Sekrety Snapchata dla marketerów (i nie tylko)

Jeśli poradnik Ci się spodoba, udostępnij go proszę swoim znajomym i kliknij ‘serduszko’ na samym dole tekstu — z góry dziękuję!

Nazywam się Jakub Mrugalski i na Snapchacie działam już od wielu miesięcy. Używam tej sieci nie tylko jako konsument treści, ale przede wszystkim jako twórca. Zależy mi więc na zbudowaniu jak największego grona odbiorców, a zarazem na jak najskuteczniejszym dotarciu do osób, które już mnie obserwują. Chcąc to osiągnąć, w ciągu ostatnich miesięcy przeprowadziłem wiele eksperymentów, dzięki którym wiem lepiej jak działa ta sieć. Chciałbym się z Tobą podzielić moimi spostrzeżeniami.

Moje konto na Snapchacie

Moje badania

Przez wiele tygodni kolekcjonowałem wszelkie poradniki na temat Snapchata. Jedno co mogę o nich powiedzieć, to fakt, że niezwykle często się powtarzają. Po przeczytaniu ponad setki tekstów na temat tej sieci, wiem mniej więcej tyle ile wiedziałem po zapoznaniu się z pierwszą dziesiątką wpisów z mojej kolekcji. Wszystkie pozostałe publikacje zawierały praktycznie tą samą wiedzę. Można powiedzieć, że Snapchat jest siecią tak prostą, że nie ma co tam opisywać i to głównie dlatego, wszelkie poradniki są tak ubogie w treść. Ja podszedłem do tematu od innej strony. Uznałem, że najwyższy czas, aby ktoś porządnie rozpracował tę sieć i przygotował kompletny poradnik dla marketerów chcących w niej działać.

Aby zebrać porady na potrzeby tego poradnika, przez kilka miesięcy obserwowałem największe technologiczne, rozwojowe i biznesowe gwiazdy Snapchata — głównie z USA.

Za każdym razem, gdy zauważyłem coś interesującego w wykonaniu obserwowanej gwiazdy, notowałem to. W ten sposób zebrałem pokaźną kolekcję trików, zdatnych do wykorzystania na Snapie. Obserwowałem także jak często publikują znane osoby, o czym mówią oraz to, jak prowadzą interakcje ze swoimi fanami. W ten sposób powstał ten poradnik.

Jak użytkownik dociera do Twoich treści?

Pominę początek wzruszającej historii, jak to Twój widz znalazł Twojego snapkoda, zeskanował go i dodał Cię do obserwowanych. Ten etap masz już za sobą. Problem polega na tym, że przeciętny użytkownik obserwuje kilkadziesiąt różnych kont, a Ty jesteś jednym z nich. Pytanie brzmi więc, jak to się dzieje, że widz zapoznaje się z Twoim contentem?

Jako, że Snapchat nie posiada typowego, znanego np. z Facebooka czy Twittera ‘timeline’, sposoby na dotarcie do Ciebie są dwa.

 • Twój fan scrolluje listę nowych filmów, odnajduje Ciebie na tej liście, klika w miniaturę filmu i ogląda co dla niego przygotowałeś.
 • Twój fan siedzi na nudnym wykładzie na uczelni, klika więc na pierwszy film na liście i zaczyna oglądać. Snapchat działa w ten sposób, że po zapoznaniu się z treściami pierwszego z użytkowników, zacznie odtwarzać treści następnego, później jeszcze następnego i tak aż do końca kolejki, pośrodku której znajduje się Twój content.

Obie metody dotarcia do treści mają ten sam problem. Twoja treść musi być dostatecznie wysoko na liście powiadomień, wtedy:

 • Fan przypomni sobie o Twoim istnieniu (zastanawiał się, co by tu oglądać i nagle zauważył, że wrzuciłeś nową treść).
 • Automat odtwarzający filmy ze snapa, odtworzy Twoje filmy szybciej (bo jesteś wyżej w kolejce). Pamiętaj, że przeciętny widz przeznacza maksymalnie kilka minut na jedną sesję ze Snapchatem. Oznacza to, że jeśli przed Twoimi treściami znajduje się kilkadziesiąt innych, to widz wyłączy telefon zanim automat dotrze do Twojego contentu. Jest więc szansa, że nigdy nie usłyszy/zobaczy Twojego przekazu.

Spróbujmy więc zoptymalizować oba przypadki tak, aby Twoje treści odtwarzane były częściej. Nie zwiększy to ilości Twoich fanów, ale sprawi, że obecni widzowie, z większym prawdopodobieństwem zapoznają się z tym, co publikujesz.

Jak przyciągnąć uwagę widza?

Fan przewijając listę nowych publikacji, widzi na niej przede wszystkim dwie rzeczy. Nazwę użytkownika oraz miniaturę przedstawiającą treść zawartą wewnątrz snapa. Na podstawie tych dwóch parametrów decyduje, czy kliknąć na powiadomienie o nowej treści, czy je pominąć.

Nazwa wyświetlana użytkownika i login na Snapchacie, to dwie różne rzeczy. Możesz logować się do sieci jako ‘pimpek777’ a na liście powiadomień być widocznym jako ‘mgr. inż. Jan Kowalski’ — nie ma z tym problemu.

Jak wspomniałem w poprzednim rozdziale, użytkownik musi Cię zauważyć. Przy scrollowaniu naszego umownego timeline (czyli listy nowych publikacji), Twoja nazwa użytkownika musi rzucać się w oczy.

Moje ostatnie powiadomienia ze Snapchata

Zwróć uwagę na powyższego screena. Wyobraź sobie, że jestem znudzony i dość szybko przewijam tę listę. Kogo zdecydowanie uda mi się zauważyć, a kogo pominę? Pierwszą osobą, która rzuca się w oczy jest Paweł Opydo. Dzieje się tak z kilku powodów:

 • Paweł ma dość długą nazwę użytkownika, składającą się z jego imienia i nazwiska oraz z nazwy ‘marki’ jaką promuje na snapie. Nazwa ta ‘wystaje’ ponad inne w trakcie przewijania listy.
 • W nazwie wyświetlanej zastosował on znak emoji (emotka, zdatna do wpisania na większości telefonów). Zwróć uwagę, że nikt przed nim jak i za nim na liście nie stosuje tego zabiegu. Zdecydowanie nie przegapię więc jego publikacji!
 • Miniatura koło treści Pawła, to dobrze widoczną twarz. Wybija go to spośród nic nie znaczących miniatur od Chrisa (co ona przedstawia?) od Brittany (to jakiś notatnik?), czy od Gosi (to jakaś woda?). Widząc twarz, zakładam, że twórca będzie o czymś opowiadał, więc odtworzę ten film jeśli akurat najdzie mnie ochota na posłuchanie czegoś mądrego lub zabawnego.

Jak więc można się domyślić, Paweł otrzyma więcej wyświetleń niż np. Gosia, której wyświetlana nazwa użytkownika jak i miniatura są raczej słabe. Wiele osób decyduje się na to, aby na Snapchacie używać swojego imienia jako nazwy wyświetlanej. To dobry pomysł jeśli masz 3–4 znajomych i wysyłacie wiadomości między sobą. Jeśli jednak słuchają Cię tysiące ludzi, to wiedz, że nie jesteś jedynym Markiem, Jackiem czy Marysią. Na mojej liście znajomych występują dwie Gosie, więc gdyby nie fakt, że mogę zmienić komuś nazwę pod jaką go widzę (drugą nazwałem Gosia2), nigdy nie domyśliłbym się, kto to jest.

Na powyższym screenie moją uwagę przyciąga świetna miniatura przy publikacji Andrzeja Krzywdy. Idealnie widoczny napis “… jak TED” sprawia, że ja jako wielbiciel TEDa (konferencji, nie filmu) po prostu muszę na to kliknąć. Do tematu miniatury jeszcze wrócę.

Nazwa wyświetlana

Zwróć uwagę, że na poprzednim screenie, dla Andrzeja, nazwa wyświetlana była dokładnie taka sama jak login. Nie spersonalizował jej. Mógłby on stać się lepiej widocznym na liście użytkowników, gdyby z ‘andrzejkrzywda’ zmienił nazwę na “Andrzej Krzywda”. Niby to samo, ale z punktu widzenia estetyki i tego, co zauważają ludzie, mogłoby to dać sporą zmianę w ilości wyświetleń jego publikacji.

Zoptymalizuj swoją nazwę użytkownika. Spraw, aby:
* była dostatecznie długa (samo imię zazwyczaj odpada)
* była różna od loginu (zwłaszcza, gdy login nie ma związku z Twoją marką)
* zawierała przynajmniej jeden znak emoji (opcjonalne, ale zalecane)

Jeśli to możliwe, umieść w swojej nazwie wyświetlanej, emotikonę. Po pierwsze sprawi ona, że staniesz się lepiej widoczny, a po drugie, może ona przypominać Twoim widzom kim jesteś i czym się zajmujesz.

Kim jest Henry? Jest blogerem piszącym o rozwoju w biznesie.
Ważna uwaga:
Nazwa wyświetlana jest ograniczona do 30 znaków. Możesz ją zmieniać tak często jak tylko zechcesz. Niestety zmiany widoczne są jedynie dla nowych fanów. Ci, którzy już dodali Cię do obserwowanych, będą zawsze widzieli pierwotną nazwę (chyba, że sami ją zmienią).

Miniatura przy “My Story”

Wspominałem już, że dobra miniatura może zachęcić użytkownika do kliknięcia w Twój content. Problem polega na tym, że miniatury w teorii się nie wybiera (Snapchat nie ma oficjalnie takiej opcji). Ona po prostu sama się tworzy, ale czy aby na pewno nie mamy na nią wpływu?

To co widzisz jako miniatura na liście ostatnich aktualizacji, to nic innego jak wpisany w okrąg, ostatni kadr z Twojego nagrania. To Ty decydujesz, co jako ostatnie zobaczyła Twoja kamera. Możesz skończyć nagrywanie snapstorma (zbiór wideo snapów, jeden po drugim, zawierających jedną wypowiedź) po prostu uśmiechając się do kamery i nie jest to nawet zły pomysł. Możesz też zrobić fotkę czegoś intrygującego, co przyciągnie wzrok widzów. Andrzej z poprzedniego przykładu zrobił zdjęcie okładki książki z napisem TED i to zadziałało na mnie jak magnes. Jeśli publikujesz krótkie nagrania w transzach po kilkadziesiąt sekund, po prostu zadbaj o to, aby ostatnim kadrem na nagraniu nie był np. widok sufitu, czy kawałka buta.

Jeden z obserwowanych przeze mnie Twórców, każde swoje ‘przemówienie’ (trwające zazwyczaj po 3–4 snapy) kończył selfie na którym był widoczny on z uniesionym kciukiem (znak OK) i wielkim napisem (1–3 wyrazy) zawierającym słowa kluczowe opisujące temat wypowiedzi (np. Reklama na Faceboku). Dziwnie to wyglądało podczas oglądania jego story na pełnym ekranie, ale prezentowało się po prostu świetnie na liście ostatnich filmów. Wyglądało niczym okładka z tytułem aktualnej wypowiedzi. Zdecydowanie zachęcało do kliknięcia.

Podbijanie swojej pozycji w powiadomieniach

Snapchat nie posiada typowego timeline, znanego nam z innych sieci społecznościowych. Nie mamy więc tam do czynienia z żadnym zaawansowanym algorytmem, decydującym o tym, które treści będą widoczne, a które nie. W tej sieci widoczne jest jednocześnie wszystko, co zostało opublikowane przez wszystkie obserwowane przez Ciebie osoby. Ta lista może być niekiedy bardzo długa.

Jedyny parametr po którym Snapchat sortuje osoby wyświetlane w powiadomieniach, to czas ostatniej aktualizacji. Czyli Twój kolega, który wrzucił zdjęcie obiadu 10 minut temu, pojawi się na liście obserwowanych wyżej niż inny znajomy, który 2 godziny temu opublikował wciągającego snapstorma.

Jak wspomniałem w rozdziale na temat sposobów odkrywania treści przez fanów, Twoja pozycja na liście powiadomień ma ogromne znaczenie. Większość osób trafi na Twój content dzięki automatycznemu odtwarzaczowi snapchata. Przelatuje on przez wszystkie subskrypcje w kolejności od ostatnio aktualizowanych do najstarszych. Twoim zadaniem jest więc utrzymanie się możliwie blisko szczytu tej listy.

Jedyny sposób aby to zrobić, to publikować możliwie często w trakcie dnia. Kto często publikuje, ten będzie też często wyświetlany.

Jeśli nagrasz ciekawy materiał np. o 11:00, to prawdopodobnie po 5–6 godzinach znajdziesz się gdzieś na dole listy aktualności. Istnieje więc duża szansa na to, że osoby, które w okolicach godziny 18:00 po raz pierwszy zalogują się tego dnia na Snapchata i statystycznie poświęcą na niego 5–10 minut, nie dotrwają (na automatycznym odtwarzaczu) do czasu wyświetlenia Twoich treści.

Co zatem zrobić, jeśli masz przygotowaną tylko jedną wartościową publikację na dzień, a chcesz utrzymywać się na szczycie listy aktualności? Musisz co kilka godzin ‘podbijać’ swój content.

Dam Ci przykład, jak można to zrealizować.

 • godzina 11:30, nagrywasz długą wypowiedź na kilka snapów. Umieszczasz w niej pytanie do widzów z głosowaniem (o tym, jak zrealizować głosowanie jeszcze wspomnę).
 • po 4–5 godzinach mówisz, że do tej pory głosy oddało N osób, ale czekasz na więcej. Ta krótka, jednosnapowa publikacja sprawia, że znów lądujesz na szczycie listy aktualności.
 • po 2 godzinach od poprzedniego snapa publikujesz wyniki głosowania i znów Twoja pierwotna treść wskakuje na szczyt listy nowych filmów.
 • godzinę później (mamy już wieczór) publikujesz swój komentarz do wyników i dziękujesz wszystkim, że wzięli udział w głosowaniu. Znów jesteś na szczycie aktualności.

Cała zabawa polega na tym, aby co kilka godzin podbijać pozycję swoich treści. Można to zrobić nawet wrzucając co kilka godzin losową fotkę z napisem np. “czas na przerwę w pracy!”. To wystarczy.

W moim przypadku działa to tak, że nagrywam swoje filmy w okolicach godziny 8–9 rano. To bardzo kiepski czas na publikację materiału, ale akurat wtedy mam na to czas. Do południa filmy oglądnie kilkaset osób i licznik odwiedzin zaczyna wzrastać bardzo wolno (po 10–20 dodatkowych wyświetleń na godzinę). Wtedy wrzucam więc losową fotkę np. z widokiem mojego biurka i opisem jak to ciężko dziś pracuje. To nagle daje mi dodatkowe kilkadziesiąt wyświetleń na pierwszych snapach, ponieważ wskoczyłem na szczyt listy aktualności. Operację tę powtarzam jeszcze z 1–2x, tak aby nie spamować widzów, ale aby maksymalnie zwiększyć swoje szanse dotarcia do nich. W praktyce, dzięki stosowaniu techniki podbijania treści, ilość moich wyświetleń na Snapchacie zwiększyła się prawie trzykrotnie. Pamiętaj jednak, że dzięki podbijaniu treści docierasz do swoich fanów, których już masz. Jeśli posiadasz 300 obserwujących Cię osób, to nieważne jak wiele zabiegów zastosujesz, z ilością wyświetleń pojedynczego snapa nie wyjdziesz nigdy ponad tę liczbę.

Dodatkowe porady

 • Postaraj się podbijać pozycję swoich snapów w okolicach pełnej godziny zegarowej. Wtedy studenci i pracownicy robią przerwy podczas dnia, podczas których mogą sprawdzać aktualności ze snapa
 • Z mojego doświadczenia wynika, że największa oglądalność snapów przypada na wieczór. Upewnij się więc, że wrzucisz jakiś nowy content w okolicach godziny 18–19.
Informacja dla ludzi nieznających dobrze Snapchata
Na Snapchacie, użytkownik musi oglądać publikowaną przez Ciebie historię od początku, bez pomijania któregokolwiek ze snapów. Przynajmniej na ułamek sekundy zobaczy je wszystkie. Jeśli więc Twój fan, przez cały dzień nie widział publikowanych przez Ciebie materiałów, a Ty, późnym wieczorem wrzucisz do My Story np. zdjęcie swojej kolacji (w celu podbicia pozycji w aktualnościach), to zobaczy on nie tylko ostatnią aktualność (kolację) ale wszystkie z nich, od początku dnia. “My Story” traktowane jest jak jeden, nierozdzielny film, który albo cały ląduje wyżej w aktualnościach, albo cały w nich opada na koniec listy. Ty podczas dnia, jedynie doklejasz nowe sceny do tego filmu.

Zmniejszenie retencji widzów

Gdy zaczniesz intensywnie udzielać się na Snapchacie, szybko zauważysz zjawisko tzw. retencji widzów. Załóżmy, że nagrasz snapstorma składającego się z 15 pojedynczych snapów. Pierwszy film zobaczy np. 500 osób, drugi 490, trzeci 430, a ostatni z puli już tylko 200. Dlaczego tak się dzieje? dlaczego oglądalność zawsze maleje?

Może tak się dziać z kilku powodów:

 1. Twój materiał nie zainteresował widza. Zobaczył on 2–3 ujęcia i pominął pozostałą część Twojego materiału.
 2. Widz zobaczył wszystko to, co było do zobaczenia w czasie jego sesji ze Snapchatem. Później być może zobaczy resztę.

W pierwszym przypadku niewiele możesz zrobić. Jeśli temat nie wciągnął widza, to kolejną szansę na zainteresowanie go, będziesz miał prawdopodobnie dopiero następnego dnia, gdy pierwsze snapy znikną z ‘My Story’. Niestety powoduje to pewien problem. Gdy nagrasz mało ciekawy materiał rano i bardzo ciekawy wieczorem, to widz musi przebrnąć przez ten pierwszy, aby dotrzeć do drugiego. Będę jeszcze wspominał o rozwiązaniu tego problemu.

Drugi przypadek jest bardziej złożony. Wytłumaczę Ci go na przykładzie.

 1. Zaczynasz nagrywanie snapów o godzinie 12:00. Nagrywasz pierwsze ujęcie
 2. Wrzucasz pierwszy film na snapa i minutę później uploadujesz kolejny, a minutę dalej jeszcze jeden
 3. Tutaj trochę się zacinasz przed czwartym ujęciem. Robisz z dziesięć dubli, by po 10 minutach wrzucić poprawnie nagrany film.
 4. Bez większego problemu nagrywasz 5 kolejnych snapów, wrzucając je jeden po drugim do sieci.

Wyobraź sobie teraz swojego fana. Ma na imię Jacek i wchodzi na Snapchata o godzinie 12:05. Na swoją sesję przeznaczy statystycznie 5 minut. Co zobaczy? Jedynie trzy Twoje pierwsze snapy, ponieważ kolejne jeszcze nie powstały. Nawet jeśli Jacek spędziłby na snapie pół godziny, to weź pod uwagę, że musiałby po zobaczeniu trzech pierwszych nagrań, przejść do oglądania innych, po czym po 10 minutach wrócić do Ciebie. Czy wróci? niekoniecznie.

Twoim największym wrogiem w walce o utrzymanie uwagi widzów są przerwy między kolejnymi snapami ze snapstorma. Musisz je zmniejszyć lub… zejść z nimi do zera, a jest to możliwe!

Zerowe przerwy między filmami

Nagrywając swoje snapstormy, stosuję pewną użyteczną sztuczkę. Włączam w telefonie tryb samolotowy i rozpoczynam nagrywanie. Po zarejestrowaniu pierwszego ujęcia, klikam opcję wysyłki nagrania do sieci. Program oczywiście krzyczy, że nie ma dostępu do Internetu. Mój snap zostaje więc dodany do kolejki. Nagrywam kolejny i jeszcze następny. Gdy moja lista snapów osiągnie około 9–10 sztuk, wyłączam tryb samolotowy i kolejno wysyłam nagrania do sieci. W tym momencie, odstępy między nimi wynoszą zero sekund. Użytkownik, który w momencie publikacji wpadł np. na 5 minut i tak zobaczy je wszystkie, niezależnie od tego, że ich przygotowanie zajęło mi np. 20 minut (bo np. dodawałem do nich podpisy i emotki).

Ważna uwaga:
W momencie pisania tego tekstu, aplikacja Snapchata jest bardzo niestabilna. Nie przygotowuj ogromnej ilości snapów w trybie offline, bo w przypadku awarii programu, stracisz je wszystkie. Wysyłaj swoją pracę do sieci możliwie często. Ja staram się nie przekraczać 10-ciu pozycji w kolejce.

Podpisy do snapów

Zarówno do zdjęć, jak i do filmów na Snapchacie, można dołączyć krótki, maksymalnie 70-cio znakowy podpis. W większości przypadków wystarcza on do opisania w kilku słowach tematu o którym mówisz.

Stosowanie podpisów do snapów może zwiększyć ich oglądalność. Musisz wiedzieć, że znaczna część użytkowników Snapchata, wrzuca na niego głównie zdjęcia i filmiki w których dźwięk nie odgrywa ważnej roli. Z tego powodu, znaczna część filmów oglądana jest bez dźwięku. Musisz w jakiś sposób zachęcić swojego widza do posłuchania tego, o czym aktualnie mówisz. Zakładając, że większość fanów nie posiada zdolności czytania z ruchu ust, musisz im jasno zakomunikować o czym będzie Twój długi wywód. Dodatkowo, każde kolejne ujęcie ze snapstorma może zawierać informacje uzupełniające w stosunku do tego co mówisz. Mogą to być np. trudne w zapisie nazwy wspomnianych marek, czy adres strony internetowej.

Te snapstormy można oglądać nawet bez dźwięku.

Jeśli nie masz czasu i ochoty na to, aby podpisywać każde ze swoich ujęć (znacznie wydłuży to czas produkcji całego snapstorma), to przynajmniej rozważ możliwość wrzucenia podpisu do tych ujęć w których poruszasz jakiś nowy temat. Dzięki temu użytkownik, który wskoczy do Twojej historii w jej trakcie, będzie wiedział o czym mówisz (mógł np. zobaczyć fragment snapów rano, a wieczorem już nie pamięta jaki był temat Twojej wypowiedzi).

Niestandardowe zastosowania emotek i pisaka

Podpisy, zwłaszcza te na snapach będących początkiem nowego tematu, można przygotować w bardziej atrakcyjny wizualnie sposób. Snapchat nie daje nam wielkiego pola do popisu w temacie ozdobników graficznych, a jedynie umożliwia wrzucanie emotek na film/zdjęcie. Można jednak wykorzystać emotki jako tło do swoich tekstów. Na animacji poniżej widać jak przekształciłem emotkę mikołaja w czerwony pasek u dołu ekranu (rozciągnąłem ją).

Mikołaj jako tło do tekstu

Kolejna sztuczka to koloryzowanie obrazka z użyciem emotek. Znaki emocji używane w Snapchacie mają pewną użyteczną właściwość. Ich skrajne piksele są półprzezroczyste. Można to wykorzystać do podkoloryzowania zdjęcia lub filmu na dowolnie wybrany kolor. Załóżmy, że chciałbym sprawić, aby moja fotka była fioletowa. Muszę więc tylko znaleźć emotkę w zbliżonym kolorze i odpowiednio ją powiększyć i umiejscowić na ekranie. Całą operację obrazuje poniższa animacja. Oczywiście na Snapchacie, jakość grafiki będzie znacznie lepsza. Tutaj zawiniła kompresja formatu GIF.

Zastosowanie emotki do koloryzowania fotografii

Pisząc teksty na mało czytelnych powierzchniach, warto zastosować tło w postaci emotki lub po prostu narysować pod nimi kilka kresek przy użyciu pisaka. Taki napis staje się czytelniejszy. Zwłaszcza, gdy używamy tekstu bez szarego paska.

Nabazgrane na szybko tło może zwiększyć czytelność tekstu

Linki na Snapchacie

Jako osoba profesjonalnie zajmująca się Snapchatem, prawdopodobnie będziesz chciał przekonać ludzi do wykonania jakiejś akcji poza aplikacją. Najczęstsza prośba będzie dotyczyła otworzenie linka.

Problem na Snapie jest taki, że nie da się w nim utworzyć żadnych klikalnych elementów. Ludzie muszą więc przepisywać linki z ekranu. Jako, że 100% Twoich widzów ogląda Cię na telefonie komórkowym lub tablecie, to przepisywanie tekstu staje się dla nich jeszcze bardziej dokuczliwe.

Z tego powodu, linki muszą być po pierwsze krótkie, po drugie łatwe do zapamiętania. Użytkownik musi zapamiętać adres URL, włączyć przeglądarkę i wpisać go ręcznie w pasek adresu. Nie trudno tutaj o pomyłkę.

Dawno, dawno temu, chciałem podzielić się ze swoimi czytelnikami linkiem do promocji na tani VPN na rok. Link do oferty składał się z 83 znaków. Po pierwsze na Snapie mogę napisać zaledwie 70 znaków, po drugie… nikt nie zapamięta tak długiego linka.

Tutaj z pomocą przychodzą serwisy do skracania linków. Jest ich wiele, ale ja używam jednego, konkretnego — bitly.com

Zdecydowałem się na ten serwis, ponieważ oferuję on najkrótszą z możliwych domen do skracania adresów — J.MP.

Link który wrzuciłem na snapa, wyglądał tak:
j.mp/VPNnaRok

Przyznasz, że nie jest trudno go zapamiętać i wpisać do przeglądarki. Zwłaszcza, gdy link ten pojawił się na wszystkich kilkunastu filmach ze snapstorma i dodatkowo został przeze mnie odczytany na sam koniec nagrania (aby nikt nie zrobił literówki).

Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z serwisu Bitly, musisz wiedzieć o tym, że oferuje on także zliczanie kliknięć w tak udostępniony link. Aby zobaczyć ile osób się nim zainteresowało, po prostu dodaj znak plusa na końcu URLa. Tak jak tutaj (możesz kliknąć):

j.mp/VPNnaRok+

Domyślnie, serwis ten będzie generował dla Ciebie losowe nazwy linków (zlepek liter), dlatego za każdym razem używaj opcji personalizacji adresu, aby uczynić go prostszym do zapamiętania.

Call To Action (CTA)

Na Snapchacie poza wezwaniem widza do otworzenia linku, mamy jeszcze trzy, najczęściej wykonywane akcje. Każda z nich reprezentowana jest przez osobną ikonę.

 • Duszek — to symbol Snapchata. Używasz go wtedy, gdy widoczny na ekranie tekst, to nazwa użytkownika którego polecasz obserwować.
  Za każdym razem, gdy mówisz o Snapie, możesz posłużyć się tą ikoną.
 • Głośnik — to znak, że prosisz usera o włączenie dźwięku. Możesz umieścić go na planszy poprzedzającej Twoją ważną wiadomość, albo już bezpośrednio na filmie w ujęciu w którym np. się przedstawiasz (kolejne ujęcia będą zawierały ważną treść).
 • Aparat — to prośba o screenshota. Przydaje się, gdy np. wrzucasz widzom zdjęcie jakiegoś artykułu, publikujesz bony zniżkowe, albo organizujesz głosowanie. Możesz też poprosić o zrobienie screena Twojego ujęcia z linkiem do strony. Wtedy użytkownik nie będzie musiał go zapamiętywać, bo zapisze się on w jego ‘rolce aparatu’.

Głosowania, sondy itp

Każdy twórca internetowy, wcześniej czy później chce poznać zdanie swoich widzów na pewien temat. Problem polega na tym, że Snapchat oczywiście nie oferuje narzędzi do przeprowadzenia tego typu akcji.

Użytkownicy tej sieci wymyślili jednak, że skoro aplikacja Snapchata informuje ile osób zrobiło screena konkretnego snapa, to można wykorzystać to jako licznik głosów. Z tego powodu, głosowanie na snapie odbywa się za pomocą screenshotów.

Przykładowy scenariusz, jak może wyglądać głosowanie:

 1. na pierwszym snapie mówisz “Cześć! jeśli aktywnie korzystasz z Twittera, to zrób proszę screena na kolejnym snapie! dzięki!”
 2. kolejny snap zawiera jedynie tekst “Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Twittera, zrób screenshota”. Koniecznie dodaj do tego wpisu emotkę aparatu z rozdziału ‘Call to action’.

Po kilku/kilkunastu godzinach od przeprowadzenia tej akcji, sprawdź swój licznik screenshotów wyświetlany w ‘My Story’ (musisz rozwinąć listę swoich snapów aby to zobaczyć).

Głosowanie może mieć też bardziej złożoną formę i składać się np. z 2–3 slajdów do oddania głosu. Możesz np. zapytać, co woli Twój fan, MacDonalda, czy KFC i na dwóch kolejnych snapach dać najpierw zdjęcie jednego, później drugiego z podpisem, że głosowanie odbywa się za pomocą screenshotów. Następnie wystarczy tylko sprawdzić, która opcja otrzymała więcej głosów i opublikować wyniki (pamiętasz rozdział o podbijaniu pozycji w aktualnościach?).

Organizowanie konkursów i innych akcji

Szacuje się, że 2/3 użytkowników Snapchata korzysta z aplikacji codziennie. Pozostałe 1/3 włącza aplikację co drugi dzień. Niewielu (mniej niż 1%, więc można ich pominąć) jest użytkowników korzystających z tej sieci sporadycznie.

Te statystyki są dla Ciebie ważne. Oznacza to mniej więcej tyle, że ogłoszony dziś na Snapie konkurs, prawdopodobnie zostanie przegapiony przez około 33% Twoich fanów — przy założeniu oczywiście, że masz pełne dotarcie do pozostałej części odbiorców. Chcąc więc dobrze wykorzystać swój zasięg na Snapchacie, wszystkie akcje musisz planować i ogłaszać z wyprzedzeniem.

Przez 2–3 kolejne dni informuj np. o konkursie, który zamierzasz przeprowadzić w sobotę. Wtedy masz szansę na dotarcie do niemal wszystkich swoich obserwujących.

Szacowanie ilości aktywnych widzów

Z poprzedniego rozdziału dowiedziałeś się, że dziennie ogląda Cię prawdopodobnie nie więcej jak 66% Twojej łącznej liczby fanów. Możesz skorzystać z tej wiedzy do oszacowania prawdziwej ilości Twoich aktywnych widzów (Snapchat nie podaje takiej informacji).

Aby wykonać tego typu obliczenia, posłuż się wzorem:

suma = MAX x 100 / 66

Pod MAX podstaw swoją maksymalną ilość wyświetleń pojedynczego snapa jaką kiedykolwiek uzyskałeś. Jeśli więc Twojego rekordowego (pierwszego na My Story) snapa zobaczyło np. 900 osób, to znaczy, że szacunkowo ilość Twoich fanów to 1363 osoby.

suma = 900 x 100 / 66
suma = 1363

Ten wzór pozwoli Ci oszacować do jakiej grupy osób jesteś w stanie dotrzeć np. z ogłoszeniem na temat konkursu, jeśli będziesz to ogłoszenie powtarzał codziennie przez minimum 3 dni (wtedy wierząc statystykom dotrzesz do wszystkich swoich fanów).

Publikacja dłuższych tekstów / artykułów

W teorii, najdłuższy możliwy do opublikowania na Snapchacie tekst może mieć maksymalnie 70 znaków. W praktyce jednak twórcy często obchodzą ten limit np. pisząc swój przekaz w dowolnym edytorze tekstu, a następnie robiąc jego zdjęcie.

Takie rozwiązanie przeważnie wygląda bardzo nieestetycznie i mało czytelnie, a to ze względu na specyfikę współczesnych monitorów. Podczas wykonywania zdjęcia (lub nagrywanie filmu) monitora, bardzo często rejestrowana jest tzw. mora (moire). To prążki powstające na wyświetlaczu. Praktycznie nie sposób ich uniknąć, a jedynie można próbować zmniejszyć ich widoczność (np. poprzez stosowanie ciemnych barw tła i jasnego tekstu).

Obserwując znane, snapchatowe gwiazdy zauważyłem jednak, że najczęściej publikują oni dłuższe teksty na snapchacie w sposób dość ‘analogowy’, a konkretniej:

 • używając zwykłego notesu / kartki papieru
 • pisząc na tablicy suchościeralnej
 • drukując tekst na zwykłej drukarce

Ja wymyśliłem kolejne rozwiązanie, które jest znacznie prostsze w zastosowaniu i tańsze niż kartki papieru. Wykorzystuję swój czytnik Kindle Paper White. Umieszczam tekst, który chcę opublikować w pliku HTML (zawierającym odpowiednie formatowanie), a następnie otwieram ten plik przez Internet za pomocą wbudowanej w czytnik przeglądarki.

Rozwiązanie to jest lepsze od zwykłej kartki papieru, ponieważ gdy zauważę literówkę, mogę po prostu ją poprawić i kliknąć ‘odśwież’. Dodatkowo, mój czytnik wyposażony jest w funkcję podświetlania, więc sam mogę ustawić poziom jasności mojej ‘elektronicznej kartki’.

Użytkownicy widzący ogrom tekstu na snapie muszą być każdorazowo poinstruowani co z nim zrobić. Większość po prostu go ominie, dlatego sugeruję wykonać przynajmniej jedną z tych dwóch akcji (najlepiej obie):

 • przed zdjęciem tzw. ‘ściany tekstu’, umieść osobnego, filmowego snapa w którym zapowiadasz, że za chwile wrzucisz coś dłuższego do poczytania. Przypomnij widzom o możliwości zrobienie screenshota (nikt tego nie przeczyta w 10 sekund)
 • Na zdjęciu z duża ilością tekstu, gdzieś w lewym górnym rogu (od tego miejsca ludzie zaczynają czytanie) umieść emotkę ‘screenshota’, czyli ikonę aparatu z rozdziału o CTA.

Promocja nowych treści

Wszystkie opublikowane na Snapchacie treści znikną z ‘My Story’ po 24 godzinach. Jednak pamiętaj, że nie muszą one być dostępne aż tak długo.

Przywykliśmy do tego, że to co wrzuca się na snapa, samo z niego znika. Taka jest specyfika tej sieci. Warto jednak wiedzieć, że publikując duża ilość contentu, sam rzucasz sobie kłody pod nogi, bo ludzie będą kończyć oglądanie Twoich treści na kilku początkowych ujęciach. Jeśli początek im się nie spodoba, wszystko co opublikujesz później nie zostanie przez nich zauważone i to niezależnie od tego, jak dobry i ciekawy będzie to przekaz.

Rozwiązanie tego problemu jest dość proste i ogranicza się jedynie do usuwania starych nagrań, w celu zrobienia miejsca nowym treściom.

W praktyce, jeśli np. rano organizujesz głosowanie na najlepszą piosenkę, a następnie po południu podajesz wyniki głosowania, to konkurs jest już nieaktualny, więc nie ma sensu, aby nowi ludzie nadal na niego głosowali i musieli oglądać wszystkich kandydatów. Oszczędzisz im czas i podniesiesz współczynnik retencji, usuwając zbędne, poranne snapy.

Wszelkie nieaktualne prośby i ogłoszenia skierowane do widzów, także mogą być przez Ciebie usuwane. Jeśli informujesz ludzi, że właśnie teraz trwa wielka wyprzedaż w jakimś sklepie internetowym, a kończy się ona za 3 godziny, to po tym czasie informacja ta staje się bezwartościowa i jedynie utrudnia potencjalnemu widzowi dotarcie do treści, które potencjalnie mogłyby go zainteresować.

Zakończenie

Ten poradnik jest częścią większego projektu. Został on napisany, aby pomóc konkretnej osobie — Łukaszowi Sobieskiemu.

Ten tekst przez długi czas był na licencji Charityware/Careware i był dystrybuowany w ramach poniższej akcji:

Po tym jednak, gdy Łukasz uzbierał wymaganą do leczenia kwotę, postanowiłem udostępnić artykuł bezpłatnie.

Autor

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na mój temat, zapraszam na Facebooka (dodaj mnie do obserwowanych!).