Podstawowy audyt Twojego fanpage’a w 12 krokach [CZĘŚĆ I]

Prowadzenie strony na Facebooku nie jest prostą sprawą i wymaga dbałości o wiele szczegółów. Możliwe jest jednak wykonanie szeregu zabiegów, dzięki którym nasz fanpage będzie wyglądał bardziej profesjonalnie. Zabiegi te to wnikliwy, wstępny audyt. Czynność, którą powinien wykonać każdy z Was, także okresowo, a w szczególności w przypadku przejmowanych po innych stron czy doradztwa.

Cover photo i zdjęcie profilowe

To na pierwszy rzut oka elementy stwarzające niewielkie problemy. Warto jednak zadbać przynajmniej o dwa aspekty: odpowiednie wymiary i jakość zdjęć.

Wymiary zalecane dla cover photo: 851 na 315 pikseli. Wymiary zalecane dla zdjęcia profilowego: 160 na 160 pikseli.

Warto przestrzegać tych wytycznych, dzięki którym zdjęcie będzie wyglądało identycznie na wszystkich urządzeniach czy przeglądarkach.

Kolejna kwestia to jakość zdjęć. Facebook proponuje rozszerzenie *.JPEG (sRGB), jednak o wiele lepszym wyborem będzie plik z końcówką *.PNG. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie gdy grafiki mają ostre krawędzie i kontrastujące kolory. Pamiętać należy też, aby tak cover photo, jak i zdjęcie profilowe nie przekraczały rozmiaru 100 KB. W innym wypadku Facebook zdjęcie mocno skompresuje, a ubytek na jakości będzie bardzo widoczny.

Dobrej jakości cover photo, bez “artefaktów”, które są efektem ubocznym kompresji.

Trick z rozmiarem poniżej 100 KB nie zawsze działa, niemniej warto spróbować i pamiętać o takiej ewentualności.

Pomocnym narzędziem okazuje się tutaj IrfanView z pakietem pluginów. Podczas zapisu obrazu, można włączyć wymuszony zapis do odpowiedniego rozmiaru pliku. Działa tylko w przypadku JPEG-ów.

Uzupełniona sekcja „Informacje” i skrócony opis

Znasz to? Wchodzisz na fanpage, którego nazwa niewiele Ci mówi. Szukasz opisu działalności i… niczego się nie dowiadujesz.

Warto uzupełnić całą sekcję Informacje, podać godziny otwarcia lokalu, adres, telefon, e-mail i działający link do strony www. Zapewnić odwiedzającemu jak najwięcej danych, a przede wszystkim stworzyć konkretny skrócony opis. Tak, aby potencjalny fan wiedział, czego dotyczy dana strona.

Odpowiedni opis. Wszystko jasne. Wiemy, czego dotyczy strona.

Kolejność i sensowność zakładek

To rzadko poruszany aspekt, o który należy zadbać. Zakładki widoczne pod zdjęciem w tle można niemalże dowolnie przesuwać i ustawiać. Widocznych jest 5 linków, a 4 ułożyć można w odpowiadającej nam kolejności.

Przykład ustawienia zakładek, zachęcający do odwiedzenia podstron statycznych.

Warto wyciągnąć na wierzch te podstrony, które są dla nas najważniejsze. Aplikacje, statyczne podstrony (np. sekcję powitalną czy promocje) albo recenzje, jeśli mamy czym się pochwalić. Pamiętaj, że w sekcjach po lewej stronie nadal pozostaną widoczne zdjęcia i filmy, więc można je próbować ukryć w zakładkach u góry.

Aby ustawić kolejność zakładek, wystarczy kliknąć w Więcej… i wybrać opcję Zarządzaj kartami.

Featured Video

Jeżeli Twoja firma posiada wideo prezentujące produkt czy usługę, warto ten krótki spot umieścić w sekcji Informacje. Wszak obraz mówi więcej niż 1000 słów. Taki zabieg to wyróżnienie się i podkreślenie profesjonalizmu.

Najpierw umieść wideo na tablicy. Następnie przejdź do sekcji Wideo i kliknij przycisk Dodaj polecany film. Wybierz film i zatwierdź. Od teraz powinien być on widoczny w sekcji Informacje, nad opisem, jak także wyróżniony w zakładce Wideo.

W zakładce “Filmy” powinieneś odnaleźć taką sekcję.

Kategoria i tagi tematyczne

Mechanizmy Facebooka pomagają zdobyć polubienia. Jednym z takich mechanizmów są proponowane strony, wyświetlające się po polubieniu danego fanpage’a. Wygląda to mniej więcej tak.

Po polubieniu strony “Kociewie Czeka na Ciebie”, pojawić Ci się mogą inne, zbliżone tematycznie strony.

To, czy Twoja strona będzie „gratyfikowana” przez podobny mechanizm, zależy od tego, czy uzupełniłeś dwie sekcje w informacjach o fanpage’u. Mowa o odpowiedniej kategorii strony oraz tagach tematycznych. Możesz wybrać 3 tagi, podpowiadane przez Facebooka. Decyduj mądrze i pozwól Facebookowi polecać Twoją stronę. Wystarczy mu w tym nieco pomóc :)

Przykładowe tagi dla sklepu online z alkoholem: piwo, cydr i miód pitny.

Adres URL

Każdy szanujący się fanpage powinien posiadać unikatowy, przyjazny dla użytkownika i łatwy do zapamiętania adres. Aby ustawić własny URL, wystarczy przejść do sekcji Informacje i kliknąć pole Adres strony na Facebooku.

To nie jest własny adres URL: https://www.facebook.com/Czuj%C4%99-widz%C4%99-s%C5%82ysz%C4%99-Ratuj%C4%99-281458095342334

To jest własny adres URL: https://www.facebook.com/projektpr/

Uwaga! Przemyśl dobrze, jaki adres chcesz ustawić. Jego zmiana będzie później możliwa tylko raz, a wszystkie linki kierujące do starej nazwy przestaną działać!

Własny adres URL nie dość, że wygląda lepiej, to jest też łatwiejszy do zapamiętania i przepisania.


Przejdź do kolejnej części poradnika, w której umówiliśmy kolejne aspekty audytu, takie jak: albumy ze zdjęciami, regularność publikacji, polubione strony czy przycisk „call to action”.

Zdjęcie w nagłówku: Daniel Kulinski (Flickr, CC BY-NC-SA 2.0)

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Projekt PR’s story.