Etkili Sosyal Medya Gönderileri Oluşturmak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 10 Nokta

Sosyal medya, marka ve şirketler için en önemli pazarlama araçlarından biri de olsa, sosyal medya yönetimi markalar için zorlayıcı olabiliyor. Bu durumun farkındalığıyla, başarılı sosyal medya gönderileri oluşturabilmeniz için 10 adımdan oluşan kapsamlı bir uygulama listesi oluşturduk.

1) Gönderilerinizin Uzunluğuna Dikkat edin

Twitter, gönderi uzunluğu konusunda en zorlayıcı platform olarak ön plana çıkıyor. Uygulama üzerinden gönderi oluşturmak için sadece 140 karakter kullanma limitiniz var. Böylelikle kitlenizle paylaşacağınız gönderileri kolay okunabilir ve sade kılabiliyorsunuz. Bu yüzden müşterilerinize anlatmak istediğinizi sade ve akılda kalacak şekilde söylemelisiniz.

Facebook ve LinkedIn gibi platformlar sizi karakter konusunda kısıtlamıyor. İstediğiniz uzunluklarda gönderiler oluşturabilirsiniz. Fakat size 250 karakteri geçmemenizi öneriyoruz. Aşırı uzun gönderilerde müşteriniz ister istemez dikkatini kaybedecek ve okumayı yarıda kesecektir.

2) Gönderilerinizi Analiz Etmek İçin Link Ekleyin

Oluşturduğunuz gönderilere ilgili linki eklemek, müşterinizden trafik alabilmeniz açısından önemlidir. Çoğu sosyal medya platformu, oluşturacağınız gönderileri link ekleyerek paylaşabileceğiniz bir arayüz sunar.

Amaçlarını ve hedeflerini tanımlamış markaların çoğu sonuçlarını kolaylıkla analiz edeceği gönderiler oluşturmaya dikkat eder. Gönderi geri dönüşlerini analiz etmek de onlara eklenen linklerin tıklanma oranını bilmekle mümkün oluyor. Link eklediğiniz gönderileri değerlendirebilmeniz için Google Analytics en kapsamlı analiz araçlarını sunuyor. Kısaca gönderilerinize eklediğiniz link’lerin geri dönüşünü Google Analytics veri tabanını kullanarak rahatlıkla analiz edebiliyorsunuz. Bu da uzun vadede, daha etkili sosyal medya kampanyaları oluşturmanıza yardımcı oluyor.

3) Hashtag Kullanın

Hashtag’ler erişimi arttırmak ve hedef kitlenin dikkatini çekmek için en etkili yoldur. Hashtag kullanımı, içeriklerinizi ulaşılabilir kılar ve markanızı hedef kitlenizle bağlar. Fakat markalar için hashtag seçimi oldukça zorlu olabilmektedir.

Hashtag olarak kullanmak için markanızla ilişkilendirilebilecek özgün bir terim seçin. Bu terim yeni kampanyanızın adeta sloganı olabilecek nitelikte olsun. Seçtiğiniz hashtag’ın güncel kullanımlarını Twitter detaylı aramalardan takip edin.

Sonrasında gönderilerinizde kullandığınız hashtag’in gönderi erişimine etkisini gözden geçirin. Markanızla ya da hedeflerinizle ilgisi olmayan hashtag’lerin her ne kadar etkileşiminizi arttırsa da fayda sağlamadığını göreceksiniz.

4) Dil ve Üslup

Sosyal medya planlamalarınızda öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken nokta, marka sesinizin tutarlı olmasıdır.

Tüm sosyal medya gönderilerinizde aynı dili, tonu ve üslubu kullanmaya özen gösterin. Böylelikle markanızın sosyal medya imajı artar ve kitleniz sizden gelecek gönderileri ilgiyle bekler.

Daha da önemlisi, sosyal medya içeriklerinizde belirleyeceğiniz tarz markanızla özdeşleşecektir ve kimliğinizin bir parçası olacaktır.

5) Gönderilerinizin Tanıtımını Yapın

Sosyal medya gönderilerinizin tanıtımını yapmak, içerik pazarlaması konusunda en önemli faktörlerdendir.

Sosyal medya ağı sürekli evrimleşiyor. Haber akışından hergün yüzlerce hatta binlerce gönderi geçiyor. Böylelikle oluşturacağınız gönderilerin görüntülenme şansı günden güne azalıyor. Böyle bir ortamda, tanıttığınız gönderilerin çok fazla geri dönüşü olacaktır.

Sosyal medya kanalları üzerinden gönderilerinizi tanıtmak, doğru hedefleme özelliklerini kullanarak hedef kitlenizin haber akışına düşmenizi sağlar. Tanıtımlı gönderilerinizin, her zaman ortalamanızın kat ve kat üstünde erişime sahip olacağından emin olabilirsiniz.

6) Zamandan Bağımsız Gönderiler Oluşturun

Gönderi oluştururken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta, oluşturmayı ve paylaşmayı planladığınız gönderilerin gelecekte oluşturacağınız içerik ile bağlantılı olup olmadığıdır. Markalar bu konuda uzun vadede trafik sağlayabilecek, popülaritesi ölmeyecek içerikler üretmeye dikkat ediyorlar.

Yayınlanması üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin içeriklerinizin ilgi çekebilmesi için zamandan soyutlanmış olması gerekiyor.

Oluşturacağınız içeriklerde zaman sınırını aşın. Bunu, içeriklerinizde güncel olayları,tarihleri ve referansları kullanmaktan kaçınarak yapabilirsiniz.

7) Ne zaman Paylaşacaksınız?

Gönderilerinizin yüksek erişime ve trafiğe ulaşmasını istiyorsanız dikkat etmeniz gereken diğer bir önemli konu, onu doğru zamanda paylaşmaktır. Gönderilerinizi rastgele paylaşmanız, potansiyel erişiminizi kaybetmenize sebep olabilir.

Uzmanlar platformlar için zaman dilimini şu şekilde tanımlıyorlar:

Facebook için en doğru paylaşım saati, 09.00 ile 19.00 arasıdır. Saat 15.00'te paylaşılan gönderiler ise en yüksek erişim ve tıklanmayı alıyorlar. [1]

Twitter’da ise 17.00 retweet’lerin zirveye ulaştığı zaman dilimi olarak karşımıza çıkmakta. Saat 12.00–18.00 arası tıklanma oranları ise hayli yüksek. [2]

LinkedIn’de, sabah saat 07.00–08.00 ve akşam üzeri 17.00–18.00 arası paylaşım yapmak hayli etkili. Tıklama ve paylaşma oranlar ise salı günleri 10.00–11.00 arasında zirveye ulaşıyor.[3]

8) Ne Paylaşmalıyım?
 
 Sosyal medya kanallarınızda başkaları tarafından oluşturulmuş gönderileri paylaşmak size bir şey kazandırmaz. Orijinal ve özgün içeriği oluşturmak, takipçilerinize değerli bir şey sunduğunuz anlamına gelir.

Kitlenize sunduğunuz bu değerin yanı sıra, özgün içeriklerinizle markanızın sesini oluşturma, markanızla ilgili bir algı yaratma ve marka performansını arttırma şansına da erişebilirsiniz.

9) İdeal Pazarınızı Hedef Alma

Firmalar ve markalar sosyal medya kanalları üzerinden detaylı hedefleme özelliklerini kullanarak gönderi paylaşabiliyorlar. Böylelikle hedef kitlesine ve potansiyel müşterilere kolaylıkla ulaşıp erişimlerini katlayabiliyorlar.

Facebook, Twitter, LinkedIn ve Youtube paylaşacağınız gönderiler için hedef kitlenizi demografik özelliklerine göre tanımlayabileceğiniz araçlar sunuyor. Bu özellikleri kullanarak, doğru hedefleme politikasını benimsemeye dikkat edin.

10) Zengin İçerik

Sosyal medya hızlı bir şekilde büyüdükçe, kaliteli içerik talebi de artıyor.

Görsellerle zenginleştirilmiş içerikler sosyal medyada daha yüksek performans sağlıyorlar. Örneğin, görsel eklenmiş bir Facebook gönderisi, normaline göre %53 daha fazla beğeni %104 ise daha fazla yorum alıyor. Görselli tweet’ler ise normaline göre %36 daha fazla tıklama, %41 daha fazla retweet ve %48 daha fazla favori almakta. [4]

Bu istatistikler başarılı bir içerik stratejisi için zengin görsellerin gerekli olduğunu vurguluyor.

25 Temmuz 2016, CreatorDen, Sosyal Medya

https://goo.gl/YNzYFz

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.