Zaleta bycia imigrantem

Podczas Dni Przedsiębiorczości brałem udział w debacie na temat prowadzenia biznesu w Polsce przez imigrantów. Gdy dotknęliśmy kwestii barier, z którymi mają do czynienia imigranci, miałem wrażenie, że organizatorzy byli nieco rozczarowani – żaden z uczestników tej dyskusji nie potrafił nazwać istotnych problemów podczas prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Jeszcze rok temu prawdopodobnie z chęcią bym wylał duszę na takim spotkaniu. W Evernote mam nawet szkic pod nazwą Gościnność polskiej biurokracji. Chciałem w nim opisać swoją przygodę w uzyskaniu zezwolenia na pobyt w Polsce, która trwała dwa lata aż w końcu o mało nie zakończyła się zamknięciem mojego postępowania poprzez błąd urzędnika. Cieszę się, że nie napisałem tego tekstu.

Trzeba przyznać, że ze wszystkich uczestników tamtej debaty, miałem chyba najmniejsze doświadczenie w prowadzeniu biznesu. Reszta gości miała swoje przedsiębiorstwa od kilkunastu lat. I w tym tkwił błąd organizatorów – nikt nie zamierzał narzekać, że coś mu nie pasuje. Wydawałoby się, że to od skromności, bo niby nie wypada w naszej sytuacji wyrażać publicznie swoje roszczenia. Jednak ja widzę tutaj zupełnie inne powody.

Wszystko jest względne i zależy od perspektywy. W dzieciństwie, kiedy biliśmy się z bratem, mama rozdzielając nas powiedziała do niego (brat jest starszy i, oczywiście, zwyciężał niemal zawsze): „Na twoją pięść zawsze się znajdzie większa”. Wtedy pomyślałem, że po prostu ktoś się zemści za mnie i pobije go, i zrobiło mi się lżej. Dopiero później zacząłem patrzeć na to inaczej.

Nic nie jest najgorszym lub najlepszym zdarzeniem w naszym życiu. Zawsze będzie coś, co przewyższa poprzednie doświadczenie.

Myślę, że to uświadomienie perspektywy bardzo mi pomogło w życiu i w biznesie. Pewne zdarzenia okazują się nie aż takie straszne na tle innych.

Gdy wyzywają od Ruskich, okazuje się, że to wcale nie boli w porównaniu do krytyki ze strony klienta. Gdy nie dostaję zezwolenia na pobyt, to to już nic w porównaniu do odmowy kredytu dla firmy.


Wierzę, że osoby, które przeprowadziły się z innego kraju, mają co najmniej jedną przewagę nad lokalnymi mieszkańcami – znacznie większy głód. Głód do lepszych warunków życia, do nawiązania nowych znajomości, do szacunku i uznania, do lepszego traktowania. I każda przeszkoda na drodze imigranta sprawia, że ten głód staje się większy.

Zazwyczaj, imigrant przyjeżdża z miejsca, gdzie pod różnymi względami było mu gorzej. Z kolei w nowym miejscu nie ma własnej historii, nie ma przeszłości. Ma tylko cel i minimum środków do jego osiągnięcia. I w przeciwieństwie do miejsca pochodzenia, teraz on nie ma przed kim narzekać. Narzekanie absolutnie traci sens.

Narzekanie nie ma żadnej wartości dodanej. Dlatego nasze skargi tak naprawdę nigdy nikogo nie obchodzą. Zrozumienie i akceptacja tego faktu pozwoliła mi zrobić duży krok w samorozwoju.

Akceptacja wszystkich barier na drodze migranta jako domyślnych zasad ‘gry', a jednoczesne zrozumienie własnej przewagi, i tego, jakie możliwości otwiera, daje wielką motywację i pewność siebie.


Imigranci mają istotną zaletę. Miałem szczęście, że w końcu ją uświadomiłem sobie i tak mnie zmotywowała. Myślę, że każdy powinien mniej się skupiać na negatywnych stronach sytuacji, w której się odnalazł i więcej uwagi poświęcić możliwościom, które daje.