#sekretyKuźniara: zanim zaatakujesz — poznaj kontekst

14 maja 2015 opadła kurtyna akcji na www.sekretykuzniara.com, podczas której udało się w przemyślany sposób zamienić hejterski jad w zabawę. Sekret był prosty: zanim zaatakujesz — poznaj kontekst.

Szum w sieci wywołała wypowiedź Jarosława Kuźniara, opublikowana w wywiadzie dla magazynu „Grazia” (19 marca 2015). Wyrwane z kontekstu zdanie zostało cytowane nie tylko przez internautów, ale i także przez tradycyjne media. Co ciekawe, do 13 kwietnia, cały tekst wywiadu był dostępny tylko w wersji papierowej, do której sięgnęło niewielkie grono komentujących.

Internauci prześcigali w pomysłach na oszczędzanie podczas zagranicznych wakacji. Ale nie tylko oni. W gronie aktywnych komentujących pojawili się także koledzy po fachu z macierzystej stacji TVN. Hasztaga #sekretyKuźniara pierwszy użył na Twitterze @A_Biernacki (obecnie to konto już nie istnieje). Był on też najaktywniejszym autorem w social mediach — pod hasztagiem wygenerował 77 wzmianek, a sam # był przez kolejne dni w czołówce trending topic w Polsce. W momencie eskalacji #sekretów, główny zainteresowany był tysiące kilometrów od miejsca akcji — opiekował się swoimi klientami w czasie wyprawy na Syberię. Nawet tam musiał podróżnikom swojego butikowego biura podróży goforworld.com tłumaczyć, że kontekst ma znaczenie. Na ile jednak mógł na bieżąco komentował sytuację, udzielał wywiadów.

„Zasypiam na końcu świata z głową pełną przeoranych twarzy. (…) Kolej transsyberyjska zwalnia myślenie, ocenianie innych, uczy pokory, dystansu, prostszego świata. (…) Niezwykle cenne doświadczenie w dniu, w którym jad internetowych analfabetów znów bulgocze. Spływacie po mnie”

Czarne/białe
Nowy sekret Kuźniara

Jak mógłbym nie skorzystać z energii, która eksplodowała pod hashtagiem #SekretyKuźniara! (tweet, 19.04.2015, godz. 9.01)

17 kwietnia 2015 pod adresem www.sekretykuzniara.com pojawiła się prosta strona internetowa. Powstała, aby pokazać, że kiedy rozum śpi budzą się najlepsze pomysły. Kuźniar uznał, że warto wykorzystać popularność hashtagu #SekretyKuźniara i dał ludziom szansę na dzielenie się doświadczeniem z podróży. Launch strony poprzedziły teasery w formie grafik z cytatami, publikowanymi na prywatnych profilach Kuźniara na FB i TT, przez 4 dni.

Pozytyw/negatyw
Kuźniar zabawi się emocjami

„Niech sekretykuzniara.com będą miejscem, w którym nie zło, nie złość, nie hejt, ale pogoda, sympatia i pomoc wzajemna spotkają się. Tak, żeby pokazać, że czarne potrafi być białe, złe potrafi być dobre. Niech to będzie miejsce, w którym przez najbliższy czas będziecie mogli zostawiać własne pomysły na to, jak ułatwić sobie podróż. Nie oszukiwać nikogo, nie okłamywać nikogo, bo nie o to chodziło. Ale w jaki sposób w podróży ułatwić sobie życie” — wyjaśniał Kuźniar w filmowym zaproszeniu, zachęcając tym samym do wzięcia udziału w zabawie.

Przez 2 tygodnie użytkownicy mogli dzielić się uczciwymi sposobami ułatwiającymi podróżowanie, a także przeglądać i głosować na pomysły zgłoszone przez innych. Autorzy najciekawszych pomysłów dostali nagrody — pięknie wydane przewodniki po USA z dedykacją od Jarka Kuźniara.

Złośliwość/pomoc
Kuźniar doceni pomysł

Filmowe zaproszenie zostało wyświetlone blisko 40 000 razy, statystyki strony sekretykuzniara.com to blisko 15 000 odsłon. Udział w zabawie wzięło zaledwie 9 zainteresowanych. Pozostałe wpisy nie nadawały się do publikacji, bo łamały zasady netykiety. Nagrody dostali autorzy 4 pomysłów, które znalazły największe uznanie w głosowaniu internautów. Nagroda specjalna została przyznana właścicielom restauracji wietnamskiej Duża Micha, którzy co prawda nie wzięli udziału w zabawie, ale wykorzystali hasztag #sekretykuzniara do promocji swojej kuchni w wersji offline.

Zwycięstwo/przegrana
Internet doceni Kuźniara

Wielu znawców zarządzania sytuacją kryzysową doceniło kreatywne podejście i przekucie krytycznej wymowy hasztaga w zabawę o pozytywnym wydźwięku. Akcja osiągała nawet 387 961 zasięgu social media w ciągu 1 dnia, w sieci pojawiło się blisko 4000 wzmianek z hashtagiem #sekretykuzniara, a case był prezentowany m.in. podczas Kongresu Profesjonalistów w Rzeszowie czy Sekretów Social Media w Poznaniu. Efekt udało się osiągnąć dzięki rozsądkowi, dystansowi i koleżeńskiej, a nie biznesowej relacji między Jarkiem Kuźniarem i agencją Projekt PR. Akcja dobitnie udowodniła, że treści internetowe warto odczytywać, naszym zdaniem, w szerszym kontekście. Inaczej można ulec pułapkom skrótów myślowych zawartych w 140 znakach.