Dobrá videopředpověď a špatné počasí — výsledky

Nasazení videí do provozu a jak to celé dopadlo (vol.2)

Máme super předpověď počasí na Youtube, testujeme, upravujeme… Po týdnech provozu máme první výsledky.

(Pokud jste nečetli, jak jsme s videem v Meteopressu začínali, mrkněte níže)

Natočili jsme první videopředpověď, která trvala jednu minutu. Poslali ji na facebook, napsali call-to-action o sdílení a těšili se, co se stane.

“Jaké bude počasí příštích 24 hodin? Máme pro vás novou video předpověď, díky které se v pravidelných časech dozvíte to nejdůležitější o srážkách a teplotě nad Evropou a ČR. Sledujte každé, středu a pátek na našem facebooku. Pokud vám tato forma vyhovuje, dejte Líbí se mi a sdílejte dál.”

Chceme jasně ukázat jak často a o čem předpovědi budou, plus výzvu ke zpětné vazbě.

První videa, první tisíce lajků

Za první den video nasbíralo 160 lajků a přibližně 10 tisíc shlédnutí. O dva dny později točíme další video, které experimentálně naboostujeme 50 dolary.

Dosah 220 tisíc uživatelů a 200 nových fanoušků na facebooku, víc než tisíc lajků, 78 tisíc shlédnutí. Paráda! A do konce týdne máme 2000 nových fanoušků na našem facebooku. Naše kápéíčka jsou sice trochu podvedena finanční dotací, ale pro nás je i toto vlastně lekcí fungování v digitálu.

Statistiky v průběhu vysílání

Co se naopak nepovedlo úplně podle našich představ je předpověď pomocí ikon slunečno/polojasno s grafem teplot a případného deště (screen č.2 níže). Vedly k tomu dva důvody:

  1. sloupcový graf na předpověď množství deště by se musel manuálně překreslovat každý den, zatím nemáme napojení Adobe Creative Cloud a konkrétně AfterEffects na naše předpovědní modely.
  2. zobrazovat vývoj počasí pro ČR v rámci několika ikon by bylo minimálně matoucí — pokud ukážeme polojasno, tak to nemusí platit obecně pro celou republiku (brzy se dostaneme k vysvětlení termínu “místy přeháňky/ojediněle..” atd). Chceme lokalizovanou předpověď, což ale vyžaduje automatické zpracování dat z modelu a stovky automaticky vytvořených videí pro různé lokality.
Upravné verze designu po testování

Statistiky

Po 3 měsících provozu máme k dispozici pár zajímavých výsledků, o které by bylo škoda se nepodělit.

  1. V prvních videích jsme měli průměrnou dobu sledování video 8 vteřin, což není úplně pyramidální. Zkrátili jsme znělku, předpověď začíná rychleji a úvodní motto jsme trochu potunili.
  2. Spousta lidí sleduje video beze zvuku, takže jsme zkusili přidat titulky. Jenže manuální přepis každého slova moderátora na denní bázi se neukazuje jako úplně optimální a mluvit podle sepsaného scenáře by znělo příliš strojově. Takže zkoušíme používat nejmenovanný překladač a rozpoznání hlasu, což spolu s dobrým mikrofonem zatím funguje perfektně.
  3. Každé video má organicky dosah cca 20tis lidí, kolem 5–10tis shlédnutí a měsíčně nám přinese okolo 1000 nových fanoušků. Zatím nic světoborného, ale cílíme na destinásobek :-)
V dubnu jsme začali vysílat video předpovědi

Co dál?

S videi experimentujeme i nadále — natáčíme letní Pylové zpravodajství a během týdne budeme mít na facebooku i Meteokuchařku. Denní zpravodajství si už objednalo pár firem.

Ukázka z chystané “Meteo kuchařky”

Plujeme v neznámých vodách, které ale máme rádi. Občas si nabijeme, ale zkoušíme nové postupy a technologie, které by mohly pomoct meteorologickému okruhu lidí v Česku.

Máte podobnou zkušenost? Nebo naopak úplně opačnou? Napište nám v komentářích, ať máme trochu zpětné vazby aspoň v rámci našeho vztahu na dálku.

Kromě designu instalujeme kompletně nové radary a bleskoměry. Ale o tom zase příště. Díky za přečtení (nebo skipnutí až sem) a držte nám palce (třeba na facebooku nebo pomocí tlačítka Recommend — to můžete zmáčknout klidně hned!).

--

--

Jakub Rafaj
Předpověď počasí v 21.století / Weather Forecast in the 21st century

Senior UX designer in Czech TV with a passion for mobile & decisions balanced between data and expertise. After-work carpenter.