Jak sprawić, by Twoja publikacja wyglądała świetnie

Możliwości dostosowywania wyglądu publikacji jeszcze nigdy nie były tak wielkie

Od dziś, publikacje dają znacznie więcej możliwości dostosowywania.

Nie każdy jest designerem (i nie każdy ma zmysł artystyczny — czego sama jestem przykładem), ale każdy może stworzyć niepowtarzalną i profesjonalną publikację na Medium — wystarczy pamiętać o kilku zasadach.


Migracja

Publikacje mogą być tworzone od podstaw lub zbudowane na podstawie materiału z innej platformy. W Centrum pomocy można znaleźć poradnik, który pomoże Ci przenieść swojego bloga na Medium (wraz z własną domeną).


Logo, awatar i nagłówek

Zacznij projektowanie swojej publikacji od stworzenia logo, awataru i nagłówka.

Użyj plików .png z przezroczystym tłem dla swojego logo, awataru i nagłówka. Dzięki temu Twoje logo będzie wyglądało świetnie na wszystkich tłach i nagłówkach. Możesz stworzyć je w programach takich jak Photoshop czy GIMP.

  • Logo publikacji (pojawia się na górze każdego tekstu) nie powinno być szersze niż 600 pikseli i wyższe niż 75 pikseli.
  • Awatar (ikona, która pojawia się obok nazwy Twojej publikacji, na przykład na końcu każdego postu) powinien mieć wymiary 60 na 60 pikseli.
  • Nagłówek dostępny jest w rozmiarze małym, średnim i dużym. Do dużego nagłówka możesz dodać też zdjęcie: użyj pliku o proporcjach 2:1 i minimalnych wymiarach 1500 na 750 pikseli.

Nagłówki

Nagłówki są całkiem nową funkcją, która dzięki kilku świetnym opcjom pozwala na spersonalizowanie publikacji i nadanie jej niepowtarzalnego wyglądu.

Tak wygląda narzędzie dostosowywania nagłówka.

Rozmiary nagłówków i opcje zdjęć

Nagłówek Twojej publikacji może być mały, średni lub duży. Jeśli wybierzesz mały lub średni rozmiar, będziesz mógł dostosować jedynie kolor tła.

Mały nagłówek.
Średni nagłówek.

W przypadku dużego nagłówka możesz również wybrać zdjęcie w tle. Obrazek musi mieć przynajmniej1500 pikseli szerokości i 750 pikseli wysokości. Polecamy wykorzystać jak największe zdjęcie o proporcjach 2:1 (takie, którego szerokość jest dwa razy większa niż wysokość).

Duży nagłówek.

Duże zdjęcia mogą zostać przycięte, w zależności od tego jak duży obszar jest widoczny w przeglądarce czy na urządzeniu mobilnym, dlatego możesz dostosować na nim położenie punktu centralnego, by mieć pewność, że inni zobaczą właśnie tę część zdjęcia.


Logo w nagłówku

Jeśli chcesz dodać logo w Twoim nagłówku, upewnij się, że ma ono możliwie jak największe wymiary, żeby dobrze wyglądało na każdym urządzeniu.

Zakładamy, że każde logo ma rozdzielczość odpowiadającą ekranowi Retina, co oznacza, że w rzeczywistości będzie wyświetlane w dwa razy mniejszym rozmiarze. Jeśli załadujesz logo o rozmiarze 2000 na 1000 pikseli, Medium wyświetli to logo w rozmiarze 1000 na 500 pikseli. Wszystko po to, by Twoje logo wyglądało świetnie na każdym urządzeniu, od małych ekranów smartfonów do wielkich ekranów Retina.

Logo, które jest większe od Twojego nagłówka zostanie zmniejszone tak, aby się zmieściło, ale mniejsze logo nie zostanie rozciągnięte.

Upewnij się, że Twoje logo jest możliwie jak największe. Wybierz rozmiar, który chciałbyś widzieć na stronie publikacji, a potem pomnóż go przez dwa.


Opcje nagłówka

Oprócz wyboru rozmiaru nagłówka, możesz też dodać do niego logo, tekst, lub oba.

Wybór położenia tekstu, logo lub tekstu i logo razem.

Twoje logo lub tekst umieszczony w nagłówku mogą być wyrównane do lewej lub wyśrodkowane. Poeksperymentuj i sprawdź, co wygląda najlepiej w różnych rozmiarach i kolorach.

Opcje zmiany położenia nazwy publikacji i logo w nagłówku.

Publikacja Those People wybrała nagłówek z małym, kwadratowym logo i dwiema liniami tekstu, który został wyrównany do lewej.

Jedno Medium; niezliczone style publikacji

Kolory

Jako tło Twojego nagłówka możesz wybrać dowolny kolor tęczy. Nasz edytor wymaga kodu hex wybranego koloru. Możesz również wybrać pomiędzy dwoma ustawieniami — subtle oraz bold. W wersji bold Twój kolor będzie pojawiał się w wielu miejscach, zaś subtle sprawi, że pojawi się tylko w postaci kilku subtelnych akcentów.

Chcesz znaleźć idealny kolor nagłówka i jego kod hex? Zajrzyj na tę świetną stronę: Color Hex.

JAKIE ŚLICZNE KOLORY!

Eksperymentuj z paletą kolorów. Wybór koloru zmieni również kolory w Twojej publikacji (podkreślenia, przyciski i inne części interfejsu), dynamicznie dobierając idealnie uzupełniające się odcienie.

Niebieski kolor publikacji Backchannel zmienia również wygląd podkreśleń i ikony serca.

To dobry moment, by przypomnieć dlaczego lepszym wyborem jest logo w formacie .png z przezroczystym tłem—tło logo umieszczonego na przezroczystym tle będzie w kolorze takim samym jak kolor publikacji, dzięki czemu Twoja publikacja będzie wyglądała bardziej profesjonalnie.

Być może będziesz musiał zmodyfikować swoje logo, by odpowiednio je dopasować (co można zrobić w Photoshopie, GIMPie lub innym programie graficznym).

Sekcje tagów

Możesz dostosować menu nawigacji na stronie Twojej publikacji wykorzystując tagi, których używasz już w publikacji. Wybierz tagi, które chcesz wyróżnić na stronie głównej publikacji. Możesz wybrać do siedmiu tagów.

Narzędzie do dostosowywania tagów na stronie Twojej publikacji.

Favikona

Lubisz, gdy strona ma fajną ikonę wyświetlaną na pasku kart Twojej przeglądarki, dzięki czemu łatwiej jest ją zlokalizować?

My też.

Teraz Twoja publikacja też może mieć swoją favikonę. Funkcja ta jest dostępna dla publikacji z własną domeną. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak przenieść swoją domenę na Medium, przeczytaj ten artykuł.

Własna favikona sprawia, że Twoja publikacja wyróżnia się na pasku kart.

Nie chcesz własnej favikony? Spoko. Możesz dalej używać naszej.

Layout Twojej publikacji

Choć nie jest to nowa funkcja, layout zalicza się do najważniejszych aspektów Twojej publikacji.

Zakładka homepage layout pozwala Ci na organizowanie sekcji i dostosowanie wyglądu Twojej publikacji.

Możliwości są niemal nieograniczone.

Zacznijmy od layoutu: artykuły mogą być prezentowane w siatce, w streamie jak na Twojej stronie głównej, lub jako lista. Dla tej pierwszej opcji wybrałam pojedynczą sekcję sortowaną według daty dodania postów do publikacji, i wyświetliłam ją jako siatkę.

Publikacja Talkback, z tekstami wyświetlonymi w siatce

Gdy publikacje się rozwijają, często potrzebują lepszej organizacji niż to, co widoczne na przykładzie powyżej. Organizacja publikacji jest kluczowa również dlatego, że pozwala jak najlepiej wykorzystać tagi, które można dodać do menu nawigacji.

Możesz również dodać sekcje wyróżnionych artykułów lub posortować artykuły pod względem daty opublikowania, tagów czy popularnych postów.

W tym przykładzie, wybrałam sekcję featured by wyróżnić dwa moje ulubione teksty w publikacji, oraz sekcję latest dla reszty postów poniżej.

Talkback, teraz z wyróżnionymi tekstami.

Zmiana małej części Twojego layoutu może znacząco wpłynąć na wygląd Twojej publikacji. W tym przykładzie, zmieniłam sposób wyświetlania zdjęć i dodałam tekst na zdjęciach.

Różnica jest znacząca (w moim przypadku nie wygląda to zbyt dobrze).

Siatka wygląda zupełnie inaczej, gdy na zdjęciach nie ma marginesów i umieszczony jest na nich tytuł.

Świat (publikacji) stoi przed Tobą otworem.

Znajdź w nim swoje własne miejsce.


Jeśli jesteś zainteresowany przeniesieniem swojego bloga lub publikowaniem na Medium i masz pytania dotyczące funkcjonowania publikacji lub importowania blogów, napisz do nas na polish@mediuminternational.com lub skontaktuj się z pomocą Medium pod adresem yourfriends@medium.com.