4 lata Innovation Nest

Piotr Wilam
początki

--

Innovation Nest jest firmą Venture Capital założoną przez Marka Kapturkiewicza i przeze mnie 11 lat temu. W ramach Innovation Nest działają dwa fundusze. W każdym z nich jest inne grono inwestorów, a strategia pokrywa się tylko częściowo. Fundusz I, z kapitalizacją 33 milionów złotych powstał 10 lat temu, Fundusz II, z kapitalizacją 44 milionów euro powstał 4 lata temu. W tym poście chciałbym opisać jak Fundusz II Innovation Nest działał przez ostatnie 4 lata.

W lipcu 2017 do drugiego funduszu Innovation Nest przystąpiło kilkunastu inwestorów, między innymi European Investment Fund, największy inwestor w fundusze Venture Capital w Europie. Fundusz Innovation Nest był pierwszą inwestycją EIF w sektor venture capital w całej Europie Środkowo-Wschodniej i inwestycja EIF była znakiem, że region zaczyna dojrzewać.

Jesteśmy po 4 latach inwestowania i mamy 33 firmy w portfelu, z których 26 to nowe inwestycje. Jaka była strategia i założenia IN, które były podstawą do zbudowania takiego portfela?

Venture Capital jest globalnym networkiem

“Technology is a global play” — ta teza, choć oczywista, leży u podstaw działań Innovation Nest. Po pierwsze technologia nie ma granic i zwykle konkurencja jest globalna, co znaczy, że trudno jest budować bariery wejścia dla nowych graczy na lokalnych rynkach.

Po drugie budując firmę, która ma konkurować globalnie prędzej czy później konieczne jest pozyskanie kapitału spoza lokalnego rynku.

Dla Venture Capital oznacza to, że funkcjonowanie na rynku międzynarodowym pozwala lepiej budować reputację i relacje. Stąd fundamentalne założenie Innovation Nest o inwestowaniu w całej Europie. Taka strategia daje także możliwość patrzenia na startupy z różnych części Europy podchodzące do podobnych problemów, przez co pozwala na szybkie gromadzenie know-how o sytuacji na rynku.

B2B software

Drugie fundamentalne założenie to inwestycje w software dla biznesu. Jest to kontynuacja naszej strategii w Funduszu I — software dla biznesu jest bardziej zrozumiały, gdyż klient biznesowy w różnych krajach jest bardziej podobny. Stąd obniżając ryzyko ekspansji globalnej inwestujemy w software B2B.

Okres przed covidem — 17 inwestycji

Od 2017 roku do wybuchu pandemii zrobiliśmy w IN 17 inwestycji, z których 10 było dokonanych w nowe firmy. Pozostałe 7 było zrobionych w firmy, które już znaliśmy wcześniej — były inwestycjami typu angel bądź były inwestycjami w Funduszu I.

Początkowa strategia Funduszu II polegała na ukierunkowanych akcjach obejmujących poszczególne eko-systemy. Pierwszymi celami była Portugalia, Holandia i kraje Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).

Budowanie networku w Portugalii, analiza wszystkich dostępnych publikacji, zorganizowanie wydarzeń przyniosło efekt w postaci strumienia propozycji inwestycyjnych z tamtego rynku. W sumie w tym okresie dokonaliśmy 3 inwestycji w Portugalii: Prodsmart, Infraspeak i Climber. Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni i przeciągu następnych miesięcy będziemy mogli się pochwalić publicznie ich osiągnięciami.

Podobne akcje zrobiliśmy w Holandii, jednak efekt był niezadowalający. W efekcie nie zainwestowaliśmy w żadną z dziesiątek holenderskich firm, które oglądaliśmy.

Do zagranicznych inwestycji doszły inwestycje w regionie. Analiza wszystkich dostępnych danych i dziesiątki rozmów doprowadziły do inwestycji w Doctrinę i w Antavo. Wszystkich zainteresowanych regionem zachęcam do subskrypcji newslettera Marcina Szeląga na temat rund VC w CEE.

Ostatnią inwestycją przed covidem była inwestycja w izraelską firmę Travelsuit, z której nastąpił exit, gdy firma została kupiona przez BCD — potentata rynku podróży korporacyjnych.

Oprócz 6 inwestycji zagranicznych zrobiliśmy także 4 inwestycje w Polsce: Nethone, Callpage, HCM Deck i Autenti. Dwie z nich były związane networkiem Onetu: Szymon Janicki, founder HCM Deck był najmłodszych pracownikiem Onetu, jak byłem jego prezesem, natomiast Grzegorz Wójcik, founder Autenti pracował przez wiele lat w Onecie.

Bilans 10 inwestycji jest niezwykle pozytywny. Z 10 firm, 6 rozwija się bardzo dobrze.

Okres przejściowy

Po pierwszym okresie realizacji strategii i pierwszej fali inwestycji, zaczęliśmy wyciągać wnioski, powiększyliśmy zespół, między innymi zwiększyliśmy talent inwestycyjny i byliśmy przygotowani do zdobywania leadów inwestycyjnych z kolejnych krajów. Czekaliśmy też na dołączenie drugiej grupy inwestorów co miało powiększyć fundusz o kilkadziesiąt procent. I właśnie wtedy przyszedł lockdown. Od marca 2020 do czerwca 2020, nie zrobiliśmy ani jednej inwestycji, gdyż podobnie jak cały rynek venture capital, działalność Innovation Nest zamarła, jeśli chodzi o nowe inwestycje.

W maju i czerwcu 2020 widzieliśmy, że rynek się zmieni i zaczęliśmy pracować nad nową strategią, która będzie odpowiednia do nowych czasów.

Okres po lock-downie — 16 inwestycji

Nowa strategia opierała się na kilku fundamentach: zwiększenie grona osób bezpośrednio dokonujących inwestycje a tym samy będących odpowiedzialnymi za inwestycje, network ogólnoeuropejski i przepływ informacji w tym networku, szybkość podejmowania decyzji i skrócenie procesu inwestycyjnego. Plan był tak napięty, że niestety nie znalazło się miejsce dla marketingu i promocji — stąd brak informacji z naszej strony co robimy i w co inwestujemy.

Pierwsza inwestycja po lock-downie nastąpiła w lipcu 2020 i do końca września 2021, zainwestowaliśmy w 16 nowych firm.

W największych krajach Europy Zachodniej dokonaliśmy 7 inwestycji: fin-techowe startupy w Londynie: Sense Street i Ember, w Niemczech: Xapix, Airfarm i Meisterwerk oraz we Francji: Once i Weilii. Zachwyciliśmy się jakością startupów skandynawskich co zaowocowało inwestycjami w Vaam, Platypus i Brink. Uzupełnieniem stała się pierwsza i na razie jedyna inwestycja w Hiszpanii.

Do tego doszły startupy polskie: AI Clearing i Cardiomatics oraz startupy amerykańsko-polskie, czyli takie, które mają znaczącą część zespołu po obu stronach Atlantyku: Arise, Pilot i Stream Sage.

Najbliższe 2 kwartały

W ciągu 15 miesięcy, zainwestowaliśmy w 16 nowych firm. Nawet 3 ostatnie miesiące, mimo miesięcy letnich zaowocowały 3 inwestycjami.

Nie zwalniamy tempa. Każdego tygodnia spotykamy dziesiątki zespołów, co miesiąc odbywamy kilkadziesiąt rozmów z aniołami biznesu i innymi funduszami, procesujemy setki informacji o potencjalnych leadach. Przez najbliższe 2 kwartały planujemy kolejne 5 inwestycji.

Mapa Europy

Podsumowując nowe inwestycje Funduszu II Innovation Nest:

  • Wielka Brytania — 2
  • Niemcy — 3
  • Francja — 2
  • Hiszpania i Portugalia — 4
  • Skandynawia — 3
  • CEE — 2
  • Polska — 6
  • USA/Polska — 3
  • Izrael — 1

Dodatkowo Fundusz II zainwestował w 7 firmy, które są kontynuacją wcześniejszych inwestycji. Stan na koniec września 2021, to 33 inwestycje.

Podsumowanie

Z informacji jakie mamy wynika, że jesteśmy najaktywniejszym z polskich funduszy, jeśli chodzi o inwestycje poza granicami Polski. Ale inwestowanie to nie jest pobijanie rekordów geograficznej ekspansji. Dla Innovation Nest ekspansja wynika z tezy inwestycyjnej: wierzymy, że wychodzenie poza polski rynek ma sens i obecne, na razie częściowe wyniki Funduszu II, pokazują, że takie założenie jest słuszne.

O pytania proszę w komentarzach — na Medium, na LI i na FB, z kolei wszyscy z zespołu inwestycyjnego IN chętnie porozmawiają o kolejnych polskich i europejskich startupach.

W następnych postach planuję napisać o zjawiskach jakie obecnie widać na rynku Venture Capital w Europie.

--

--