Dijital Dönüşüm Rüzgarını Kaçırmayın

Firmaların dijital dönüşüme ayak uydurabilmeleri ve iş süreçlerini teknolojik yeniliklere adapte edebilmeleri konusunda çözümler üretiyor, çözüm süreçlerini tasarlıyor ve akışları planlıyor ve uygulayıp hayata geçiriyoruz. Positive olarak çalıştığımız markaların dijitalleşme süreçlerini depodan mağazaya, web’den iOS & Android uygulamalarına kadar uçtan uca planlıyor, danışmalığını veriyor ve markaya özelleştirilmiş tüm çözümleri hayata geçiriyoruz. Markaların web, mobil, kiosk, mağaza gibi satış platformları üzerinden tüketicilere bütünleşik bir marka deneyimi sunmalarını kolaylaştırıyoruz. Dijital dönüşüm üzerine Mart sonunda gerçekleştirdiğimiz röportajımızda omni-channel adaptasyonu ve e-ihracat yapmak isteyen KOBİ’ler için çözümlerimize değindik. Keyifli okumalar dileriz.

Sabah ve Takvim Gazetelerinde; online’da 31 Mart 2018’de yayınlanmıştır.

E-ticaret tarafında kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarmak için hangi noktalara önem vermek gerekiyor?

Dijitalleşme ile merkeze ürünü değil tüketici ihtiyaçlarını koyarak, tüm alanlarda veri tekilleştirmesi yapıp, uzun vadede de rekabette fark yaratacaklar. Omni — Channel adaptasyonu ile fiziksel mağazada sunulan müşteri deneyimine mobil cihazlardan da ulaşmak, internet üzerinden satın alınan ürünleri mağazaya iade etmek veya değiştirmek, internet ortamında mağazadaki ürünleri rezerve etmek, mağazada olmayan ürünü kiosk üzerinden ödeyip başka bir mağazadan teslim almak, online olarak satın alınan ürünü mağazada kasada sıra beklemeden teslim almak gibi onlarca senaryodan birkaçını örnek verilebilir. Kısacası tüketiciler platformlarda ihtiyaç duydukları anda benzer deneyimlerle markaya ulaşmak istiyor. Tüketici ihtiyaçları platforma göre değişiklik gösterirken, markaların da bu ihtiyaçları aynı tutarlılıkta karşılayabilmeleri için Omni-Channel çözümler en etkili yöntemlerden biri. Çalıştığımız markalarda e-ticaret kanalından gelen cironun markanın tüm cirosuna oranı yüzde 4 ile 8 arasında değişebiliyor.

Bildiğiniz gibi Türkiye’nin yakın dönem planları arasında sınır ötesi online ticareti geliştirmek yer alıyor. Peki e- ihracatta KOBİ’lerin göz ardı etmemesi gereken kullanıcı beklentileri neler olmalı?

Yurtiçindeki satışlarda olduğu gibi yurtdışındaki satışlarda da e-ticaret büyük potansiyel vadediyor. İnternetin mesafeleri kaldıran yapısı ile KOBİ’ler e-ticaret ile yurtdışında satış yapmak ve e-ihracatta devlet desteklerinden faydalanmak istediklerinde bundan kolayca faydalanabiliyorlar. Kullanıcıların beklentilerini kısaca listelediğimizde; kendi yerel dil ve para birimleri ile alışveriş yapabilmeleri, bulundukları konuma göre ödeme yöntemi ve teslimat seçeneklerini kullanabilmeleri ve çağrı merkezine kolayca ulaşabilmeleri konuları, firmaların öncelik vermesi gerekenlerdir.

E-ihracat yapmak isteyen KOBİ’ler için Pazar yeri entegrasyonu konusunda ürettiğiniz çözümler neleri kapsıyor?

E-ticaretin temek kuralları yurtiçi ve yurtdışına satış yaparken dinamiklerindeki ayrışmaları çok iyi bilip, doğru bir şekilde uygulamak, uygulamanın da gelişime uygun özelliğinin olması gerekiyor. Sınırları e-ihracat ile aşan çözümlerimizi geliştirdiğimiz 10 adım kuralını baz alarak, firmaların belirledikleri hedef Pazar yerlerine uygun geliştirme ve adaptasyonları yapıyoruz. Lokasyon bazlı, ziyaretçilerini tanıyıp konuma göre dil, para birimi, ödeme seçeneği, fiyatlandırma politikalarına göre farklılaşan fiyatlamalar, giriş yapılan ülkeye göre lojistik seçeneklerinin sunulmasının entegrasyonundan, ERP, çağrı merkezi arayüzlerinin hedef pazara göre özelleştirilmesinden, dil seçeneklerine göre hazırlanmış her biri ayrı bir bağlantı adresi olarak konumlanan sayfaların SEO çalışmaları diye listeleyebileceğimiz bu 10 kuralı e-ihracat ile yurtdışına açılmak isteyen markalara sunuyoruz.

Size göre Türkiye dijital dönüşümün neresinde?

Dijital dönüşüm, her ölçekten şirketin öncelikli konusu. Türkiye’deki şirketler stratejilerine mobil ve omni-channel yaklaşımını entegre ettiklerinde rekabette avantajlı bir konumda olacaklar. Perakende sektöründe de dijitalleşme hız kazandı. Depo yönetimi, mağazacılık sistemleri, dijital kanalların yeniden oluşturulması, çoklu kanal kullanımı, 360 derece pazarlama ile dijital dünyaya adım atan şirketler her geçen gün artıyor. Positive olarak biz de markaların dijital dönüşüm süreçlerinde onların yanında oluyor, dijitalleşmeyi DNA’larına işliyor ve süreci en etkin şekilde gerçekleştirmelerini sağlıyoruz.

Kullanıcı deneyimine odaklanan bir teknoloji ve inovasyon firması olarak ilerleyen dönemlerde hangi teknolojik yaklaşımların e-ticareti şekillendireceğini öngörüyorsunuz?

Yeni sosyal medya reklam modelleri, omni-channel, chatbot’ların gelişimi ve bunun gibi daha pek çok teknolojik gelişme e-ticarette iş yapış biçimini şekillendiriyor. ‘Big data’ fenomeni yıllardır konuşuluyor. Artık iş zekasında bu yeniliklerin pratik uygulamalarını göreceğiz. Müşteri davranışı ile ilgili önemli veriler toplandı. Markalar bu verileri kullanarak yeni projeler geliştirecek ve yeni araçları kullanarak bu verilerden daha fazla fayda sağlayacak. Doğru toplanmış, temiz verilerin uzmanlar tarafından analiz edilmesi ve yorumlanması ile yapılabileceklerin sınırı yok. Örneğin; en verimli kampanya saatini bulmak, bir satıcının dolandırıcı olup olmadığını anlamak, bir ürün için verilebilecek en yüksek miktarı hesaplamak veriler sayesinde kolaylaştı. Positive teknoloji uzmanlarımız ile markaların dijitalleşme süreçlerini hayata geçirip, marka yöneticilerimiz ile yeni dönem pazarlama dinamiklerinin entegrasyonu ve işletilmesini sağlıyor, verimlilik ve karlılık odaklı çözümler üretiyoruz.

Positive’in 2018’de gerçekleştirmeyi planladığı hedeflerinden bahsedebilir misiniz?

Dijital dönüşümünde yaşanan gelişimleri yakından takip edip uygularken, markalar için katma değerli çözümler sunmaya devam etmek başlıca hedefimiz. 2018’de ve sonraki yıllarda global projelere ağırlık vermeyi düşünüyoruz. Perakendede sahip olduğumuz deneyim ile lokal ve global perakende dünyasının ihtiyaçlarını karşılayacağız. İş zekası ve istatistiksel davranış çözümlerine odaklı çalışmalarımızı yaygınlaştıracağız. Yaptığımız Pazar araştırması ile çalışmalarımızı yürütmek istediğimiz üç farklı bölge belirledik. Bir yandan da e-ticaret eko sistemine sunduğumuz çözümlerimizi de geliştirmeye devam edeceğiz.