dataları günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak ulaştıracaktır.

Pisano güçlü bir müşteri deneyimi yönetim aracı. İşletmenizi büyütmeniz için müşteri geri bildirimlerini toplayıp analiz ediyoruz. Bu mükemmel servisi kullanmaya hazır mısınız?