Cepte Şok tüm Türkiye’de aynı gün adrese teslime başladı.

Positive
Positive
Jun 2, 2020 · 6 min read
Image for post
Image for post

Yaklaşık 6 ay gibi kısa sürede Şok Marketler’in, market raflarını stok olarak kullanan adrese teslim projesini hayata geçirdik.

Image for post
Image for post

7500’den fazla şubesi olan Şok Marketler’in adrese teslim modelini, aynı gün (30 Mart 2020), bölge ve şehir fark etmeksizin, tüm Türkiye’deki marketlerden dağıtım yapılacak şekilde yayına alarak bir ilke daha imza attık. Şu an tüm Türkiye’de anlık adrese teslim market hizmeti veren tek uygulama Cepte Şok oldu.

Cepte Şok sürecinde Positive olarak projenin her aşamasında görevli teknoloji partneri olarak görev yaptık. Projenin analizi & arayüz tasarımları ve akış planı & backend kodlama ve mobil uygulamaların (IOS & Android) geliştirmesinin tamamı Positive’in uzman ekipleri tarafından yapıldı.

Bu süreçte neler yaptık?

 • Tüm sipariş altyapısını yeniden geliştirdik. Adrese teslim modeline özel onlarca yeni özellik ve önceki süreçte deneyimlenen iyileştirme noktalarında düzenlemeleri platforma ekledik.
 • Kullanıcıların iOS ve Android mobil uygulama deneyimini yeniden tasarladık ve yazılım performansını artırmaya yönelik olarak tüm codebase’i yeniden geliştirdik.
 • Sunucu & web servis altyapısını ölçeklenebilir mimaride yeniden tasarladık ve yük potansiyelini 18 kata kadar kaldırabilecek şekilde artırdık.
 • Web platformunun deneyimini baştan tasarladık ve özellikle mobilde native uygulamaya yakın bir deneyim sunacak şekilde tüm platformu baştan oluşturduk.

Bunların hepsini 6 ay gibi kısa bir sürede tamamladık

Image for post
Image for post

İndirim marketler içinde market stoklarından online ürün satıp adrese teslim eden Türkiye’deki ilk platform olan Cepte Şok 2017 yılında geliştirdiğimiz, projenin ilk adımı olan, Tıkla & Marketten Gel Al (Click & Collect) yöntemi ile online süpermarket dünyasına adımını atmıştı. Projeyle online alışveriş deneyimi sunan Türkiye’deki ilk indirim market olurken, dünyada ise sayılı markaların arasına girdi.

Çepte Şok Projesi ayrıca 2017 yılında “mobilden sipariş ver, marketten gel al” modeli ile IDC Perakende Teknolojileri Ödülleri’nde en iyi Müşteri Deneyimi ve en iyi Omni-Channel Proje ödüllerine layık görüldü

Cepte Şok açıldığı dönemde en çok kullanılan ve indirilen uygulama oldu

COVID-19’un ülkemizde de yaygın görülmeye başlanması ile tüketicilerin öncelikli tercihi; alışverişte teması minimuma indirmek oldu. Kullanıcıların uygulamaya kayıt ettikleri adreslerine en yakın veya seçtikleri marketten sipariş verdikleri ürünler dakikalar içerisinde market görevlileri tarafından ücretsiz olarak kapıya teslim ediliyor olması uygulamaya olan ilgiyi kat kat artırdı. Açıldığı günlerde mecburi karantinanın da pozitif etkisiyle tüketicilerden gelen yoğun talep ile Cepte ŞOK; uygulama yükleme mağazalarında tüm Türkiye genelinde alışveriş kategorisinde uzun süre en çok kullanılan ve indirilen ilk uygulama olarak listelendi.

En hızlı ve geniş kapsamlı teslimat

Cepte ŞOK; Şok Marketler’in Türkiye’deki yaygın market avantajının kullanılması ile, tüm Türkiye’de teslimatları aynı gün müşterilerinin adresine ücretsiz teslim ederek, hem ulaşılan kapsama alanında hem de teslim süresi ile açık ara en hızlı ve tercih edilen uygulama oldu.

Nasıl Çalışıyor ?

 1. Kullanıcıdan ilk girişte bir teslimat adresi belirlemesi isteniyor.
  Bu aşamada adresi kaydetmesi veya siparişi adrese teslim veya gel-al yöntemi ile mi bitireceğini belirlemesi beklenmiyor.
  (kullanıcı adrese teslim saatleri kendine uygun değilse sipariş aşamasında marketten gel-al da tercih edebiliyor)
 2. Seçtiği adrese göre en uygun markete atanıyor. Kullanıcı, bu atanan marketin stoklarından alışverişini yapıyor ve online ödüyor.
 3. Yeni sipariş oluştuğunda market içerisinde uyarı oluşuyor.
  Aynı zamanda siparişler market sorumlusu, bölge sorumlusu, şube sorumlusu için hazırlanan dashboardlardan takip ediliyor. Süreci devam eden sipariş, toplanma bekleyen, geciken ve yolunda ilerleyen siparişleri sorumluluk kapsama alanına göre tüm yetkililerin ekranlarında görüntüleniyor ve aksayan bir durum olduğunda yetkili yöneticilere bildirim gönderiliyor.
 4. Market personelleri sipariş sisteminden o saat içinde toplamaları gereken açık siparişlerin listesini alıp siparişi hazırlıyorlar.
  Sipariş yönetim sistemi personeli, siparişi en hızlı ve kolay yoldan toplaması için marketteki yerleşim planına göre ürünleri listeliyor. Poşet yönetimi ile gıda, soğuk ve temizlik ürünlerini ayrı paketlemesini sağlıyor ve her sipariş için poşetleri ayrı ayrı etiketlendirerek hatasız takip etmesini ve teslim etmesini sağlıyor.
  Siparişte eksik ürünler var ise işaretlenerek siparişten çıkarılıyor, bu durum müşteriye bildirim ile gönderiliyor ve ücret otomatik müşterinin kartına iade ediliyor.
 5. Sipariş toplandıktan sonra kullanıcıya bilgilendirme gönderiliyor ve sipariş tercih edilen teslimat saatine göre teslimat kuyruğuna alınıyor. Sırası gelen sipariş market personeli tarafından teslim edilmek üzere alınıyor. GPS koordinatları ve açık adres tarifine göre adrese teslim ediliyor.

Market raf stokları kullanımı

Projenin en büyük inovasyon noktalarından biri de marketlerin raflarının online-stok olarak kullanılabilmesi. Bunun için 7500 marketin her biri için stok sistemine entegrasyon ve satışlar için kasa sistemine entegrasyon gerçekleştirildi. Bu sayede Cepte Şok uygulaması üzerinden canlı stoklar ile alışveriş yapılabiliyor.

Image for post
Image for post

Lokasyon bazlı market stoğu ataması

Kullanıcının adrese teslim için belirlediği noktaya en yakın Şok Market sistem tarafından yürüme yolu, ana cadde gibi etkenler de göz önüne alınarak belirleniyor. Kullanıcı o marketin raflarını ve stokları görerek siparişini oluşturuyor.

Market bazlı eve teslim yakınlık limiti ayarı

Türkiye genelinde 7500’den fazla market için tek tek adrese gönderim kapsama alanı belirlenebiliyor. Böylelikle her market için personel sayısı, yoğunluk, bölgenin fiziksel koşulları, yol durumu gibi özelliklere göre en uygun uzaklık belirlenebiliyor. Bisikletle sipariş gönderimi yapan marketler için daha geniş bir kapsama alanı ayarlanabiliyor. Kullanıcılar adresleri baz alınarak, limitler içindeki en uygun markete otomatik yönlendiriliyor.

Image for post
Image for post

Market kapasitesi yönetimi

Her market için adrese teslim kapasitesi günün her saati için ayrı ayrı belirlenebiliyor. Hangi marketin hangi saatlerde kaç sipariş teslim edebileceği gibi detaylı ayarlar da market ekranları üzerinden anlık ayarlanabiliyor. Market çalışanlarının mesai periyotları ve market yoğunluklarına göre kapasiteler takip edilerek ve yönetilerek müşteri memnuniyeti artırılması hedefleniyor.

Market sipariş toplama asistanı

Sipariş toplama ve teslimat sistemi; market personelini, siparişi en hızlı ve kolay yoldan toplaması için marketteki yerleşim planına göre ürünleri listeliyor. Poşet yönetimi ile gıda, soğuk ve temizlik ürünlerini ayrı paketlemesini sağlıyor ve her sipariş için torbaları ayrı ayrı etiketlendirerek hatasız takip etmesini ve teslim etmesini sağlıyor. Aynı zamanda poşetleme işlemi sırasında yardımcı olan barkod sistemi ile personelin sipariş dışı bir ürünü paketlemesinin de önüne geçiliyor.

Telefon ile sipariş & kapıda ödeme

Şok Marketler’in tüm müşteri segmentasyonu ve hedef kitlesine aynı kalitede hizmet verebilmek için mobil uygulama dışındaki sipariş kanallarına da yatırımlar yapılıyor. Özellikle mobil teknoloji kullanımı konusunda kısıtları olan müşteriler için de, telefon ile sipariş sistemi kurgulandı. Kullanıcılar telefonla görüştükleri operatöre, adres bilgileri, iletişim bilgileri ve talep ettikleri ürünleri iletiyorlar. Call-center operatörlerinin kullanıcı deneyimi gözetilerek oluşturulan operatör ekranından çok kolaylıkla bu girişler yapılabiliyor. Sonrasında oluşturulan sipariş de kapıda ödeme yöntemi ile adrese yönlendiriliyor.

Ön provizyon ile satış & otomatik iade

7500’den fazla market ile online entegrasyon yapılmış olsa da, market sektörünün hızlı raf döngüsü sebebiyle bazı özel durumlarda müşterilerin verdiği siparişler markette teslimata uygun durumda olmayabiliyor. Bu gibi durumlarda müşterilerin ödemesini yaptığı ancak teslim edilemeyen ürünlerin toplam tutarları sipariş teslim edilir edilmez hesaplanıyor müşterilerinin yaptığı ödemeden anından iade ediliyor. Kredi kartlarına yapılan iadelerin genellikle 3–7 iş günü içerisinde kartlara yansımasından dolayı yaşanan müşteri mağduriyetlerini de ortadan kaldırmak için Cepte Şok projesinde ön provizyon sistemini kullanıyoruz. Ödeme işlemi ön provizyon olarak yapıldığından, teslim edilemeyen ürünlerin de tutarları provizyondan yapılan iade sayesinde kullanıcının kartına anında yansımış oluyor.

Dynamic scalabilty

Cepte Şok tüm Türkiye’de en çok ihtiyaç duyulduğu anda yetişen bir uygulama oldu. Covid-19’un yıpratıcı etkilerinden birisi olan 3aylık karantina döneminde kullanıcıların evlerinden çıkmak istememesi sebebiyle tüketicilerden çok yüksek oranda bir talep geldi. Türkiye’de nadir görünen trafikler ile 3 ay boyunca çok yüksek kapasitede hizmet veren Cepte Şok’un yazılım mimarisi talep anında hızla büyüyebilen bir yapıda tasarlandı. Açıldığı anda da bu yeteneğinin faydası görülmeye başlandı. Trafik olarak geçmiş dönemlere göre 18 kat daha fazla trafik ile, %6,5 dönüşüm oranı ile 26 kat daha fazla siparişin %98 oranında sorunsuz şekilde teslim edilmesi sağlandı.

Sonsöz
Cepte Şok’un, Türkiye’nin en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda yayın hayatına başlaması ve bu 3 aylık karantina döneminde kendini en iyi şekilde ispatlaması ve sektörde var olması için teknoloji ve deneyim tasarımı alanlarında Positive olarak yüksek seviyede bir hizmet verdik. Şok Marketler yöneticilerinin ve saha personelinin de sonsuz desteği ile çok başarılı bir başlangıç yapıldı. Bundan sonra da sürekli geliştirerek Cepte Şok’u çok daha yüksek seviyelere çıkartmaya devam edeceğiz. Yolun açık olsun Cepte Şok!

Positive A Digital Approach

Positive, markaların dijitalleşme süreçlerini en üst…

Positive

Written by

Positive

A Digital Approach

Positive A Digital Approach

Positive, markaların dijitalleşme süreçlerini en üst seviyeye çıkartan özelleştirilmiş kullanıcı deneyimi odaklı teknoloji ve inovasyon çözümleri şirketidir. 2005 yılında kuruldu. Tamamı sektör profesyonelleri, kullanıcı deneyimi uzmanları ve mühendislerden oluşan ekibi ile gerid

Positive

Written by

Positive

A Digital Approach

Positive A Digital Approach

Positive, markaların dijitalleşme süreçlerini en üst seviyeye çıkartan özelleştirilmiş kullanıcı deneyimi odaklı teknoloji ve inovasyon çözümleri şirketidir. 2005 yılında kuruldu. Tamamı sektör profesyonelleri, kullanıcı deneyimi uzmanları ve mühendislerden oluşan ekibi ile gerid

Medium is an open platform where 170 million readers come to find insightful and dynamic thinking. Here, expert and undiscovered voices alike dive into the heart of any topic and bring new ideas to the surface. Learn more

Follow the writers, publications, and topics that matter to you, and you’ll see them on your homepage and in your inbox. Explore

If you have a story to tell, knowledge to share, or a perspective to offer — welcome home. It’s easy and free to post your thinking on any topic. Write on Medium

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store