Yakında Tekstil Dünyasının Merkezi Olacak (Röportaj)

Yaklaşık 2 ay önce değişen Tekstilkent yönetimine, Kobi Haberi ekibi olarak ziyarette bulunduk. Yönetim kurulu çalışanları ve üyeleri ekimize sıcak bir karşılamada bulundular. Yakından tanıma şansı bulduğumuz Tekstilkent çalışanları ve üyelerinden yerleşke hakkında detaylı bilgiler aldık.

Yaptığımız ziyaret kapsamında Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Karaduman Bey’den Tekstilkent’in yönetim stratejisi ve Tekstilkent ile ilgili planlarını dinledik.

Gelecekte Tekstilkent’in bir merkez haline geleceğini ifade eden Karaduman, Tekstilkent’e hizmet etmek için geldiklerini belirterek güçlü bir kadroyla çalışmaya başladıklarını vurguladı. Tekstilkent’i kalkındırmak için projelerinden bahseden Nuri Karaduman’la söyleşimiz şu şekilde devam etti:

Bize Tekstilkent hakkında bilgi verir misiniz ?

Tekstilkent kooperatifi 1986 yılında bir proje olarak ortaya çıktı. 1996 yıllarında Tekstilkent 43 blok ve ortalama 4200 iş yeri ile tamamlanmış büyük bir kooperatif olarak faaliyete geçti . Tekstilkent ortalama 4200 iş yerinden oluşan bir ticaret merkezi. Blokların bazılarında 60 bazılarında 80 iş yeri var. G ve GD bloklar AVM tarzı bloklarımız ve bu bloklarda 1500’e yakın iş yeri bulunmakta. Bu iş yerlerinin ortalama %40’ı dolu. Bu doluluk oranının ancak % 20 ‘si aktif olarak çalışabiliyor. Diğer %20’lik kısım ise depo olarak kullanılıyor.

Tekstilkent’in aktif olarak dolu olan iş yerlerinin çoğu ofis olarak kullanılıyor. Tabi satış ve pazarlama yapan iş yerlerinin sayısı da gün geçtikçe artmakta. Tekstilkent gün geçtikçe yüz yüze satış kompleksi olan bir merkez haline geliyor. Buda Tekstilkent’i her iş koluna açılan bir merkez haline getiriyor. Özellikle tekstil esnafını buraya çekmeye çalışsak da diğer meslek gruplarından da talep oluyor. Bizim de bu konuda şöyle bir çalışmamız var. Burayı imalat hariç ofis olarak kullanabilecek iş kollarını Tekstilkent’e çekmeye çalışıyoruz. Bu konuda da tanıtımını reklamını olabildiğince aktif bir şekilde yapmaya çalışıyoruz. Siz Kobi Haberi’ne de gazetenizde bize yer vereceğiniz için teşekkür ederim.

Yönetime Geldiğinizden beri ne gibi çalışmalarınız oldu ?

Tekstilkent’in doluluk oranını arttırmaya yönelik çalışmalarımıza başladık. Bunun içinde medya ve reklam planlamalarımızı faaliyete geçirdik. Biz daha çok sahada , aktif olarak esnafı tanımaya ve kendimizi onlara tanıtmaya yönelik faaliyetlerde bulunduk ve buna devam edeceğiz. Kendimizi kapalı kapılar ardına kapamayacağız. Bize ulaşmak isteyen çok kolay ulaşacak. Ayrıca Tekstilkent’in desteklenmesi adına sürekli idari birimlerle irtibat içindeyiz.

İç işlerimizi düzenlemek adına kurumumuzu düzenledik. Daha tertipli daha kaliteli ve daha uzman bir kadroyla hizmetteyiz. Sistemli ve programlı bir şekilde görevimizi yapacağız. Bundan sonra dış ilişkilerin kuvvetli olması için komşu kooperatiflerle sıkı bir dayanışmaya yöneleceğiz.

Tekstilkent’te yönetime geldiğimizde büyük bir otopark sıkıntısı vardı. Biz yeni yönetim olarak gelir gelmez bu sıkıntıya müdahale ettik. İş merkezimizde var olan 50–60 kapasiteli otoparkımızı aktif hale getirdik. G1-G2 denilen büyük bir otoparkımız daha var. Tahminen 96’dan bu yana hiç çalıştırılmayan bir otopark bu. Biz buranın gerekli temizlik işlerini halettik , ilaçlattık ve haşereleri temizledik. Yaklaşık 10 Bin metrekare alanı olan otopark aktif hale geçti. Bu çalışmayla da otopark sıkıntısı çözülmüş oldu. Ayrıca Tekstilkent’in bir başından diğer başı yaklaşık 700 metreyi bulmakta. Bu sebeble üyelerimizin bu otoparka uzak olanları zahmet çekmesinler diye Koza Plaza yanına bir otopark inşaatına başladık.

Yanlış hatırlamıyorsam katlı otopark projesi vardı ?

Şu anda bu projeye gerek kalmadı. Otopark sıkıntısını yaptığımız çalışmalarla çözdük. Fakat doluluk oranı %70–80’lere gelince böyle bir çalışmamızın olması söz konusu olabilir.

Tekstilkent’in eski yönetimine karşı olumsuz eleştiriler aldık. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz ?

Ben kongrede şunu söyledim. Yönetimi başaralı kılan şey güçlü bir muhalefettir. Yıllarca bu adamların karşısına kimse çıkıp da yanlışını göstermedi. Ortada bir muhalefet yoktu. Eski yönetim de bu sebeple faaliyetlerini doğru zannetmiş ve öyle devam etmişti. Fakat ortada tabi ki büyük yanlışlar var. Uyarılması gereken yanlışlar.

Örnek vermek gerekirse ; boşlanmış bir yönetim vardı Tekstilkent’te. Eski yöneticilerin sadece ayda birkaç kez uğradığı yönetim. Yeni yönetimde ise yönetim kurulu başkanı dahil tüm kadro her gün yerinde bulunuyor. Eski yönetim esnafın dertlerini dinlemez onları muhatap almazdı. Yeni yönetim saha çalışmalarını aktif olarak sürdürüyor. Eski yönetim , idareyi memurlarına bırakmıştı , şimdi ise güçlü bir kadro tarafından sistemli yürütülen bir yönetim iş başında. Eski yönetim güvenlik ve temizlik işleriyle ilgilenmezken biz günlük denetimlerle kontrolümüzü sürdürüyoruz. Eski yönetim içine kapanık ve çevresiyle irtibatsız bir yapı sergilerken , yeni yönetim işine çevresiyle irtibat içinde devam ediyor. Ayrıca en önemli olarak şunu eklemek istiyorum ki eski yönetim büyük fırsatlar kaçırdı. El Cezire Tv’nin satın almak istediği yerlerle ilgilenmeyerek belkide Tekstilkent için dönüm noktası olacak bir fırsatı kaçırmıştır. 
Biz yönetim olarak kapalı kapılar ardında değil ; saha içinde esnafımızla aktif olarak çalışıyoruz. Sorunları görüp , sorunlar doğrultusunda çözümler üretiyoruz. Üyelerimize kapımız her zaman açık. İstedikleri zaman gelip bizleri denetleyebilirler. Fakat üyelerinde kendi görevlerini yapmaları gerekir. Nedir diye soracak olursanız : İş yerinin düzenlemesini sağlayacak ve aidatlarını ödemeliler. Herkes kendine düşen sorumluluğu yapmalı.

Tekstilkent yönetimi olarak geleceğe dair ne gibi planlarınız var ?

Biz yönetime geldiğimizde kasamızda -400 Bin TL vardı. Gelecek için %100 başarı projemiz var. Ne demek bu ? Dediğim gibi kasamızı -400 Bin TL ile devraldık. Kasa için %100 başarı vaat ediyoruz. 1 Sene sonrası için; toplanacak aidatlarla , iş ortaklarımıza verdiğimiz kiralarla en az 500 Bin TL kasada para birikecek. Eskiden yönetimden kimseyi bulamazlardı burada. Şimdi en az 3 profesyonel üyenin tekstil kentte bulunacağı ve sorunlarla direkt olarak ilgileneceği bir yönetim vaat ediyoruz. Metro çalışmalarını hızlandırma talebinde bulunacağız. Biliyorsunuz Tekstilkent’e ilerleyen dönemlerde metroyla da ulaşım olacak. Ayrıca karayolları ile irtibatımızı kuvvetlendirip Edirne karayolu bağlantısının yapılmasını talep edeceğiz. Bunlarla ilgili projelendirme çalışmaları yapacağız. En önemli projemiz doluluk oranını arttırmaya yönelik olanı. İlk önce doluluğu arttırıp Tekstilkent’e karşı olan karamsarlığı gidermemiz gerekmekte. Bunun için de Tekstilkent’i bir reklam adası haline getireceğiz. Koza Plazaları barındırması , otoyola cephesi olması bizim avantajlarımız. Bunların programlamasını yapıp medyayı da iyi değerlendirmemiz gerekmektedir.

GD1 GD2 GD3 Bloklarımız en büyük bloklarımız. Burayı kiraya vermeyi düşünüyoruz. Farklı bir şekilde değerlendirmek için planlarımız var. Ayrıca ilerleyen dönemlerde bloklarımızın düz olan çatılarını elektrik üretimi konusunda değerlendirmeye yönelik planlarımız da var. Bunun için enerji şirketleriyle görüşmelerimiz başladı. Türkiye yılın 8–9 ayı güneş alan bir ülke ve Tekstilkent’te bunu çok iyi değerlendirebilecek konumda. İlerleyen dönemlerde güneş panellerinin tedarikini ve kurulumunu gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.

16 Ağustos 2016 Salı, Kobi Haberi

http://goo.gl/IJ2VhH

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.