Badanie potrzeb klienta. Jakie pytania zadać w sklepie motoryzacyjnym?

Pomysłowa Firma
pomyslowafirma
Published in
3 min readOct 17, 2017

Każdy chce sprzedawać więcej, szybciej i łatwiej. Wystarczy, że dobrze rozpoczniesz rozmowę i na początku zbadasz potrzeby swojego klienta. Podpowiadamy jak zrobić to prawidłowo i jaki błędów unikać.

Obecnie specjaliści wyróżniają dwa modele sprzedaży: stary oraz nowoczesny. W tradycyjnym modelu najważniejszą rolę odgrywała właściwa prezentacja produktu oraz zamknięcie sprzedaży. Od kilku lat sytuacja się zmienia, a wzrost konkurencyjności sprawił, że większy nacisk kładzie się na analizę potrzeb klienta oraz wzbudzenie jego zaufania. Jest to także jeden z pierwszych etapów całego procesu sprzedaży.

Jakie pytania zadawać aby prawidłowo zbadać potrzeby klienta?

Umiejętne zadawanie pytań, to podstawowa cecha każdego dobrego sprzedawcy. Pamiętaj, żeby na początku najczęściej używać pytań otwartych — pozwalają one nawiązać relację i nie zamykają drogi do sprzedaży. Przykładowe i najpopularniejsze pytanie zamknięte jak: „Czy mogę Panu pomóc?” może zakończyć się szybką odpowiedzią „Nie”, która uniemożliwi dalszy proces sprzedaży. Użycie odpowiednich pytań otwartych pozwoli natomiast rozpoznać odpowiednio potrzeby i przejść do etapu zamknięcia sprzedaży.

10 pytań otwartych badających potrzeby klienta

Pytania otwarte rozpoczynamy od: co, kto, jak, gdzie, kiedy, ile, w jaki sposób, w czym, itp. Mają na celu pomóc w zrozumieniu potrzeb klienta, zbudowania relacji, a także poznania obiekcji. Tutaj dowiesz się jak skutecznie pokonać obiekcje klienta. Pytania otwarte nie zamykają Ci także drogi do sprzedaży, a jest to niezwykle ważne w pierwszych etapach całego procesu. Poznaj przykłady pytań jakie możesz zadać klientowi.

  1. W czym mogę Panu pomóc?
  2. Jak mogę Panu pomóc?
  3. Jak często wymienia Pan olej/woskuje Pan samochód?
  4. Jaki olej stosował Pan do tej pory?
  5. Kiedy ostatnio wymieniał Pan płyn do chłodnic?
  6. Jakie produkty Pana interesują?
  7. Co jeszcze jest dla Pana ważne oprócz ceny?
  8. W jaki sposób planuje Pan zabezpieczyć lakier?
  9. Ile pieniędzy chciałby Pan przeznaczyć na odświeżenie wnętrza?
  10. Dlaczego nie spróbował Pan zastosować … ?

5 rodzajów pytań zamkniętych, które przyspieszą finalizację transakcji

Pytania zamknięte również są niezwykle przydatne w sprzedaży, ale tylko w określonych momentach. Używaj ich wtedy, kiedy chcesz się upewnić lub potwierdzić informację. Są one również pomocne przy wywoływaniu konkretnej odpowiedzi lub zamknięciu sprzedaży. Więcej o technikach zamykania sprzedaży przeczytaj tutaj. Poznaj 5 rodzajów pytań zamkniętych, które pomogą Ci w sprzedaży.

  1. Pytania orientacyjne — Jakie ma Pan pytania dotyczące płynu do chłodnic?
  2. Pytania potwierdzające — Zgodzi się Pani ze mną, że K2 Kuler to najkorzystniejszy płyn do chłodnic.
  3. Pytania ukierunkowujące — Wspomniał Pan wcześniej, że interesuje Pana także uszczelniacz chłodnicy. Rozumiem, że mogę go Panu pokazać?
  4. Pytania kontrolne — Czy wie Pan ile płynu potrzebuje do układu chłodzenia?
  5. Pytania prowokujące — Czy jest Pan przekonany, że warto odkładać wymianę płynu na później?

Nie zaniedbuj analizy potrzeb klienta

Badanie potrzeb klienta to jeden z najważniejszych etapów procesu sprzedaży — od niego wszystko się zaczyna. Używaj pytań otwartych w początkowych etapach, aby zbadać potrzeby klienta, zbudować z nim relacje. Przy zamykaniu sprzedaży przydatne mogą okazać się pytania zamknięte. Powodzenia!

Więcej materiałów dotyczących sprzedaży, prowadzenia firmy oraz marketingu znajdziesz na blogu Pomysłowa Firma.

Masz pomysł na kolejny wpis? Napisz do nas na Facebooku: Pomysłowa Firma.

--

--

Pomysłowa Firma
pomyslowafirma

Blog Pomysłowa Firma to miejsce w którym wspólnie staramy się znaleźć receptę na większy zysk i osiągać lepsze wyniki w biznesie.