Click&Collect dönemi başlıyor

Markaların dijitalleşme süreçlerini en üst seviyeye çıkartan uygulamalarımızdan biri olan Click&Collect ile ilgili öne çıkanları okuyucular ile paylaştık.

Bu yazı Capital’de yayınlanmıştır.

Yıldız holding geçtiğimiz aylarda “Cepte Şok” projesini duyurdu. Bu projeyle dünyada ilk kez bir ucuzluk süpermarket zinciri click & collect uygulamasını kullanmaya başladı. Cepte Şok projesini hayata geçiren, markaların dijitalleşme süreçlerini en üst seviyeye çıkaran teknolojik ve inovatif çözümler sunan Positive’in kurucu ortağı Eren Dedeoğlu, click & collect trendini şöyle anlatıyor:

Yeni Seçenek

“Dijitalleşen dünyanın yeni teslimat seçeneği olarak adlandırılan click & collect ile e-ticaret müşterileri siparişlerini ne zaman ve nereden teslim alabileceklerini kendileri belirleyebiliyor. Kullanıcılar online alışverişlerini yapıyor, ardından kendilerine en yakın mağazadan kasada sıra beklemeden, aynı gün siparişlerini teslim alabiliyor, dilerlerse teslimat sırasında anında iade edebiliyor ya da değiştirebiliyorlar.

Ekonomiyi etkiliyor

Click & Collect dediğimizde sadece tüketicilere değil, markaların yanı sıra online ve geleneksel perakendeye, dolayısıyla tüm ekonomiye olumlu etkileri olan bir modelden söz ediyoruz. Ciro konusunda İngiltere’den vereceğim bir örnek, durumu net bir şekilde ortaya koyuyor: Bir tekstil perakendecisinin click & collect seçeneğini sunmaya başladığı ilk yıl siparişlerinde, bu teslimat modelinin tercih edilme oranı yüzde 35’e ulaşmış. Bu oran, aynı dönemde sipraişlerde yüzde 16’lık büyümeyi de beraberinde getirmiş.

Ciroyu Artırıyor

Türkiye’de click & collect yeni yeni uygulanıyor. Geçtiğimiz yıldan itibaren perakende markaları teslimat seçeneklerine mağazadan teslimatı da eklemeye başladı. Modelin ülkemizde de kısa sürede yaygınlaşarak satışların artmasında rol oynayacağı düşüncesindeyiz.”