Anadolu Sağlık Merkezi’nde Dijital Dönüşüm Yeni Web Sitesi ile Başladı

Anadolu Sağlık Merkezi Yeni Web Sitesi Desktop & Mobil Desteği ile Hazırlandı

Etrafımızdaki her şey dijitalleşirken sağlık sektörünün de bundan etkilenmesi kaçınılmazdı. Son yıllarda yaşadığımız dijital dönüşüm, mobil ve giyilebilir sağlık teknolojilerinin de etkisi ile sağlık sektörünü giderek kişiselleştiriyor. Hastane ve doktor odaklı sağlık sisteminden giderek kişi odaklı bir sağlık sistemine geçiş yapıyoruz.

Bu noktada sağlık kurumları da hastalık ve tedavi yöntemleri kadar hasta ve hasta yakınlarının hayatlarını kolaylaştıracak çözümler de sunmaya başlıyor.

Anadolu Vakfı tarafından hizmete sunulan Anadolu Sağlık Merkezi’nde de değişimin ilk adımı hasta alışkanlık ve beklentilerinden yola çıkarak web sitesinin tasarım ve altyapısı yenilenerek atıldı. Web sitesinin hedeflerine ulaşması için altyapıda çok iyi bir planlama, SEO desteği ve esnek bir içerik yönetim sistemi geliştirilmesi de gerekiyordu. Yeni web sitesinin öne çıkan özellikleri arasında içerik odaklı yaklaşım, mobil desteği, kullanıcı dostu ara yüzler, esnek içerik yönetim sistemi ve ileri seviye SEO desteği yer alıyor.


Kullanıcı Değerlendirmeleri ve Detaylı İncelemeler

Empati kurabilme açısından baktığımızda hasta ve hastalık süreçleri karşımızdakini anlayabilme ve kendimizi onun yerine koyabilmek için çok zor çoğu zamanda yetersiz kaldığımız süreçler. Anadolu Sağlık Merkezi web sitesi yenileme projesi ele alınırken en dikkat edilen noktalardan birisi de hasta ve yakınların ihtiyaç ve beklentilerini doğru tanımlama ve buna yönelik çözümler sunmak oldu. Bunun için kullanıcı deneyimi ajansı Userspots ile yapılan çalışma ile üç hafta boyunca 30’un üzerinde hasta ve hasta yakını, 90’ın üzerinde hastane çalışanı ile görüşmeler yapıldı, hasta memnuniyet anketleri değerlendirildi. Onların ihtiyaç ve beklentileri en doğru şekilde tanımlanarak en doğru çözümler sunulmak üzere bu değerlendirme ve incelemeler ile yola çıkıldı.


Yenilen Online Randevu Servisi

Hasta ve hasta yakınları ile yapılan görüşmelerden elde edilen en önemli veri randevu sistemi ile ilgiliydi. İçerik Yönetim Sistemleri ve Arayüz Uygulamaları, Randevu alma sürecini kendilerinin yönetebildiği, istedikleri bölümdeki doktora istedikleri tarih ve saat için randevu alabilmesini sağlamak üzere yeniden oluşturuldu.


Yenilenen Doktor Profil Sayfaları

Doktor & hasta ilişkisi çoğu zaman uzun soluklu ve güvene dayanan bir ilişkidir. Yapılan görüşme ve değerlendirmeler gösterdi ki ki doktorlarının akademik geçmişi kadar onların sosyal hayatları da hastalar için önem taşıyor.

Bunun için tüm doktor içerikleri tekrar elden geçirildi, doktorların sosyal hayatlarında öne çıkan özelliklerini dinamik olarak yayınlayabilecek şekilde içerik yönetim uygulamaları hazırlandı. Etiketleme sistemleri ile doktorların profillerinde ve web sitesinin tüm içerik alanlarında doktor ve içerikler arasında linkler oluşturuldu. Böylelikle bir tıbbi bölüm veya hastalık ile ilgili bilgi alırken hangi doktorların bu konuda size yardımcı olabileceğini görebileceksiniz.


Geliştirilmiş İçerik & Sağlık yazıları ve Tıbbi Bölüm Sayfaları

Konu sağlık olduğunda en önemli noktalardan birisi de yeterli ve doğru bilgiye erişim. Eksik, hatalı bilgi karşısında hem hasta hem de hasta yakınları yanlış şekilde yönlendirilirken bu bazen maddi, manevi ve fiziksel olarak önemli hasarlara yol açabiliyor.

Bu nedenle Anadolu Sağlık Merkezi’nin yeni web sitesinde sağlık yazıları için özel bir alan oluşturduk. Tıbbi bölümlerin yanı sıra hastalık, tedavi yöntemleri, sağlık için dikkat edilmesi gereken önemli bilgiler gibi pek çok önemli içerik konunun uzmanları doktorlar tarafından hazırlandı. Anadolu bebekleri, vaka yönetici hemşireleri detayları, istatistiki bilgiler ve daha birçok içerik yeniden düzenlendi ve siteye eklendi. Kullanıcıların içeriklere kolaylıkla ulaşabilmesi için geliştirilen navigasyon ve arama fonksiyonlarının yanında çok geniş kapsamda ve çeşitli kategorideki bu içeriklerin kısa zamada web sitesine eklenmesi için özel içerik yönetim uygulamaları, etiket sistemleri ve içerikleri eşleştirme sistemleri geliştirildi. Böylelikle 400'den fazla tıbbi içerik ve makale site yayına girmeden sisteme girildi ve sitenin diğer içerikleriyle eşleştirildi.


Tüm Hasta Verilerine Online Erişim

Hayatımız boyunca pek çok defa tahlil, tetkik ve radyoloji görüntüleme sürecinden geçiyoruz. Özellikle düzenli takip edilmesi gereken bir hastalık olması durumunda ise bütün sonuçların istediğimiz zaman ulaşabileceğimiz şekilde saklanması içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Anadolu Sağlık Merkezi için özel geliştirdiğimiz hastane otomasyonu sistemi ile hastalar geçmişe dönük olarak da tüm tahlil, tetkik, radyoloji raporlarına online olarak erişim sağlayabiliyorlar. 20’nin üzerinde hazırlanan rapor şablonu ile Anadolu Sağlık Merkezi’nde yapılmış olan tüm tetkiklerin ve radyoloji bölümü raporlarına online olarak ulaşım sağlanıyor. Mobil desteği ile tüm verilere cep telefonu üzerinden de erişim sağlanırken kullanıcı deneyiminin artırması hedeflendi. Ayrıca SMS entegrasyonu ile rapor sonuçlarına hızlı ve kolayca ulaşım sağlandı.

Yazımızın başına dönersek Anadolu Sağlık Merkezi için teknolojik değişim yenilenen web sitesi ile başladı ancak 2016 içerisinde bu değişim mobil sağlık teknolojileri ve online sağlık otomasyonları ile hızını kesmeden devam edecek.

Like what you read? Give Positive a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.