35 narzędzi marketingowych, których powinieneś spróbować

Poszukiwanie pomysłów

Internet jest przestrzenią, w której zmiany zachodzą bardzo szybko. Nowe narzędzia, które mają ułatwić życie i przyspieszyć pracę, pojawiają się co jakiś czas. Rozwój technologiczny wymusza nowe rozwiązania, doprowadzając do pojawienia się nowych kanałów komunikacyjnych.

Wszystkie agencje marketingowe są zgodne, że content jest bardzo istotny dla świadomości marki. Tworząc kolejne treści oczywistym jest, że ilość pomysłów jest ograniczona. Nie chodzi przecież o powielanie treści, które posiada konkurencja. Aby post zyskał popularność, a co za tym idzie firma stała się rozpoznawalna, treść powinna być unikalna, jest to podstawowa zasada. A co jeżeli akurat brakuje nam pomysłu? Najczęściej pojawiające się rady to czytaj więcej, szukaj treści w Internecie. Czytając wiele różnych portali, możesz się pogubić, ułatwieniem mogą okazać się agregatory treści. Feedly pozwoli zebrać w jednym miejscu witryny, które odwiedzasz, dzięki temu wszystkie opublikowane w nich artykuły znajdą się w jednym miejscu. Dzięki aplikacji możesz też zobaczyć jak wyglądają tytuły cieszące się znaczną popularnością. Narzędzie to jest w pełni darmowe. Jeżeli szukasz najnowszych wiadomości na określony temat wypróbuj Medium i Flipboard. Obie strony po wybraniu interesujących Cię tematów zbierają treści z różnych stron. Dzięki nim będziesz na bieżąco. Dodatkowo Medium daje możliwość publikowania własnych treści. Korzystanie z obu stron jest bezpłatne.

Podczas tworzenia treści przydatna może okazać się aplikacja Pocket, dzięki której zachowasz przydatne i interesujące Cię linki do stron na później. Możesz podzielić je tematycznie, otagować wedle własnych potrzeb. Samo narzędzie jest darmowe.

A co jeżeli brakuje Ci inspiracji? Z pomocą mogą przyjść strony generujące pomysły na teksty. Wszystkie prezentowane narzędzia są darmowe.

 • Content Idea Generator
  Po wpisaniu maila do bazy, musisz odpowiedzieć na kilka pytań, jak na przykład co sprzedajesz lub co oferujesz, w czym jesteś lepszy od innych, jakie problemy rozwiązuje produkt/usługa. Następnie wpisujesz słowo kluczowe i dostajesz propozycje. Wypełnienie formularza zapewnia dostęp do propozycji wielu tematów, które mogą stanowić inspirację.
 • Title Maker
  Wystarczy wpisać hasło i dostaniesz propozycję tytułu, który przykuje uwagę czytelników.
 • ContentIdeator
  Wpisujesz słowo kluczowe i cieszysz się listą propozycji.
 • Content Row
  Jedno hasło i masz dostęp do wielu pomysłów.
 • HubSpot
  Możesz wpisać trzy rzeczowniki, nawet niezwiązane ze sobą, otrzymujesz 5 tematów związanych z wpisanymi słowami.
 • Build Your Own Blog
  Nie wpisujesz słowa, dostajesz po kliknięciu początek zdania, które sam musisz uzupełnić. Ale może akurat znajdziesz inspirację.
 • InBound Now
  To narzędzie daje pewne ramy, musisz sam wymyślić, czego potrzebują czytelnicy.

Ciekawym narzędziem, jest Buzzsumo dzięki niemu dowiesz się, które artykuły cieszą się największą poczytnością oraz największą liczbą udostępnień. Wpisując słowo kluczowe dowiesz się, jakim zagadnieniem w danej przestrzeni czytelnicy są najbardziej zainteresowani. Oczywiście aplikacja ma ograniczenia, narzędzie uwzględnia jedynie artykuły pisane w języku angielskim, ponadto kilka pierwszych wyników jest bezpłatnych, ale dalsze poszukiwania są związane z rejestracją i opłatą (od 99$ do 999$ miesięcznie).

Infografiki

Współczesne trendy wymagają większego skupienia na obrazkach, a szczyty popularności często biją udane infografiki, które prezentują informacje, ale wykorzystując jednocześnie grafikę. Wbrew pozorom nie musisz angażować do tego grafika, oczywiście w ten sposób stworzysz unikalną infografikę, ale może może warto zapoznać się z internetowymi narzędziami do tworzenia tego typu materiałów? Stron oferujących możliwość ich tworzenia jest sporo, dlatego wymienię tylko kilka. Większość z nich ma dwie wersje darmową z ograniczonymi możliwościami i płatną z pełną funkcjonalnością.

 • Canva
  Dostępny jest wybór szablonów do infografik z możliwością ich edytowania lub użycia własnego tła, dodawania i usuwania elementów oraz tekstu. Istnieje możliwość tworzenia plakatów. Darmowa lub wersja płatna za 12.95$ miesięcznie.
 • Piktochart
  Narzędzie pozwala wybrać szablon, z możliwością personalizacji, dodawać i usuwać elementy jak na przykład obrazki, ikony, wykresy. Istnieje opcja zapisu do pliku .png lub .jpg lub publikacja w mediach społecznościowych. Wersja darmowa lub płatna 15 lub 29$ miesięcznie, w zależności od potrzebnych funkcji.
 • Easel.ly
  Podobnie jak w poprzednich możesz tworzyć własne infografiki, ale nie użyjesz wykresów, a czcionki nie posiadają polskich znaków. Narzędzie bezpłatne.
 • Infogr.am
  W wersji darmowej do wyboru jest 6 szablonów, możesz zmienić poszczególne elementy, nie ma za to możliwości zapisu infografiki do pliku, możliwa jest jedynie publikacja w mediach społecznościowych. Wersja podstawowa jest za darmo, bardziej zaawansowana za 18 i 50$ miesięczne.
 • Visual.ly
  Bardziej portal społecznościowy twórców infografik, gdyż oprócz ich tworzenia możesz komentować i oceniać prace innych. Narzędzie pozwala na graficzne porównywanie kont na Twitterze i na Facebooku. Narzędzie jest darmowe.
 • Vizualize.me
  Skupia się na możliwości tworzenia życiorysów ludzi. Darmowe narzędzie.
 • iCharts
  Wykresy, wykresy i jeszcze raz wykresy. Istnieje wersja darmowa i za 64.95$ miesięcznie.
 • Venngage
  Dzięki temu narzędziu możesz dodawać obrazki, wykresy, masz możliwość ich animacji. Wersja podstawowa dostępna jest za darmo, opcja płatna za 15$ miesięcznie.
 • Infotoapp
  Darmowa aplikacja na urządzenia mobilne, za pomocą której stworzysz infografiki.

Zarządzanie społecznością i statystyki

Wiele profili na różnych portalach społecznościowych, pamiętanie o datach, postach i kanałach komunikacyjnych, znasz to? Jeżeli tak, to wypróbuj narzędzie zbierające profile na różnych portalach Hootsuite, zbiera ponad 35 kanałów społecznościowych, pozwala zarządzać treścią postów, datą publikacji, gromadzi dane statystyczne, a wszystko znajduje się w jednym miejscu. Co więcej dostępna jest wersja Polska. Wersja darmowa pozwala na prowadzenie 3 profili społecznościowych, wersje premium kosztują od 9.99$ miesięcznie. Alternatywą jest Socialdraft, który posiada 14 dniową wersję próbną, a później wyłącznie płatne za 59, 69 i 99$ miesięcznie. Istnieje również Buffer w wersji bezpłatnej konto obsługuje wyłącznie 4 portale społecznościowe, wersje płatne kosztują 10, 50, 100 i 250$ miesięcznie.

Socedo jest to narzędzie służące do szukania grupy docelowej. Dzięki niemu potencjalni klienci, którzy interesują się podobnymi produktami lub usługami, mogą stać się zaangażowani i zacząć korzystać z Twoich rozwiązań. Opłaty za korzystanie nie są dostępne publiczne.

Optymalizacja i mailing

Optymalizacja strony pod wyszukiwarkę jest zadaniem skomplikowanym, ze względu na wprowadzane zmiany w algorytmie pozycjonowania. Jeżeli chcesz wiedzieć jak Twoja strona prezentuje się obecnie pod względem optymalizacji, skorzystaj z Seoptimer. Dowiesz się, co możesz poprawić, aby znaleźć się na wyższej pozycji w wyszukiwarce, ale również linki odwołujących się do Twojej domeny. Strona wymaga jedynie wpisania adresu analizowanej domeny, narzędzie jest zupełnie bezpłatne.

Dla tworzenia strategii i pozycji Twojej domeny w rankingach istotne jest porównanie strony do konkurencji, takie informacje możesz zyskać dzięki Moz. Dzięki tym narzędziom możesz sprawdzić jak wygląda pozycjonowanie własnej witryny oraz porównać je do firm konkurencyjnych, oprócz tego masz możliwość przekonania się, jakie teksty mają znaczący potencjał, co pomoże jeszcze dokładniej określić grupę docelową. Opłaty w zależności od potrzeb wynoszą od 29$ miesięcznie.

Tworząc koncepcję mailingową na pewno znasz narzędzie Freshmail, istnieje bezpłatne konto obsługujące do 500 adresów mailowych, wersje pro są płatne, wysokość opłat mieści się między 25 a 650 zł miesięcznie w zależności od wielkości bazy. Jest również Getresponse, które w ofercie posiada jedynie wersje z opłatą, którą wynosi 50, 165, 600, 1499 zł miesięcznie. Obie strony proponują usługę planowania i projektowania mailingu, ale musisz mieć bazę swoich maili. Obsługą newslettera zajmuje się Mailchimp, ale w tym wypadku panel jest w języku angielskim, za to wersja darmowa pozwala zebrać bazę 2000 adresów. Wersje pro kosztują od 25 do 35$ miesięcznie.

Oczywiście nie są to wszystkie dostępne narzędzia wykorzystywane do działań marketingowych. Ale te wymienione są przydatne w codziennej pracy zarówno w agencjach marketingowych i interaktywnych, jak i u indywidualnych klientów w dziale marketingu. W każdym razie warto je sprawdzić, być może któreś z narzędzi okaże się przydatne.