Dijitalleşme ile değişen trendler ve yapılması gerekenler

Bu yazı Ekonomist Kobi Girişim’de yayınlanmıştır.

Günümüz rekabet ortamında şirketlerin en önemli gündem maddelerinden biri olan dijitalleşme ile değişen trendleri ve yapılması gerekenleri incelemeyi unutmayın.

Türkiye’deki deneyimini yurtdışına taşıyacak

ODTÜ’lü öğrenciler Caner Istı ve Eren Dedeoğlu tarafından kurulan Positive, şirketlere deneyim odaklı teknolojik ve inovatif çözümler geliştiren bir şirket. Son dönemde perakende sektörüne yönelik önemli projeler geliştiren Positive, yurtdışına açılmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda iş zekası ve istatiksel davranış çözümlerine de odaklanan şirket, 2018’de yüzde 50 büyümeyi hedefliyor.

Türkiye’nin en bilinen dijital ajanslarından birisi olan Positive, 2005’te iki ODTÜ’lü öğrenci, Caner Istı ve Eren Dedeoğlu tarafından Ankara’da kuruldu. Matematik bölümü mezunu Istı ve istatistik bölümü mezunu Dedeoğlu, ODTÜ’de öğrencilik yıllarından başlayan 25 yıllık dostluklarını iş hayatına taşıdı. 2010’da Teknokent içinde AR-GE ofisi kuran, 2011’de de merkez ofislerini İstanbul’a taşıyan ikili 50’den fazla ödülün sahibi oldu.

Positive, markaların dijitalleşme süreçlerini en üst seviyeye çıkartan özelleştirilmiş kullanıcı deneyim odaklı teknolojik ve inovatif çözümler geliştiren bir şirket. İkili yaptıkları işi ‘markaların dijital ekonomiden en verimli şekilde yararlanmasını sağlamak’ şeklinde özetliyor. Şirket, başta perakende olmak üzere, hizmet verdiği farklı sektörlerdeki uzmanlığını kullanarak merkezinde kullanıcı deneyimi ve çoklu kanal yaklaşımının bulunduğu çözümler sunuyor. Dijitalleşme sürecinde markaların karşılaşacağı en zor problemler için bile, uzman bir ekip süreçleri tasarlıyor, e-ticaret ve omni-channel platformları ve özelleştirilmiş mobil, web uygulamaları geliştiriyor.

Her yıl yüzde 50 büyüyor

Positive, projeleri gerçekleştirirken markanın öncelikli ihtiyaçlarını tespit ediyor. E-ticaret konusunda uzman analiz ekibi ile süreçler tasarlanıyor. Kullanıcı davranışlarını online e saha araştırmaları ile analiz ediyor. Kullanıcı deneyimi ve tasarım ekibi bu analizler doğrultusunda her bir platforma uygun şekilde tasarımları gerçekleştiriyor. Yazılım ekibi e-ticaret altyapısı ve omni-channel uygulamaları hayata geçiriyor. Destek ekini ise projelerin sürekliliğini ve güncel kalmasını garanti ediyor. Growth ekibi de data analizi ve aksiyonlar ile karlılığı ve ciroyu artıran pazarlama otomasyonlarını gerçekleştiriyor. Şirketin kurucularından Caner Istı, AR-GE merkezinde yapılan çalışmalar ile dijital dönüşüm içinde olan markaların karşılaşacağı en zor problemleri bile çözdüklerini söylüyor. Positive, kurulduğu günden bu yana her yıl düzenli büyüme gösteren bir şirket. Son beş yılda her yıl yüzde 50 büyümeyi başardı. 2018 yılında da en az yüzde 50’lik bir büyüme hedefleniyor.

Yurtdışına açılacak

Positive, bugüne dek yapı market, gıda perakendesi, tekstil, ayakkabı, oyuncak, bebek beslenmesi, sağlık, güvenlik, inşaat ve otomotiv sektörlerinde projeler geliştirdi. Bugüne kadar aralarında Şok, Koçtaş, Pronet gibi müşterilerin olduğu 59’un üzerinde şirkete hizmet veren Positive, sektörlerin her birinin ihtiyaçları doğrultusunda, B2C e-ticaret platformları, mobil uygulamalar, depo süreçlerinin optimizasyonu, online siparişin farklı depolardan gönderilebilmesi gibi projeleri hayata geçirdi. Eren Dedeoğlu, tüm bu uygulamalarına, mağazalarında metrekare verimliliğini optimize etmelerine, maliyetleri düşürürken karlılık ve verimliliklerini yükseltmelerine yardımcı olduğunu söylüyor.

Tüm dünyada yaşanan dijital dönüşüm gelişmelerini yakından takip eden Positive’in hedeflerinden biri de yurtdışına açılmak. Perakende deneyimlerinin global perakende dünyasının da ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olduğunu söyleyen Eren Dedeoğlu, önümüzdeki dönemde global dijital dönüşüm projelerinde yer almayı planladıklarına dikkat çekiyor. Aynı zamanda iş zekası ve istatiksel davranış çözümlerine de odaklanan şirket, bu konuda projeler geliştiriyor. Yakın zamanda tamamlanan Pazar araştırma çalışması ile hedef üç bölge belirleyen girişimciler bu bölgelerde altyapı çalışmaları üzerinde çalışıyor.

Trendler değişiyor

Günümüz rekabet ortamında şirketlerin en önemli gündem maddelerinden biri dijitalleşme. Bu alandaki trendler sürekli değişiyor. Positive’in kurucuları Caner Istı ve Eren Dedeoğlu’na göre dijitalleşme sürecindeki en önemli trendlerden biri internetten satın alınan ürünlerin markanın fiziksel mağazasından teslim alınması olarak tanımlanan “click&collect”. Perakende sektöründe pek çok şirket bu alana yatırım yapıyor. Müşteri deneyimini artırmaya yardımcı olan bu modeli Positive olarak müşteriye zaman, markaya ciro kazandıran yeni teslimat seçeneği olarak konumladıklarını söyleyen Caner Istı, bu modeli mağaza ağı ve e-ticaret platformuna sahip tüm perakende markalarına da önerdiklerini belirtiyor.

Dijitalleşen dünyanın yeni teslimat seçeneği olarak adlandırılan Click & Collect ile e-ticaret müşterileri siparişlerini ne zaman ve nereden teslim alabileceklerini kendileri belirleyebiliyorlar. Kullanıcılar online alışverişlerini yapıyor, ardından kargo beklemelerine gerek kalmadan, kendilerine en yakın mağazadan kasada sıra beklemeden, aynı gün siparişlerini teslim alabiliyor, dilerlerse teslimat sırasında anında iade edebiliyor ya değiştirebiliyorlar.

Click & Collect ne sunuyor?

Müşterinin kazanımları:

- Kasada sıra beklemeden, mağazaya giril Click & Collect için özel olarak ayrılmış alandan siparişini teslim alıp çıkabilme avantajı sunuyor.

- Kargonun teslim edilmesini beklemeye gerek kalmadan, siparişin aynı gün teslim alınabilmesi ve kargo ücretinin olmaması cazip teklifler olarak öne çıkıyor.

- Tüketicinin, markanın dilediği herhangi bir mağazasından siparişini teslim alabilmesi tüketiciye lokasyon seçebilme özgürlüğü sağlıyor.

- Ürünü mağazada deneyerek hemen değiştirebilmek ya da iade talebinde bulunabilmek gibi durumlarda müşteri anında çözüme ulaşıyor.

Markanın kazanımları:

- Click & Collect, sunduğu pratiklik ve yaşattığı “esnek teslimat” deneyimi ile tüketicilerin markayı daha çok tercih etmesini sağlıyor.

- Mağazaya ürününü teslim almaya gelen tüketici, mağazadan da yeni bir ürün satın alabiliyor. Bir İngiliz perakendecisi, ürünlerini teslim almak için gelen her dört tüketicisinden birisinin mağazadan tamamlayıcı ya da yeni bir ürün satın aldığını belirtiyor.

- Tüketiciler, teknolojiyi kullanarak hayatlarını kolaylaştıran markaları seviyor. Tüketici gözündeki bu dijitalleşme ve inovasyon algısı markaya prestij kazandırıyor.

İki girişimciye göre dijitalleşme sürecinde diğer trend ise metrekare verimliliği sağlayan “In-Store-Ordering” sistemi. Bu sistemle mağaza içi kiosklar ile kullanıcılara online ürün satışı sağlanıyor. 2014 yılında yapı market sektöründe uygulanan Türkiye’deki ilk canlı mağaza stokları ile çalışan mağaza içi satış uygulamasını gerçekleştirdiklerini söyleyen Caner Istı, bu proje ile firmaların küçük metrekarelerde bile tüm ürünlerini satışa açabildiğini söylüyor. Yine öne çıkan trendlerden biri olan mobil ödeme ile kullanıcıların mağazada kasaya gitmesine gerek kalmadan yaptıkları alışverişi mobil cihazlarından ödemelerini sağlanabiliyor.

Like what you read? Give Positive a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.